Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kupno Polkomtela nie takie proste

Kupno Polkomtela nie takie proste

WitekT 27 Lutego 2006 17:18

0 0

Rozmowy w sprawie zakupu od duńskiego TDC akcji Polkomtela są zaawansowane. Polscy udziałowcy muszą jednak bardzo perfekcyjnie przeprowadzić tę transakcję, bo na ręce będzie im patrzył brytyjski Vodafone, posiadający 19,61% pakiet w Polkomtelu.

Uważnie przyjrzymy się tej transakcji. Jeżeli którakolwiek ze stron złamie procedurę albo nie wykona jej w odpowiedni sposób, możemy podjąć odpowiednie działania, by chronić interesy wszystkich akcjonariuszy — mówi Ben Padovan, rzecznik Vodafone.

KGHM, Orlen, Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Węglokoks, posiadający w sumie 60,78% pakiet akcji Polkomtela, obawiają się uwikłania w międzynarodowy spór prawny, podobny do tego w PTC. Odkupienie akcji od TDC da polskim akcjonariuszom ponad 75% kontrolę nad operatorem, co znacznie zmniejszy wpływ Vodafone na tę spółkę. Osoby zaangażowane w transakcję przyznają, że nie będą zaskoczone, jeśli Vodafone będzie chciał im to uniemożliwić.
Nie chcemy blokować całego procesu, chcemy się tylko upewnić, że jest zgodny z umową akcjonariuszy Polkomtela — mówi Ben Padovan. Jeżeli Vodafone uzna, że akcjonariusze złamali umowę, może starać się unieważnić transakcję. Problem w tym, że umowa jest nieprecyzyjna i jeżeli spór trafi w ręce prawników, konflikt może długo potrwać.

Umowa akcjonariuszy nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania. Prowadzimy analizy, by zorientować się, jakie mogą być wątpliwości — mówi Andrzej Szczepek, wiceprezes KGHM. Pierwsza wątpliwość może dotyczyć terminu, do którego akcjonariusze muszą złożyć ofertę TDC. Duński operator wystawił na sprzedaż 19,61-pro- centowy pakiet akcji Polkomtela 2. lutego. Dotychczasowi właściciele, którzy mają prawo pierwokupu, mają 30 dni na złożenie oferty kupna. Ale czy termin liczy się od momentu ogłoszenia tej informacji, czy od chwili, gdy trafiła ona na piśmie do spółki, czyli od 8. lutego? Na razie polscy akcjonariusze skłaniają się ku tej drugiej wersji, ale nie ma ostatecznej decyzji.

Krajowi akcjonariusze wstępnie uzgodnili, że kupią akcje na rok, z możliwością przedłużenia o kolejne pół roku obecności w Polkomtelu — wynika z nieoficjalnych informacji. Aż tak długo ze sprzedażą nie chciałby czekać Orlen, ale deklaruje, że dostosuje się do pozostałych akcjonariuszy.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1.  2006-02-27 18:10:30

  Haha, no i nie będzie polskiego vodafone ;) Przynajmniej ta spółka zostanie uratowana przed sprzedażą majątku narodowego. A w zamian powstanie Operator Narodowy, który rzuci rękawicę TP i Orange...

 • 0

  2. ~zofia  2006-02-27 19:27:28  host: gate.malnet.pl

  A jakiż to wpływ miał Vodafon do tej pory?

 • 0

  3.  2006-02-27 19:31:39

  Jedi: moherek w główkę nie uciska? Polityka won od firm; trzeba sprywatyzować wszystko co się da! Tylko prywatna własność jest odporna na wszelkie naciski polityków; a tak mamy co 4 lata spektakl - wymiana świń stojących przy "korycie" - spółkach Skarbu Państwa. Świnie się zmieniają, ale niestety trzeba tym odchodzącym sute odprawy fundować!

 • 0

  4. ~On  2006-02-27 21:28:45  host: apn-99-89.gprspla.plusgsm.pl

  Loop, przepraszam ale chyba upadłeś na głowę myśląc, że: "Tylko prywatna własność jest odporna na wszelkie naciski polityków". U naszego przyjaciela zza wody (USA) wszystko jest prywatne ale to polityka (głównie zamówienia rządowe)ustawia rynek korporacyjny. Pzdr

 • 0

  5.  2006-02-27 21:45:05

  Państwo powinno firmom "pozwolić działać", być niejako "nocnym stróżem"; pilnować praw konsumentów i chronić rynek przed monopolami. Tyle rola państwa. Tymczasem ciągle w spółkach Skarbu Państwa mamy upolitycznienie w myśl zasady: obsadzić jak najwięcej stanowisk naszymi ludźmi (obojętnie jakie kwalifikacje by mieli). Dlatego wolę przejęcie Plusa przez Vodafone'a niż utworzenie jakiegoś Operatora Narodowego z "ekspertami" PiSu - jak to ktoś rozumnie nazwał - "TRWAM GSM" ...

 • 0

  6. ~rembos  2006-03-04 18:56:18  host: cog57.neoplus.adsl.tpnet.pl

  tak się to skończy że po trzykroć naród za akcje zapłaci bo PIS zrobi z nich operatora co ma na naród łączyć

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa w systemach Apple'a to:

Apple utrudni użytkownikom lajkowanie na Facebooku

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet