Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Lenovo finalizuje przejęcie Motorola Mobility od Google

Lenovo finalizuje przejęcie Motorola Mobility od Google

orson_dzi 30 Października 2014 11:47

4 1

Lenovo i Google poinformowały dzisiaj o zakończeniu przejęcia przez Lenovo od Google firmy Motorola Mobility.

Motorola będzie działać w strukturach Lenovo jako spółka w pełni zależna. Siedziba Motoroli pozostanie w Chicago. Dzięki finalizacji przejęcia grupa Lenovo zyskuje nową spółkę portfelową zatrudniającą niemal 3500 pracowników z różnych krajów - w tym około 2800 z USA, którzy zajmują się projektowaniem, konstruowaniem i sprzedażą znakomitych urządzeń Motoroli oraz wsparciem użytkowników.

Google utrzyma posiadanie większości portfela patentów Motorola Mobility, a Motorola uzyska licencję na korzystanie z tego obszernego zbioru patentów i innych elementów własności intelektualnej tej firmy. Motorola zachowa ponad 2000 patentów, wiele umów o wzajemnych licencjach patentowych, a także markę Motorola Mobility i znaki towarowe.

Łączna cena zakupu wyniosła około 2,91 mld dolarów(z pewnymi korektami po finalizacji). Na sumę tę złożyło się około 660 mln dolarów w gotówce i 519 107 215 nowo wyemitowanych akcji zwykłych Lenovo o łącznej wartości 750 mln dolarów. Pakiet ten stanowi około 4,7% procent akcji Lenovo w obrocie i został przekazany firmie Google po finalizacji. Pozostałe 1,5 mld dolarów zostanie wypłacone firmie Google przez Lenovo na podstawie weksla płatnego w okresie trzyletnim. Firma Lenovo wypłaciła też Google osobne odszkodowanie pieniężne w wysokości około 228 mln dolarów głównie za środki pieniężne i kapitał obrotowy będące w posiadaniu Motoroli w momencie finalizacji transakcji.
Motorola zdążyła już zaimponować dynamiką rozwoju na rynku, czemu sprzyjało powodzenie nowych premierowych produktów i przełomowe innowacje. Oprócz smartfonów uwagę konsumentów zwrócił zegarek Moto 360, który dowodzi, że Motorola rozwija się w nowych obszarach urządzeń mobilnych. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Lenovo spodziewa się uzyskać rentowność Motoroli w ciągu 4-6 kwartałów.

To historyczne osiągnięcie dla Lenovo i Motoroli. Wspólnie jesteśmy gotowi konkurować i rozwijać się, aby osiągać sukcesy na globalnym rynku smartfonów. Jako mocny numer trzeci oraz poważny konkurent pozostałej dwójki w czołówce producentów smartfonów, zapewnimy rynkowi to, czego potrzebuje: wybór, konkurencyjność i innowacyjność - powiedział Yang Yuanqing, prezes i dyrektor naczelny Lenovo. Nasze partnerstwo było zawsze doskonałym połączeniem. Lenovo ma przejrzystą strategię, globalną skalę i sprawdzoną skuteczność operacyjną. Motorola wnosi mocną obecność w USA i na innych dojrzałych rynkach, świetne relacje z operatorami, legendarną markę, cenną własność intelektualną oraz niezwykle utalentowany zespół. Dzięki tej współpracy z pewnością odniesiemy sukces.

Motorola jest w dobrych rękach w grupie Lenovo, która nie szczędzi starań, by konstruować znakomite urządzenia - dodaje Larry Page, dyrektor naczelny Google.

Źródło tekstu: Lenovo     

Dodaj do:

Tagi: google | lenovo | motorola

w sumie: 8
 • 1

  1.  2014-10-30 11:59:13

  No to teraz czas na BB. Ale z czego wtedy będzie dzwonił Prezydent USA :)

 • 0

  2.  2014-10-30 12:14:00

  W drugim akapicie chyba jakoś za dużo "?"

 • 1

  3.  2014-10-30 13:28:47

  Czyli gooogle mimo sprzedaży dostało to co chciało (patenty).

 • -1

  7. ~pabloki  2014-10-30 14:59:10  host: 213.158.218.242.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  @6 ooo podróbo mam inne zdanie . Kiedys motorola coś znaczyła a dziś dział mobility rozszarpano. Google kupiło ,przejeło patenty , cos tam sobie podziałało a teraz kiedy juz jest nieprzydatna to sie pozbywają. zresztą wypowiedź dyrektora naczelnego odczytuję : ja pier.... jak dobrze że sie tego pozbyliśmy.

 • -1

  9. ~pabloki  2014-10-30 15:08:10  host: 213.158.218.242.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  @8 nie nie , nie wykończenia konkurencji a zarobku którego google nie miało na zadowalającym poziomie. to może funkcjonowac jak telefony philipsa, niby o samo ale jednak zupełnie inne.

 • 0

  13. ~wlo  2014-10-31 10:05:31  host: dnh165.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wlopozostaje mi sie zgodzic z twoimi wnikliwymi przemysleniami i przyznać racje. a jednak szkoda tej motorolki. moj telefon pierwszy to była motorolla timeport

 • 0

  15. ~wlo  2014-10-31 11:24:06  host: dnh165.neoplus.adsl.tpnet.pl

  pozostaje mi sie zgodzic z twoimi wnikliwymi przemysleniami i przyznać racje. a jednak szkoda tej motorolki. moj telefon pierwszy to była motorolla timeport

 • 0

  16. ~preed  2014-12-04 09:30:46  host: public-gprs517328.centertel.pl

  Miałem okazje testować kilka modeli Motorola i smiem twierdzić, ze cenowo to są najlepsze smartfony, świetne ekrany i podzespoły. Kto korzystał zakich modeli jak razr maxx, razr Intel, moto g, moto x- wie o czym mowie, malo tego bo motorola zrobiła nexusa 6. Lenovo nie zabije Motoroli, bo za dobry sprzęt robi, w stanach ta marka jest nadal popularna. Poza tym Motorola nadal robi najszybsze czyste systemy bez dodatkowych nakladek i dostaje aktualizacje niedługo po nexusach. Optymalizacja i zarządzanie energią oraz łączność to najsolidniejszy sprzęt na rynku. Motorola z kevlaru, kto używał tenwie, wypas. Nie zawiodlem się na tejmarce. Dodał , ze testuje rocznie od 5 do 10 smartfonow różnych firm. Pozdrawiam

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-196-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Który producent jako pierwszy wprowadzi do sprzedaży zginane smartfony?

LG też ma swój zginany wyświetlacz OLED

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet