Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kto przejmie Astera?

Kto przejmie Astera?

WitekT 17 Grudnia 2009 08:54

0 0

Największa sieć kablowa w Polsce - UPC - chce przejąć konkurenta - Astera. Po połączeniu firma może mieć nawet 1,4 mln klientów, dwukrotnie więcej niż druga Vectra. Wartość transakcji powinna przekroczyć 1,6 mld zł - pisze Rzeczpospolita.

Połączenie obu firm najprawdopodobniej nie wpłynie na ceny usług. Realizujące od lat inwestycje sieci kablowe są zbyt zadłużone, by pozwolić sobie na kosztowną wojnę cenową. Sam Aster był na koniec 2008 roku zadłużony na 1,6 mld zł. Oficjalnie Aster zaprzecza, jakoby firma była na sprzedaż.

Na przejęcia polskich kablówek ma także ochotę EQT, szwedzki fundusz private equity. Dysponujący kwotą 850 mln euro na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej EQT jest zainteresowany inwestycją w jednego z największych operatorów: Aster, Multimedia, Vectra i UPC. Duży sens fundusz upatruje w kupieniu co najmniej dwóch operatorów i ich konsolidację.




Szansę na pierwszy krok w kierunku konsolidacji wśród czwórki Aster, Multimedia, Vectra i UPC oceniam na 50% w ciągu najbliższego roku - powiedział prezes UPC Polska Simon Boyd.

Właścicielem Astera jest fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. W 2005 roku przejął on firmę od funduszu Hicks Muse Tate & Furst, który wcześniej, w 2002 roku kupił Astera (wtedy jeszcze nazywający się Aster City) od Elektrimu za 11 mln euro.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1. ~Longman  2009-12-17 09:26:27  host: adcu47.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To wcale nie jest dobrze bo konkurencja zmaleje. Mówiąc szczerze najchętniej bym widział regulacje antytrustowe w Polsce. Nie wiem jak to jest w innych miastach, ale w Poznaniu cały obszar miasta został podzielony na cztery sektory. W każdym z nich działa tylko jedna kablówka, która nie wchodzi w paradę innym. Rezultat jest taki, że konkurencja to fikcja - wiadomo że na przykład na Osiedlu Pod Lipami jest jedna firma a na Piastowskim druga i nie ma mowy aby skorzystać z usług kogokolwiek innego.

  • 0

    2. ~  2009-12-17 09:55:23  host: ip-89.171.231.35.dsl.crowley.pl

    @1 Podobna sytuacja jest także w innych miastach, które są podzielone "zasięgiem" Multimedia i UPC. Jedni drugim nie próbują nawet zagrażać. Jedyna nadzieja jest w małych rozwijających się operatorach, którzy nie maja łatwego startu ponieważ, gdzie tylko się pojawią UPC stosuje obniżki >50%. Oczywiście jest to na krótką metę z korzyścią dla klienta, tylko co będzie dalej? Jeżeli będzie oligopol to na dobre ceny nie ma co liczyć i wówczas może TP ze swoją tv może stać się konkurencyjna? ;)

  • 0

    3.  2009-12-17 09:56:52

    Zgadzam sie z ta opinia, aster z upc w warszawie tez raczej nie wchodza sobie w parade ( a szkoda;] ) Ja jestem jak najbardziej za przejeciem, bo z przymusu korzystam z astera w domu a baaardzooo chetnie zamienilbym to na upc:)

  • 0

    4.  2009-12-17 10:00:41

    zrezygnować i nie oglądać tv, czasu więcej, a ceny spadną

  • 0

    5.  2009-12-17 10:17:03

    @4 Dokładnie.Problem w tym,że wiele ludzima internet od kablówek...

  • 0

    6. ~Aster  2009-12-17 10:56:05  host: chello089077164150.chello.pl

    *3 - Jak to nie wchodzą sobie w drogę? Wchodzą i to bardzo często. Znam wiele miejsc gdzie są dostępne obie kablówki, właściwie w większości miejsc gdzie jest jeden operator jest i drugi; no chyba, że się mieszka w budynku (najczęściej nowym) w którym administracja dała wyłączność jednemu operatorowi.

  • 0

    7. ~jass  2009-12-17 11:17:38  host: apn-77-114-25-97.dynamic.gprs.plus.pl

    No i po co kolejne debilne przejecie?

  • 0

    8. ~  2009-12-17 11:23:50  host: ip-89.171.231.35.dsl.crowley.pl

    @6,- ja mam zupełnie inne doświadczenia. Takich miast jest więcej a dla przykładu podam Lublin.

  • 0

    9. ~radykał  2009-12-17 11:29:17  host: chello087206027203.chello.pl

    A Aster ma gigantyczne zadłużenie i duży przerost zatrudnienia, a dodatkowo nie wszystkie kanały oferty analogowej są transmitowane w cyfrze bo ich stare dekodery firmy Motorola mogą odbierać tylko 100 kanałów.

  • 0

    10. ~  2009-12-17 11:30:51  host: 46-dzi-10.acn.waw.pl

    Aster: Konkurują na największych blokowiskach dając lepsze oferty za rezygnację z dotychczasowego operatora ale większość nie ma wyboru i jest skazana na jednego operatora kablowego. Rodzina w śródmiejskiej przedwojennej kamienicy nawet nie może wziąć od Aster internet bo go do dziś nie oferują w okolicy...

  • 0

    11. ~klient upc  2009-12-17 12:02:52  host: anonymizer2.blutmagie.de

    Chello upc limituje p2p!

  • 0

    12.  2009-12-17 12:04:31

    Czasem wchodzą, czasem nie wchodzą. W miejscach gdzie wchodzą można dostać kilkakrotnie niższe ceny. Moja matka płaci w Aster za najtańszy net + analogową TV o 4pln mniej niż ja za 5mbit + TV cyfrowa + HD Pack. Zniknie konkurencja i znikną też promocje.

  • 0

    13. ~  2009-12-17 12:12:31  host: ip-89.171.231.35.dsl.crowley.pl

    @12,- Dlatego takie przejęcia nie są korzystne dla klienta w dłuższej perspektywie czasowej. Owszem w UPC obecnie tak gdzie działa konkurencja są/były oferty za 59pln (5Mb+ tv analog pełny pakiet a w Multimedia np. 2Mb z limitem 2GB + tv analog za 29pln.)

  • 0

    14. ~:))  2009-12-17 16:13:50  host: 94.254.210.175

    UPC daje rabaty TYLKO na czas promocji, potem już złowionego klienta totalnie olewa - musi płacić 100% - co jest o tyle idiotyczne, że w ten sposób zraża sie tych, którzy są już sprawdzonymi, być może wieloletnimi klientami. Mnie wkurzyło to tak, że zrezygnowałem z internetu (niestety TV nie da rady zmienić). A wystarczyłoby, gdyby jakiś kiep z UPC jednak dał mi jakąś zniżkę, tymczasem propozycja była taka, że może sobie dokupię dodatkowo TV cyfrową... UPC to firma debili - żeby choć zajmowali sie sprawdzaniem dobrej jakości sygnału, ale ten ZAWSZE jest kiepski (choć to raczej podejście wszystkich operatorów)

  • 0

    15. ~  2009-12-17 22:28:12  host: 238-bem-6.acn.waw.pl

    @14 a myślisz że Aster to niby jak robi? tak samo... Ja osobiście cieszyłbym się gdyby UPC wykupiło Aster, tylko i wyłącznie dlatego że UPC oferuje lepsze parametry internetu niż Aster. Niestety UPC nie ma zamiaru wejść na mój blok i jestem skazany na Aster :/

  • 0