Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kto rządzi na rynku rozwiązań infrastruktury komórkowej

Kto rządzi na rynku rozwiązań infrastruktury komórkowej

WitekT 24 Lutego 2008 14:52

0 0

Do tej pory publikowaliśmy głównie informacje o rynkowych udziałach poszczególnych producentów na rynku telefonów. Teraz przedstawiamy ranking producentów infrastruktury sieci komórkowych.

W IV kwartale liderem był Ericsson z udziałem na poziomie 34%. W IV kwartale 2006 roku miał 36%. Według analityków udział ten będzie spadał, choć powoli. Szwedzi zyskali swoją pozycję głównie dzięki procesom restrukturyzacyjnym NokiaSiemens i Alcatel-Lucenta.




Drugie miejsce zajmuje NokiaSiemens - firma powstała w kwietniu 2007 roku z połączenia działów sieciowych Nokii i Siemensa. W IV kwartale miała 29% rynku, kiedy to w IV kwartale 2006 roku oba, jeszcze oddzielnie funkcjonujące firmy, miały razem 25%. Wzrost był możliwy głównie dzięki większej obecności na rynkach rozwijających się.

Trzecie miejsce w IV kwartale przypadło firmie Alcatel-Lucent z udziałem na poziomie 16%. Kolejne miejsca zajęli Nortel, Motorola oraz Huawei. Wszyscy trzej mają udziały na poziomie zbliżonym do 5%, jednak ten ostatni w porównaniu z III kwartałem dwukrotnie zwiększył sprzedaż rozwiązań 3G i przez analityków jest postrzegany jako potencjalny trzeci największy gracz na rynku rozwiązań WCDMA.

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1.  2008-02-24 15:27:44

    Huawei jeszcze trochę i pewnie się wybije na nr 1. Jak wszystko chińskie. Nie mam nic przeciwko made in China ale już widać jak ich towary zalewają cały świat, a pewnie to dopiero początek ich marszu na Amerykę i Europę

  • 0

    2. ~pablo  2008-02-24 15:31:15  host: abac95.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wszystko co made in china jest chu.....

  • 0

    3.  2008-02-24 15:49:13

    chińszczyzna chińszczyźnie nie jest równa... bo można i tanio i dobrze ale jednak większość to jednak "chińszczyzna" - tanio i kiepsko ;-)

  • 0

    4. ~ttt  2008-02-24 16:52:45  host: ip-89-174-83-134.multimo.gtsenergis.pl

    Nie wszystkie co chińskie musi być do niczego. Huawei może nie od razu zostanie numerem 1, ale szybciej niż się ktoś spodziewa przebije się do pierwszej trójki. I nie jest to jakieś badziewie - ich sprzęt został sprawdzony przez bardzo wielu poważnych operatorów i po prostu działa. A że jest tańszy to nie dziwi fakt, że coraz większa ilość operatorów go wybiera. W przypadku Ericssona, Nokii, Siemensa, Alcatela za samą już markę płaci się ciężkie pieniądze. A operatorzy mają przecież swoje biznesplany, rachunki opłacalności i jeśli mogą mieć tej samej jakości sprzęt, ale o wiele tańszy, więc nie dziwi że wybierają sprzęt Huawei. I nie dotyczy to tylko sprzętu dla komórkowców, ale również sprzętu dla innych operatorów telekomunikacyjnych. WitekT - gratuluję super artykułu. Fajnie, jakbyś więcej publikował tego typu artykuły. W powyższym artykule brakuje tylko informacji, jak zmieniały się pozycje dostawców sprzętu na przełomie roku.

  • 0

    5. ~mirekb  2008-02-24 17:21:56  host: apn-77-115-25-112.gprs.plus.pl

    bardzo ciekawy news oby wiecej takich to po1,dalej sadze ze wiecej problemow bedzie mialo p4 nie z dostawcami sieci 3g ale z ludzmi protestujacymimi przeciw masztom..moze byc to nawet chinskie czy jakiekolwiek inne,wystarczy zeby byl umts 300kb/s srednio i w miare bezawaryjnie dzialal-a wiekszych miastach juz hsdpa? tu pytanie czy firmy takie jak ZTE czy Huawei produkuja "sieci" hsdpa i czy sa plany zamawiania tej technologii?bo zazwyczaj wymieniaja u nas ericssona jako dostawce sprzetu hsdpa.to ze modemy do tego chinczycy maja najtansze i wcale nienajgorsze to tez plus.oby jak najwiecej 3g w 2008

  • 0

    6.  2008-02-24 18:09:52

    A i dlatego wiem dlaczego w SE nie przerywa połączeń, bo większość infrastruktury stawia Ericsson. xD

  • 0

    7. ~  2008-02-24 19:47:54  host: f142-155.opera-mini.net

    @5 A dla P4 HSDPA nie dostarcza Huawei?

  • 0

    8.  2008-02-24 22:07:32

    WitekT, a jak to wyglada na polskim rynku ? No i jak liczy sie ten "udzial" w rynku .. ilosc kontraktow, kwota, ilosc stacji bazowych ??

  • 0

    9. ~  2008-02-24 22:28:40  host: 217.116.102.86

    ~mirekb Huawei ma zarówno HSDPA jak i HASUPA. Bardzo szybko wdrażają nowa technologie. W końcu jest to firma dostarczająca sprzęt dla wojska.

  • 0

    10. ~Marcin  2008-02-24 22:46:47  host: inet20909na-3.eranet.pl

    Huawei przeciez przejal rozwiazania nodeB UMTS od Motoroli, gdy ta wycofala sie z rozwoju infrastruktury UMTS. Wiec wysoka pozycja nie powinna dziwic.

  • 0

    11. ~  2008-02-25 08:03:09  host: f142-156.opera-mini.net

    Co wy opowiadacie. Chinol kradnie projekty innych producentów.

  • 0

    12. ~mateo  2008-02-25 09:51:02  host: aso219.internetdsl.tpnet.pl

    Made in China nie równe innemu Made in China. WSZYSTKO zależy od kontroli jakościowej.

  • 0

    13.  2008-02-25 12:21:16

    #5. Na stronie http://www.bip.uke.gov.pl/bipurtip/index.jsp?place=Lead07&ne ws_cat_id=56&news_id=724&layout=11&page=text znalazłem ciekawe informacje na temat stacji UMTS poszczególnych operatorów oto statystyki: Polkomtel ok. 1800, P4 - 1025, PTC- 1450, Orange 945. Wynika z tego że P4 dosyć żwawo stawia kolejne a Orange ma ich najmniej...

  • 0

    14.  2008-02-25 13:36:21

    Ostatnio interesuje sie mobilnym dostepem do laptopa... Jako ze Orange u nas (powiat Zawiercie) ma praktycznie od dawien dawna EDGE, postanowilem na razie ominac ich salon i pomaszerowalem do Ery... Przykra niespodzianka, bo mieszkam doslownie 1km od ich HotSpota, ale zasieg powyzszego jest tylko na terenie hotelu... Pofatygowalem sie zatem do Plusa, a tam mila niespodzianka-zasieg EDGE jest.Ale zeby nie bylo az tak prosto, to kolejne info pod rozwage-Plus niebawem w wiekszosci woj. slaskiego ma miec zasieg 3G :D czekaja tylko na podpis wojewody i lada dzien maja to uruchomic. Nie uwierzylbym im, gdyby nie fakt, ze faktycznie na trasie Zawiercie Kielce w okolicach Zawiercia powstaly dwa nowe maszty Plusa :) Mialem nadzieje, ze to Play, a tu taka niespodzianka, ze to jest Plus, ktory na rowni z Orange ma praktycznie zasieg na poludniu na 5kresek. Era za to... zasieg tragiczny i brak EDGE-rozmawiac mozna tylko przy oknie, ale to tak tylko na marginesie ;) Szkoda, bo najchetniej pasowalby mi wlasnie BC z laptopem Apple, ale coz... zarobi kto inny ;)

  • 0

    15. ~znawca  2008-02-25 14:12:00  host: atropos.tpi.pl

    Co tam panie w telefonii, chincyki trzymają się mocno

  • 0

    16. ~  2008-02-25 21:37:55  host: cig105.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciekawa dyskusja i news. Z Chinczykow sie teraz smieja, a nie trzeba przypominac, ze z wyrobami z Japonii bylo kiedys podobnie. Co jestr teraz widac. Jestem ciekaw jak to wykorzstaja nasze rodzime sieci, z Plusem w roli głównej, ktory ze slowem rodzime, ma jeszcze najwiecej wspolnego ;)

Dodaj swoją opinię