Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości LG i Samsung łamią patenty? Finał w sądzie

LG i Samsung łamią patenty? Finał w sądzie

Q! 19 Listopada 2008 21:08

0 0

Kodak poinformował, że złożył do sądu pozew przeciwko firmom LG i Samsung. Zostały one oskarżone o wykorzystywanie w swoich telefonach dwóch chronionych patentem technologii odpowiedzialnych za przetwarzanie obrazów pochodzących z wbudowanych w telefony aparatów fotograficznych.

Sprawa została wniesiona do sądu w Nowym Yorku. Oprócz pozwu złożonego w sądzie, Kodak złożył również skargę do Międzynarodowej Organizacji Handlu. W ten sposób chce on zmusić dwóch producentów telefonów do zaprzestania sprzedaży modeli wykorzystujących chronioną technologię. Ma on również nadzieję, że w wyniku wyroku uzyska pewną sumę pieniędzy w ramach odszkodowania oraz inne korzyści, które sąd uzna za stosowne.

Jeden z patentów dotyczy kompresji zdjęć i sposobu ich przechowywania, co akurat jest wykorzystywane praktycznie w każdym aparacie fotograficznym wyprodukowanym w ciągu ostatnich 15 lat. Drugi z patentów chroni sposób przetwarzania i przechowywania miniaturek zdjęć wraz z ich miniaturkami. Są one wykorzystywane do szybszego podglądu wykonanych zdjęć i są wykorzystywane również przez innych producentów i ich oprogramowanie. Wśród nich znaleźli się m.in. Adobe ze swoim programem Lightroom czy Windows wraz z explorerem. Okresy ochronne obydwu patentów wygasają w przyszłym roku.
Do tej pory zgody na wykorzystywanie obydwu technologii zostały zawarte m.in. z takimi firmami jak MEI/Panasonic, Motorola, Nokia, Olymus, Sanyo, Sharp, Sony czy Sony Ericsson.

Pierwsze rozmowy z LG i Samsungiem na temat wykorzystania obydwu patentów miały się rozpocząć już w 2005 roku. Jednak jak do tej pory nie udało się osiągnąć żadnego porozumienia satysfakcjonującego obydwie strony. Jak powiedziała wiceprezes Kodaka i odpowiedzialna za własność intelektualną Laura G. Quatela, naturalnym krokiem w takim przypadku było skierowanie sprawy na drogę sądową. Powodem takiej decyzji miała być dbałość o interesy akcjonariuszy oraz troska o przestrzeganie patentów posiadanych przez firmę Kodak.

Oczywiście LG i Samsung zaprzeczyli jakoby ich produkty łamały w/w patenty. Co więcej, planują oni aktywnie wziąć udział w tej sprawie i udowodnić przed odpowiednimi organami swoje racje.

Źródło tekstu: Ars Technica, wł     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~bibuba  2008-11-19 22:20:38  host: bbj79.neoplus.adsl.tpnet.pl

  hmm, ciekawie.. ;) Napiszcie jak się to wszystko skończy.

 • 0

  2. ~  2008-11-20 09:28:26  host: p07-11.opera-mini.net

  no to gdzie leży prawda? Pantg

 • 0

  3. ~j  2008-11-20 09:39:59  host: 77-253-102-5.adsl.inetia.pl

  Powinno być "Olympus", a nie "Olymus"

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-31-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet