Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kto daje i zabiera ten Microsoft

Kto daje i zabiera ten Microsoft

Q! 17 Września 2009 09:37

0 0

Microsoft w swoim sklepie mobilnym Marketplace wprowadził możliwość zdalnego kasowania pobranych już przez użytkowników aplikacji. Oznacza to, że firma z Redmond zatrzyma sobie prawo do kontroli tego, co znajduje się w urządzeniach użytkowników - informuje serwis MS Mobiles.

Jak zaznacza Mauricio Freitas, jeden z byłych już Windows Mobile MVP (tytuł ten nadawany jest corocznie osobom najbardziej aktywnie dzielącym się swoją wiedzą o produktach Microsoftu wśród społeczności internetowej), funkcja zdalnego usuwania aplikacji z urządzeń użytkowników jest czymś nowym. Jak zapewnia, wcześniej nie spotkał się on z takim rozwiązaniem ani nikt o niej nigdzie nie wspominał.




Według Freitasa możliwość zdalnego usuwania aplikacji z telefonów użytkowników dotyczyć będzie tylko aplikacji, które zostały usunięte z oferty sklepu Marketplace. Mimo to możliwość taka budzi sporo kontrowersji jeśli chodzi o wolności osobiste użytkowników.

Warto przypomnieć, że np. Apple co prawda ma możliwość zdalnego wyłączenia i unieruchomienia dowolnego ze swoich telefonów, to jednak nie ma, jak zapewnia, możliwości ingerowania w treści, które znajdują się w jego pamięci. Dotyczy to również aplikacji, które zostały usunięte z oferty sklepu App Store.

Źródło tekstu: msmobiles, wł     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1.  2009-09-17 10:02:21

    Przecież to jawne łamanie prawa. A kasę będą chociaż zwracać???

  • 0

    2. ~  2009-09-17 10:09:51  host: dsj163.neoplus.adsl.tpnet.pl

    dokładnie. Kupujesz coś w sklepie legalnie, a to, że np dostawca zamyka sklep to nie znaczy, że musisz zakupiony produkt oddać. Chyba pora zmienić platformę na Androida, skoro taką politykę Microsoft będzie stosował...

  • 0

    3.  2009-09-17 11:02:01

    buahaha takie rzeczy tylko w MS.

  • 0

    4. ~absolwent  2009-09-17 11:09:36  host: 213-92-179-221.serv-net.pl

    pozostaje pytanie gdzie byli wtedy rodzice ;)

  • 0

    5.  2009-09-17 11:40:10

    USA to kraj totalitarny, wiec nie dziwi.

  • 0

    6.  2009-09-17 11:46:28

    Apple wyłącza pewne funkcje w IPhone`ie M$ kasuje zakupione programy. O co do cholery tym koncernom? Strach zajrzeć do lodówki xD

  • 0

    7. ~Hose  2009-09-17 12:22:14  host: nat.warszawskie.poznet.com.pl

    Jeszcze przeprosimy swoje stare telefony ;-)

  • 0

    8. ~iskra  2009-09-17 12:36:38  host: byf35.internetdsl.tpnet.pl

    android i palm rownierz ingeruja w system i maja zzdalne "sterowaie" :D tak wiec symbian back ! :D albo jakies se ze zwyklym oprogramowaniewm ;d

  • 0

    9. ~vari  2009-09-17 13:21:47  host: eiw9.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A kit im w rejestr ! Cała ta technika przypomina coraz bardziej Orwellowski 1984. Ja jestem elektronikiem. I jako elektronik z jakimś tam doświadczeniem jestem przeciwko pchaniu wszędzie elektroniki gdzie się da. Ba ! Uważam nawet że powinno się ją usuwać skąd się da (gdzie nie jest niezbędna). Bo wszystko co skomplikowane tylko WYMAGA uwagi, Ja nie wyobrażam sobie zamieszkania w tzw "inteligentnym domu" gdzie komputer "wszysztkim steruje". A jeśli jeszcze nie miałbym wgladu ni prawa kontroli w działanie aplikacji to....hakerzy i koncerny mogli by w moim domu wiecej niż ja. Są pdoobno już lodówki z RFID i połączeniem z internetem (mają zamawiać "przeterminowujące się" produkty). Ja czniam taką rzeczywistosć. Coraz więcej urządzeń, urządzonek, programów, programików, układów i układzików (te ostatnie to zwłaszcza w Polsce....). Wszystko ma baterie, które trzeba ładować i o tym pamietać). Przykład. Mój samochód ma wbudowany w układ sterujacy WSZYTSKIM immobilizer, któy sam się aktywuje po wyjeciu kluczyka. Deaktywacja TYLKO pilotem radiowym na 434 MHz. Już nie raz nie mogłerm skądś odjechać bo jakiś sygnał zakłócał mi pilota. I nie da się tego wyłączyć. Nie daj Boże nadepnąć na pilota i to gdzieś na wsi. Nie uruchomisz auta (sprawnego). A spranwego malucha uruchomię. I to jest ta różnica. Coś co jest mniej skomplikowane jest bardziej niezawodne i od mniejszej ilosci czynników zależy. Dlatego wolę Nokię 5510 niż jakieś Iphony. Na karcie SIM nie mam ani jednego kontaktu (nie dlatego że wiem że można je zdalnie przeglądać) - po prostu jako były pracownik centrali telefonicznej (jeszcze elektromechanicznej) mam dobrą pamięć do numerów (pamiętam numery do wszystkich znajomych, rodziny nawet warszatów samochodowych w któych bywam itp). Wybiorę każdy numer nawet gdy padnie mi bateria i pożyczę komórkę od kolegi. I właśnie w takim "duchu oporu" nalezy patrzeć na te ich lepy na mu...na ludzi.

  • 0

    10. ~vari  2009-09-17 13:25:14  host: eiw9.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W USA były projekty takie jak: - odpłatność za każdy wysłany e-mail - sprzedaż płyt CD i DVD "samokasujących się" np po tygodniu (prawo do jednego czy maksymalnie kilku odtworzeń utworu) - coś jak samoprześwietlający się list - latwo to się robi na papierze fotograficznym namoczonym w wywoływaczu i wysłąnym w szczelnej kopercie. Otwierasz i czytasz ale po kilku minutach cała kartka jest już czarna). - itp wynalazków mająych maksymalnie zwiększyć zyski pazernych koncernów. No bo jak to: kupuje taki cwaniak płytę DVD i może sobie za rok znó ZA DARMO obejrzeć.... Skandal. To były na razie tylko projekty ale cudotwóca Obama i to przepcha.

  • 0

    11. ~Hose  2009-09-17 13:31:05  host: nat.warszawskie.poznet.com.pl

    vari@ w mojej lagunie jest tak samo, ale jest pilot na podczerwień (to trochę lepsze) + razie awarii pilota mogę jeszcze wklepać kod ręcznie jednak trzeba znać myk ;-) W nowszych autach jest już gorzej. Co do elektroniki to faktycznie jest już wszędzie, odkurzacze, lokówki i maszynki do golenia nie potrzebują PLC a niebawem będą je niestety posiadały, już widzę zbuntowany robot kuchenny dokonujący rzezi ;-)

  • 0

    12. ~  2009-09-17 14:33:19  host: c189-28.icpnet.pl

    Coraz "ciekawsze" pomysły lęgną się w głowach korporacjom. Dlatego polecam używanie alternatywnych systemów i nie wspieranie M$.

  • 0

    13. ~  2009-09-17 14:49:02  host: v08-02.opera-mini.net

    @Vari to z plytami to prawdopodobnie nie jest zarzucony eksperyment. Byc moze zarzucony tylko w tak skrajnej formie. Kupilem sobie amerykanskie dvdplayer. Oprocz tego ze byly z nim od poczatku rozne irytujace myki obecnie po ok. 5latach niektore cd, dvd odtwarza a inne nie (disc error). Moze to dalszy ciag tych mykow w wersji rozwojowej a moze jest tak zaprojektowany ze odpowiednio stare plyty 3-4letnie ignoruje (klient ma wpasc na pomysl kupna nowego "lepszego" sprzetu lub odswiezyc dyskografie). Moze tez ten czas zycia jest jednak zapisany na samych plytach. A teraz najlepsze:-) Zirytowany tymi humorami sprzetu mialem czym predzej poleciec i kupic cos lepszego moze nawet jakiejs zaprzyjaznionej konkurencji. A tymczasem dupa. Zrezygnowalem nawet z planowanego zakupu ich top-ampltunera (do tego dvd) po okazyjnej obnizce do 8-9kzl. W miedzyczasie zaprzestali produkcji topowych modeli (ciekawe dlaczego?) a srednia polka spadla z cena o polowe. Oplacilo sie cwaniactwo? Zadne prestizowe nagrody za jakosc nie pomogly :-) Jak bylbym zadowolony kupilbym 2gi komplet dla dzieci za 10lat w rownie wysokiej cenie (nie obnizonej kiepska renoma) albo wymienil na cos nowszego. A tak teraz kupie chinszczyzne nic z kregu naszej kultury biznesowej. Przynajmniej nie bedzie jazd z drm. Tylko jeszcze nie wiem czy bedzie to taniocha czy sprzet na poziomie gdyby sie okazalo ze jeszcze sa na etapie szanowania klientow a nie uprawiania malego sabotazu. Chcialem wymienic lekko sfatygowana obudowe telefonu ale co jesli mi w serwisie przy okazji zaktualizuja oprogramowanie tak ze telefon stanie za pol roku? Nie zarobia tych 2stowek. Takie sa odlozone skutki cwaniactwa. Brak zaufania. Poprzednio jak byl gwarancyjnie w serwisie zarysowali pokrywe baterii a wymieniona juz jest w gorszym stanie niz natywna reszta obudowy. I zdjeli nieproszeni folie z ekranu w nadziei ze sie szybciej porysuje chyba.

  • 0

    14. ~niekumaty  2009-09-17 15:06:09  host: ip-213-17-201-42.netia.com.pl

    @vari: co do płyt, to już teraz koncerny i wydawcy chcą nam zabronić kupna/sprzedaży używanych płyt (bo niby na tym tracą). Masakra. Sam mam XBOKSa 360 i jeśli M$ będzie mi mógł kasować z dysku zakupiony legalnie kontent... to sorry, ale to chore.

  • 0

    15.  2009-09-17 15:35:11

    #13: nagrywarki juz tak wczesniej mialy ;) Laser ma tam dziwna tendencje do szybkiego psucia sie, nawet bez intensywnego uzytkowania ;) W skrocie - najpierw przestaja palic "bardziej skomplikowane" typy plyt (dajmy na to Double Layer czy tez DVD-RAMy), potem chec im sie konczy na palenie zwyklych DVD-R (albo pala tylko paredziesiat MB ;), a potem juz zaczynaja sie problemy z odczytem DLow i tak dalej... i to juz jest od czasow nagrywarek CD... wcale sie nie zdziwie, jak wypalarki BD-Row/etc. beda mialy dokladnie to samo. Co ciekawe, ma tak praktycznie kazda firma, zarowno jesli mowa o komputerach stacjonarnych jak i laptopach. Co do ostatniego przypadku: oni bardzo skrupulatnie patrza na stan PRZED przyjeciem, ale zeby zareklamowac stan PO przyjeciu, szczegolnie przy uszkodzeniu przez serwis, to sie juz trzeba nameczyc. Da sie, rzecz jasna, ale jak zwykle pod gorke. A co DRM... gowna nie tykac, bo smierdzi... prosta zasada.... ;) #14: takie rzeczy tylko w Stanach. Polska ze wszystkimi swoimi abstrakcjami az takich debilizmow nie dopuszcza. Choc niewiele mniejsze owszem, DA sie znalezc, tylko w innym kierunku ;) @vari: a M$ myslal o abonamencie miesiecznym od kazdego uzytkownika Windows... i co ? I nie przeszlo. Skrajne projekty, NA SZCZESCIE, (prawie) NIGDY nie przechodza.

  • 0

    16.  2009-09-17 15:39:43

    A mr. Freitas jest kiepsko zorientowany, zdaje sie. Z Apple byl news, przysiaglbym, ze MAJA mozliwosc kasowania zdalnego aplikacji. Zreszta, wystarczy juz mozliwosc deaktywacji zdalnej (unieruchomienia sobie nie wyobrazam - chyba, ze razi pradem ;) Bo co, bo wgralem jailbreaka bo bez tego dla zaledwie CIUT bardziej wymagajacego uzytkownika ten terminal jest kupa zlomu ? Niech spadaja na bambus... :P Na szczescie wstrzymalem sie jeszcze z zakupem, wiec mam czas na wybor. Aktualnie mysle o 3 modelach... N900/Maemo, HTC Touch Pro2/WM 6.x i iP 3GS (zapewne 32 GB, choc to najdrozsze dodatkowe 16 GB na rynku ;p).

  • 0

    17. ~  2009-09-17 16:07:46  host: v03-07.opera-mini.net

    @Planet no ale wazne z jakiego powodu :-) Bo cos czuje ze wiem jakie lobby bylyby pierwsze do blokowania takich pomyslow. A dzis i wilk syty i owca cala.

  • 0

    18. ~  2009-09-17 16:28:18  host: 212.160.172.70

    prisonplanet.com profit-over-life.org divinecosmos.com otworzcie oczy bo bedzie coraz gorzej...

  • 0

    19. ~Niekumaty  2009-09-17 19:52:08  host: ip-213-17-201-42.netia.com.pl

    @15: jasne, kwestia odsprzedaży używek to raczej problem zachodu, ale nawet na dystrybuowanych w Polsce płytach można czasem znaleźć angielskie napisy, że odsprzedaż jest nielegalna. Wiadomo, w Polsce mamy inne przepisy, nadrzędne nad "zachodnimi", ale w takim razie zadajmy sobie pytanie: tamci producenci wiedzą, że u nas można odsprzedawać "używki", a jednak się z tym godzą. Wypuszczają na nasz rynek soft wiedząc, że może on mieć więcej niż jednego użytkownika. I co, taka sytuacja im nie przeszkadza?

  • 0

    20. ~T~ Mobile  2009-09-18 22:23:41  host: 92-55-195-22.net.pbthawe.eu

    Takie rzeczy to tylko w M$?

Dodaj swoją opinię