Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KRRiT szuka kompromisu z UKE w sprawie telewizji cyfrowej

KRRiT szuka kompromisu z UKE w sprawie telewizji cyfrowej

LuiN 14 Listopada 2008 09:32

0 0

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szuka kompromisu z Urzędem Komunikacji Elektronicznej ws. telewizji cyfrowej. Spór dotyczy konkursów na tzw. multipleksy. Jak powiedział w czwartek PAP przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, UKE i Rada mają odmienne "podejście regulacyjne".

Witold Kołodziejski wyjaśnił, że - zdaniem KRRIT - ws. drugiego multipleksu powinien być ogłoszony konkurs dla nadawców, a operator multipleksu powinien pełnić tylko funkcję organizacyjną i nie decydować o jego zawartości. Kołodziejski powiedział, że UKE chce jednak przeprowadzić konkurs na operatora, który będzie decydował o tym, jakie programy telewizyjne znajdą się na multipleksie.

Konkurs na operatora jest niebezpieczny, dlatego że tak naprawdę zamyka rynek, a nie otwiera. Operator, zwyciężając w takim konkursie, poza wszelkimi procedurami koncesyjnymi, otrzymuje połowę rynku i wprowadza tam swoją ofertę. Niekoniecznie może to odbywać się z korzyścią dla widzów - powiedział Kołodziejski.

Dodał, że w wielu krajach rozdysponowano multipleksy miedzy nadawców, a nie operatorów. Powiedział, że UKE jednak nie zgadza się z propozycjami KRRiT. "Musimy wypracować jakiś kompromis" - podkreślił.

Takim kompromisem mógłby być jednoczesny konkurs dla nadawców i dla operatora drugiego multipleksu, przy czym operator decydowałby tylko o zawartości części multipleksu np. 2 lub 3 kanałów. Teraz pracujemy nad tym rozwiązaniem. Będziemy tę koncepcję w tym tygodniu, albo na początku przyszłego, przedstawiać UKE - poinformował.

Rada ma też pomysł na to, jak przyspieszyć sprawę dotyczącą pierwszego multipleksu. Chce przedstawić nadawcom analogowym propozycję rozszerzenia koncesji o nadawanie cyfrowe z warunkiem równoczesnego wyłączenia emisji analogowej.

UKE z kolei chce, żeby nadawcy zrezygnowali z rezerwacji częstotliwości analogowych i przeszli na cyfrowe. To - zdaniem Kołodziejskiego - budzi wiele wątpliwości prawnych i stwarza możliwość zaskarżenia tej decyzji np. przez innego nadawcę. Dodał, że koncesja to "pewniejsza droga" prawna.
Najpierw należałoby zrobić konkurs na nadawców, a później na operatora, bo operator musi znać wcześniej zawartość multipleksu. Plusem tej propozycji jest to, że KRRiT przedstawiła jakąś propozycję, bo od wielu miesięcy nie możemy ruszyć w tej sprawie do przodu. Minusem jest to, że zgodnie z propozycją, będzie to długo trwało - powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska.

Konkurs na nadawców będzie bowiem wymagał wszystkich procedur, które przewiduje ustawa o radiofonii i telewizji. Dopiero potem można będzie przeprowadzić konsultacje dotyczące konkursu na operatora, a po nich przeprowadzić sam konkurs - dodała Streżyńska.

Jej zdaniem propozycja KRRiT spowoduje, że operatora i nadawców obecnych na drugim multipleksie poznamy w drugiej połowie przyszłego roku lub nawet pod koniec 2009 r., zamiast w pierwszym kwartale. Dodała, ze kompromis jest potrzebny, bo w przeciwnym razie ucierpi na tym rynek i konsumenci.

UKE oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chcą, aby pierwszy multipleks przeznaczony był dla programów nadawanych analogowo: TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Dlatego Urząd zaproponował nadawcom, żeby wystąpili w swoich wnioskach nie o nowe częstotliwości, lecz o zmianę rezerwacji obecnych. Zdecydowały się na to TVP oraz TV Puls, a Polsat i TVN zgodziły się na to pod pewnymi warunkami (na które UKE nie chce się jednak zgodzić).

UKE chce też przeprowadzić konkurs na operatora drugiego multipleksu. Planuje również uruchomienie trzeciego multipleksu i obecnie prowadzi badania techniczne dotyczące jego zasięgu na terenie Polski.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~homo_googleticus  2008-11-14 10:20:16  host: user-89-108-248-164.mobile.playmobile.pl

    Łgarstwo. KRRiT to `wentyl bezpieczeństwa' tuska blokujący - w zależności od wielkości łapówki? - poczynania UKE. ---------- Za http://www.rp.pl/artykul/9158,218491.html ```Problemem, który autorka ignoruje, jest nadzwyczajna troska części nadawców komercyjnych o to, żeby proces cyfryzacji nie posuwał się do przodu. Składanie wniosków niemożliwych do uwzględnienia ze powodów prawnych, składanie kolejnych wniosków pozornie zgodnych z prawem, ale zawierających niedopuszczalne warunki, pod jakimi decyzja ma być wydana, modyfikacja niektórych wniosków w momencie, gdy postępowanie dowodowe jest już zamknięte, a rozprawa przeprowadzona, to tylko niektóre ze sztuczek, za pomocą których udało się nadawcom dotrzeć aż do listopada, skutecznie blokując wszelkie procedury. Nie pomaga nam także różnica zdań pomiędzy nami a KRRiT w sprawie wprowadzenia konkurencji na rynek.''' I inny cytat: ```Niestety, koncepcja nasza różni się od koncepcji KRRiT, a procedury wymagają uzgodnienia obu organów. Uzgodnienie to trwa już trzy miesiące.'''

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-144-16-135.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet