Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kto poprowadzi i sfinansuje Centralną Bazę Numerów?

Kto poprowadzi i sfinansuje Centralną Bazę Numerów?

WitekT 20 Kwietnia 2007 11:39

0 0

19. kwietnia w siedzibie UKE odbyła się debata poświęcona m.in. przenośności i utworzeniu Centralnej Bazy Numerów. Chce tego regulator rynku, ale wciąż nie wiadomo, kto miałby finansować ten projekt.

Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE, tłumaczy, że baza z wszystkimi numerami stacjonarnymi i komórkowymi byłaby ułatwieniem dla służb ratowniczych, bo pozwoliłaby od razu na lokalizację dzwoniącego. Teraz takie informacje trzeba wydobywać od operatorów.
Taką bazę mógłby prowadzić podmiot wybrany w drodze przetargu przez UKE. Dziś jednak nie ma pieniędzy, które można by przeznaczyć na administrowanie takiej bazy. Jednym z pomysłów na finansowanie przedsięwzięcia jest skorzystanie ze środków, które operatorzy płacą rocznie za pule numerów - to kilkadziesiąt milionów złotych w skali roku, ale do ich wykorzystania potrzebna byłaby zmiana Prawa Telekomunikacyjnego.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~  2007-04-20 11:46:11  host: aye234.internetdsl.tpnet.pl

  No cóż lepiej zapłacić karę Unii Europejskiej za brak bazy...

 • 0

  2. ~jojo  2007-04-20 11:55:09  host: ekj116.internetdsl.tpnet.pl

  ... tak, a przez jej brak cierpimy my.

 • 0

  3. ~  2007-04-20 12:17:25  host: proxy2.anon-online.org

  Jak to kto ??? - należy natychmiast nałożyć na TP karę za brak odśnieżania Wisły w lipcu np. 150 mln PLN a następnie zlecić budowę bazy TP i zapłacić pieniędzmi z kary nałożonej na TP /pieniędzmi wirtualnymi/ a jak już po 5 latach sąd wyda wyrok uchylający karę to o Streżyńskiej już nikt nic nie będzie wiedział i nikt już nie będzie wiedział za co ta kara tylko będzie wiadomo, że TP jet be !!!. I po kolejnych 5 latach TP odzyska lub nie kasę. A baza będzie !!!

 • 0

  4. ~ksadea  2007-04-20 12:56:36  host: xdsl-7108.zgora.dialog.net.pl

  Rozwiązanie jest proste, znane z wielu państw UE: koszt powstania bazy finansuje budżet państwa, koszt uakatualniania i prowadzenie - operatorzy.

 • 0

  5. ~dt  2007-04-20 12:57:56  host: wap.plusgsm.pl

  #3 - obronca tepsy sie znalazl. Czy widzisz gdzies sugestie ze maja poprowadzic taka baze? To musi byc jakis nowy podmiot. Zawsze zostaje tylko drobna kwestia kto to sfinansuje... Panstwo chce niech placi, ale pewnie wyciagna kase od opow.

 • 0

  6. ~ukenamuniu  2007-04-21 00:09:16  host: nat-go2.aster.pl

  Jest tu wiele różnych zagadnień i materiał do opisania na kilkunastu stronach. Jakoś nie "debatuje" się na temat debaty i nie mówi wszystkiego. Żeby nie zanudzić, w skrócie: 1/ Unia nas ściga za brak możliwości pozyskiwania przez służby danych lokalizacyjnych abonentów sieci komórkowych. 2/ Wina leży po stronie MSWiA a nie operatorów, którzy mają platformy lokalizacyjne. 3/ w sieci GSM lokalizacją są współrzędne geograficzne XY a w stacjonarnej adres abonenta. 4/ TP wdrożyła dostęp do swojej bazy lokalizacyjnej przez Internet z wykorzystaniem specyfikacji TS 102164. Zakupiła kilkaset kluczy dla użytkowników, lecz jedynie dwa Centra Powiadamiania Ratunkowe numeru 112 pobrały takie klucze (inne nie mają komputerów i netu??) 4/ Trochę obok, ale się wyjaśni po co to piszę: na TP spoczywa obowiązek prowadzenia ogólnokrajowej informacji o numerach telefonicznych (biura numerów). Na operatorów art 67 Pt nałożył obowiązek przekazania TP danych. Część operatorów ten obowiązek olewa a TP nie może się doprosić UKE o wydanie decyzji nakazujących (może kary?? - przecież UKE wie jak to się pisze!!). 5/ Baza numerów PSTN dla potrzeb "lokalizacji" musi również zawierać informacje o numerach zastrzeżonych. Nawet kompletna baza biura numerów nie bedzie więc kompletna dla potrzeb lokalizacji. 6/ Zmiana ustawy, w zakresie prowadzenia przez UKE bazy dla potrzeb lokalizacji abonenta przez służby ustawowo powołane do niesienia pomocy, musi również zawierać zapis o bezwzględnym obowiązku przekazywania przez operatorów danych lokalizacyjnych. 7/ Gentelmeni o kasie nie rozmawiają, ale przychód do budżetu państwa z tytułu opłat za zezwolenia, koncesje, częstotliwości i numerację jest kilkakrotnie wyższy od budżetu UKE. Na razie wystarczy. Innym zagadnieniem jest sprawa przenośności numerów.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-247-119.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy robisz zakupy na Allegro?

Poczta Polska: nowa oferta dla firm sprzedających na Allegro

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet