DAJ CYNK

Łącza NGA i LTE w 2014 roku dostępne były dla 79% Europejczyków

LuiN

Prawo, finanse, statystyki

Według opublikowanego przez Komisję Europejską raportu IHS, w 2014 roku na terenie Unii Europejskiej istotnie wzrosła dostępność przewodowych usług szerokopasmowych i LTE.

Według opublikowanego przez Komisję Europejską raportu IHS, w 2014 roku na terenie Unii Europejskiej istotnie wzrosła dostępność przewodowych usług szerokopasmowych i LTE.

W ciągu 2014 roku przyłączono 3 mln gospodarstw domowych do usług szerokopasmowych (zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych) co dało dając łączną liczbę 216 mln gospodarstw w całej UE. Do kolejnych 15,5 mln gospodarstw dotarły natomiast szybkie sieci szerokopasmowe nowej generacji (NGA) i łączność LTE, poprawiając tym samym wynik z 59% mieszkańców Unii Europejskiej w 2013 roku do 79% na koniec 2014 roku. Dostęp do łączności LTE na terenach wiejskich wzrósł w ciągu 2014 roku z około 15% do 27%.

Na 31 badanych krajów, 19 pochwalić mogło się zasięgiem przewodowych usług szerokopasmowych na poziomie 97% lub wyższym, a w 27 krajach Internet szerokopasmowy dociera do przynajmniej 90% gospodarstw domowych.

Największą dostępność przewodowego Internetu szerokopasmowego miały w 2014 roku Cypr, Luksemburg, Malta, Holandia i Wielka Brytania, a najmniejszą Polska, Słowacja, Estonia i Rumunia, gdzie docierał on do 85 - 89% gospodarstw.

Malta jako jedyna mogła pochwalić się kompletnym pokryciem technologiami NGA (przepustowości powyżej 24 Mb/s), a w Belgii, Szwajcarii, Holandii, na Litwie, w Luksemburgu i Danii łącza takie stanowiły ponad 90% wszystkich dostępnych. Średnia dla całej Europy wyniosła 68%, a jedynie w trzech krajach łącza NGA stanowiły mniej niż 50% rynku (Francja, Grecja i Włochy).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Cellural News, wł