Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kto dostanie 220 mln zł na budowę sieci HSPA+?

Kto dostanie 220 mln zł na budowę sieci HSPA+?

WitekT 13 Marca 2010 20:18

0 0

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała ponad 220 mln zł dofinansowania dla projektów dotyczących wdrożenia technologii HSPA+. Dostały je nieznane firmy, które nie mają rezerwacji częstotliwości.

Wszystkie projekty mają dość podobne nazwy. Przykładowe to Wzmocnienie rynku teleinformatycznego poprzez wdrożenie nowatorskiej technologii transmisji danych HSPA+, Pionierska technologia HSPA+ newralgicznym narzędziem wdrażania usług szerokopasmowych w Polsce czy Wdrożenie technologii Evolved HSPA - rewolucja na rynku usług telekomunikacyjnych.

TVN CNBC Biznes zainteresowało się firmami, których wnioski zostały przez Agencję zatwierdzone. Wszystkie 6 mają zastanawiające powiązania - od tego, że w momencie rejestracji (przełom kwietnia i maja 2009 roku) miały tę samą siedzibę, po te same osoby zasiadające w zarządach i radach nadzorczych.




Centertel, PTC i P4 odpowiedziały TVN CNBC Biznes, że nie są powiązane ze wspomnianymi spółkami. Wynika z tego, że podmioty te są powiązane z którymś z pozostałych operatorów. Jeżeli jest to jeden podmiot, który jeden projekt podzielił na kilka mniejszych, to złamał przepisy, bo te mówią o tym, że w takim przypadku dofinansowanie nie może przekroczyć kwoty 50 mln euro, czyli około 195 mln zł.

Ministerstwo Gospodarki uspokaja, że Agencja wykryłaby powiązania podmiotów w momencie podpisywania umów na dofinansowanie, bo otrzymałaby wtedy wszystkie dokumenty rejestrowe firm.

Źródło tekstu: TVN CNBC Biznes, wł     

Dodaj do:
w sumie: 39
  • 1

    20.  2010-03-14 10:59:10

    19 Sądzisz? Przecież to było PEWNE miesiąc przed ogłoszeniem przetargu.

  • 1

    21. ~vol  2010-03-14 13:23:13  host: fraud.com.pl

    moim zdaniem niezły posag na sprzedaz calych Spolek do operatorów - cena za udzialy pewnie bedzie uwzgledniac dotacje. Po 1 dla kazdego z W3 :-). Aero2 w przetargu na GSM to pikus. Tak sie pozbywa toksycznych assetów poprzez promesy PARP :-)

  • 1

    22. ~label  2010-03-14 16:01:25  host: public-gprs21102.centertel.pl

    Ciekawe kto tak kombinuję...Plusa jakoś nie zaprzeczył....Sprawa trochę podejrzana, zwłaszcza skład zarządu i daty założenia tych spółek

  • 1

    23. ~  2010-03-14 16:23:40  host: t20-01.opera-mini.net

    ciekawe czy jais dziennikarz pofayguje sie i zapyta te osoby kim sa i kogo reprezentuja, lub dlaczego zarejestrowaly 6 spolek

  • 1

    24. ~e  2010-03-14 17:14:57  host: host114.opteris.pl

    I oto mamy "sensownosc" tych chorych dotacji...

  • -1

    25.  2010-03-14 19:46:42

    One nie są chore, to społecznośc jest chora.. Że takie kombinacje - szesc spółek

  • 0

    26. ~  2010-03-14 22:49:02  host: t08-08.opera-mini.net

    @20 pozornie byc moze tak.ja mowie o praktyce.mirekb

  • -1

    27.  2010-03-15 09:11:07

    ~blablabla- to są pieniądze na rozwój firm - zdaje się projekt związany z innowacyjnymi technolofiami, o które P4 też się ubiega jak pamiętam z ostatnich newsów? Co do nazw projektów... No co niby ma być tu nadzwyczjnego? W innej branży działam, ale uczestniczę w takich projektach moich klientów, przygotowując część takiego projektu - z mojej branży. W przypadku podobnych albo takich samych przedsięwzięć, nazwy projektów zawsze są prawie identyczne - bo co można wymyślić nowego uzasadniając zakup jakiejś nowoczesnej maszyny/urządzenia, do produkcji określonego produktu?

  • 1

    28. ~znawca  2010-03-15 09:19:49  host: gaja.tpnet.pl

    @27. wlo, przeczytaj uważnie pierwszy akapit powyższej wiadomości. Po co firmie dofinansowanie na budowę sieci HSPA+, gdy nie ma koncesji na korzystanie częstotliwości na której te stacje mogą pracować? To nie są maszyny do produkcji!

  • 0

    29.  2010-03-15 09:41:47

    To nie pierwsza taka sprawa, kiedy powstają podmioty pod konkretne późniejsze dotacje. Zapewne i w tym przypadku pracownicy PARP zadbali o lewe firmy, które później będą dobrze sprzedane. I wszystko w imię prawa.

  • -1

    30.  2010-03-15 12:36:12

    ~znawca - logicznie to ja potrafi wyjątkowo analizować ;-) Taką mam pracę... Tobie tego brakuje. Oni na funkcjonowanie czy na budowę biorą te środki? Na budowę chyba - co zresztą sam raczyłeś mi wytknąć. Czy budowa wymaga koncesji? Jak się czepiacie, to się czepiajcie konkretów.

  • 1

    31.  2010-03-15 13:00:02

    a propos... gdzieś w sieci jest któryś z tych wniosków dostępny?

  • 1

    32. ~znawca  2010-03-15 13:11:17  host: gaja.tpnet.pl

    @30. wlo, nie bądź taki cwany. Czy samo wybudowanie wystarczy do użytkowania sprzętu? Bez koncesji mogą pomarzyć. Jeżeli mają wybudować dla którejś ze spółek posiadających wymagane zezwolenia to w takim razie po co taki pośrednik? Ktoś błędnie sformułował warunku przetargu lub ewidentnie próbuje zrobić na tym interes.

  • 1

    33. ~kicha  2010-03-15 14:26:13  host: 188.147.163.244.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    @wlo - zbudowac sobie moga (tzn. zainstalowac urzadzenia )ale nie moga włączyc bo trzeba mieć licencje z UKE i odpowiednie częstotliwości a przteragi dopiero w trakcie konsultacji. Tak więc jest to pic i fotomontaż a poza tym co HSPA+ na nowo wymyślą?? Jaka to innowacja jak juz 4 takie sieci działaja komercyjnie w Polsce

  • -1

    34. ~34  2010-03-15 20:11:29  host: dqt36.neoplus.adsl.tpnet.pl

    34 - a co ma wspólnego HSPA z przetargami UKE? za środki UE wybudują trochę masztów i będą je wynajmować np. Aero. Do tego przydziału częstotliwości nie potrzeba

  • 1

    35. ~znawca  2010-03-15 21:06:28  host: gaja.tpnet.pl

    @34. No to świetnie. Wybudują kilkaset masztów i zawieszą na nich Node-B. Może nawet skoordynują ich budowę z planami rozbudowy sieci z których częstotliwości będą korzystać. Tyle, że operatorom nie kalkuluje się łożenie na zyski pośredników, którzy dodatkowo nie posiadają odpowiedniej siły negocjacyjnej, aby zmniejszyć koszty zakupu sprzętu. Sprawa zapewne skończy się jak z INFO-TV-FM i telewizją mobilną, tyle że ta spółka przynajmniej posiada koncesje na działalność, którą planuje.

  • -1

    36.  2010-03-17 08:25:17

    ~znawca, ~kicha - a czy oni muszą sami z tego korzystać? No weźcie się zastanówcie co gadacie... Nie znacie za grosz zasad a mówicie, co Wam się wydaje, że ma "logiczny tok myślenia". No mylicie się. Oni mogą zbudować, dostać na to pieniądze, ale nie muszą z tego korzystać!

  • -1

    37.  2010-03-17 08:28:46

    ~znawca - Ty oczywiście interes już zrobiłeś na analizie tego, że operatorom nie będzie się opłacać? Wiesz, że mają słabą siłę negocjacyjną... Dobry jesteś - w końcu znawca... Powiedz - jak się MVNO opłaca interes?

  • 1

    38. ~znawca  2010-03-17 08:53:19  host: gaja.tpnet.pl

    @36-37. Na razie jest zbyt mało informacji, aby na 100% stwierdzić czy interes "wypali", ale patrząc na doświadczenia spółki Info-TV-FM mogę z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że może być "nieciekawie". Jedyną szansę jaką widzę dla podobnego przedsięwzięcia to RAN Sharing dla kilku operatorów i budowa sieci na terenach słabo zurbanizowanych tam gdzie pojedynczo żadnemu z nich się to nie opłaca. Ale co mają z tym wspólnego MVNO? Przecież u nich jest odwrotny problem. Oni muszą korzystać z infrastruktury operatorów z którymi konkurują. Z tego powodu nie mają szans na jakieś szczególnie niskie stawki hurtowe i w efekcie detaliczne. Co udowadnia ich niesamowity "sukces" w Polsce -> 260 tys. aktywnych SIM ;(. Przykładowo płaska stawka mBank Mobile 19gr nie jest zła, ale umiejętnie korzystając z ofert MNO bez problemu można osiągnąć średnią cenę minuty poniżej 15gr.

  • -1

    39.  2010-03-17 13:29:59

    ~znawca - napisz ostatnie zdanie pod nowszymi wątkami dotyczącymi obecnej sytuacji w tayfach, m.in. biznesowych... Aż nie wierzę zę można 15 groszy u złodziei osiągnąć! A jeszcze poniżej!?

Dodaj swoją opinię