Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kto będzie rządził Internetem?

Kto będzie rządził Internetem?

WitekT 5 Maja 2009 20:43

0 0

Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego, zaapelowała do Baracka Obamy o nową, bardziej odpowiedzialną, przejrzystą i demokratyczną formę sprawowania wielostronnego zarządu nad Internetem - pisze Gazeta Wyborcza.

Chodzi jej o ICANN (ang. Corporation for Assigned Names and Numbers) - amerykańską instytucję zarządzającą od 1998 roku światowym systemem adresów internetowych. Choć jest organizacją non profit, działa pod egidą Departamentu Handlu USA, ale jej umowa z amerykańskim rządem wygaśnie z końcem września tego roku. To otwiera drzwi do całkowitej prywatyzacji ICANN oraz rodzi pytanie, przed kim musiałby odpowiadać ICANN od 1. października.
W dłuższej perspektywie nie do obrony jest sytuacja, w której tylko jedno państwo nadzoruje działanie internetu używanego przez setki milionów osób na całym świecie - powiedziała Reding.

Reding chce, żeby ICANN został przekształcony w spółkę i sprywatyzowany. Jako firma byłby poddany kontroli udziałowców i sądów. Nadzór nad spółką ma sprawować 12-osobowa rada, "nieformalna grupa" składająca się z przedstawicieli różnych kontynentów, którzy będą spotykać się co najmniej dwa razy w roku. Mogłaby ona kierować do ICANN zalecenia i szybko reagować w przypadkach, kiedy zagrożona jest stabilność, bezpieczeństwo czy otwartość internetu.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~mirekb  2009-05-05 21:04:43  host: heyah20909nc-2.nat.umts.dynamic.eranet.pl

  jasne..potedze microsoftu i google nie szybko cos powaznie zagrozi.monopol na informacje maja zapewniony jeszcze przez dlugi czas,ale na smiałe próby łamania tego monopolu przez UE moge przyklanąć

 • 0

  2. ~arE  2009-05-05 22:15:11  host: 87.119.27.247

  Chyba nie do końca wiesz o czym piszesz... wiesz co to icann?

 • 0

  3. ~  2009-05-05 23:11:32  host: host-87-99-19-15.lanet.net.pl

  obczajcie to: T-Mobile Sing-along Trafalgar Square http://www.youtube.com/watch?v=orukqxeWmM0

 • 0

  4. ~Lechu  2009-05-06 07:19:30  host: 212.160.172.70

  Moge tam pracować !...

 • 0

  5. ~Agent WSI  2009-05-06 16:50:51  host: 142-bem-16.acn.waw.pl

  Dziękując Szanownemu Zgromadzeniu za udzielenie mi głosu, pragnę niniejszym przedstawić swoje typowanie konkretnych nazwisk do owej 12-osobowej rady czy też nieformalnej grupy. Oto preferowani kandydaci: 1) Pan Prezydent Islamskiej Republiki Iranu Mahmud Ahmedineżad. Za uczynienie go przewodniczącym owego grona przemawia nad wyraz bogate doświadczenie w tworzeniu półksiężycowego społeczeństwa informacyjnego w Iranie, gdzie aktualnie bodaj 50 osób może spodziewać się wyroków śmierci za prowadzenie stron dla dorosłych. 2) Na VicePrzewodniczącego proponuję Pana Zhou Yongkang, Ministra Bezpieczeństwa Publicznego Chińskiej Republiki Ludowej. Wkład w/w w powszechny dostęp do globalnej infomarcji jest nieprzecenialny a zwieńczeniem tego jakże chwalebnego działania jest projekt Złotej Tarczy, dzięki któremu każdy obywatel PRC ma zapewnione bezpieczeństwo informacyjne. 3) Na sekretarza Rady proponuję Pana Alexandra Łukaszenkę, Prezydenta Republiki Białoruś, autora pamiętnego, wielkopomnego stwierdzenia, iż "Pora skończyć z anarchią w internecie!" odcisnęły swe niezacieralne piętno, stworzyły wyraźne zręby i legły u podstaw współczesnego e-społeczeństwa Europy. 4) Czwartym kandydatem, jakiego typuję do Rady jest Pan Roman Giertych, którego wielką zasługą dla budowy społeczeństwa informacyjnego jest obligatoryjne wprowadzenie w szkołach programu blokującego stronę Inicjatywy Uczniowskiej oraz innych witryn, gdzie młode pokolenie ośmieliło się nikczemnie powątpiewać w przeogromny geniusz i talent KońMinistra. Lista jest otwarta, inni mogą przedstawiać własnych kandydatów.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-128-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet