DAJ CYNK

Kupno Polkomtela nie takie proste

WitekT

Wydarzenia

Rozmowy w sprawie zakupu od duńskiego TDC akcji Polkomtela są zaawansowane. Polscy udziałowcy muszą jednak bardzo perfekcyjnie przeprowadzić tę transakcję, bo na ręce będzie im patrzył brytyjski Vodafone, posiadający 19,61% pakiet w Polkomtelu.

Rozmowy w sprawie zakupu od duńskiego TDC akcji Polkomtela są zaawansowane. Polscy udziałowcy muszą jednak bardzo perfekcyjnie przeprowadzić tę transakcję, bo na ręce będzie im patrzył brytyjski Vodafone, posiadający 19,61% pakiet w Polkomtelu.

Uważnie przyjrzymy się tej transakcji. Jeżeli którakolwiek ze stron złamie procedurę albo nie wykona jej w odpowiedni sposób, możemy podjąć odpowiednie działania, by chronić interesy wszystkich akcjonariuszy — mówi Ben Padovan, rzecznik Vodafone.

KGHM, Orlen, Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Węglokoks, posiadający w sumie 60,78% pakiet akcji Polkomtela, obawiają się uwikłania w międzynarodowy spór prawny, podobny do tego w PTC. Odkupienie akcji od TDC da polskim akcjonariuszom ponad 75% kontrolę nad operatorem, co znacznie zmniejszy wpływ Vodafone na tę spółkę. Osoby zaangażowane w transakcję przyznają, że nie będą zaskoczone, jeśli Vodafone będzie chciał im to uniemożliwić.

Nie chcemy blokować całego procesu, chcemy się tylko upewnić, że jest zgodny z umową akcjonariuszy Polkomtela — mówi Ben Padovan. Jeżeli Vodafone uzna, że akcjonariusze złamali umowę, może starać się unieważnić transakcję. Problem w tym, że umowa jest nieprecyzyjna i jeżeli spór trafi w ręce prawników, konflikt może długo potrwać.

Umowa akcjonariuszy nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania. Prowadzimy analizy, by zorientować się, jakie mogą być wątpliwości — mówi Andrzej Szczepek, wiceprezes KGHM. Pierwsza wątpliwość może dotyczyć terminu, do którego akcjonariusze muszą złożyć ofertę TDC. Duński operator wystawił na sprzedaż 19,61-pro- centowy pakiet akcji Polkomtela 2. lutego. Dotychczasowi właściciele, którzy mają prawo pierwokupu, mają 30 dni na złożenie oferty kupna. Ale czy termin liczy się od momentu ogłoszenia tej informacji, czy od chwili, gdy trafiła ona na piśmie do spółki, czyli od 8. lutego? Na razie polscy akcjonariusze skłaniają się ku tej drugiej wersji, ale nie ma ostatecznej decyzji.

Krajowi akcjonariusze wstępnie uzgodnili, że kupią akcje na rok, z możliwością przedłużenia o kolejne pół roku obecności w Polkomtelu — wynika z nieoficjalnych informacji. Aż tak długo ze sprzedażą nie chciałby czekać Orlen, ale deklaruje, że dostosuje się do pozostałych akcjonariuszy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Puls Biznesu