Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KRRiT chce mieć wpływ na mobilną TV

KRRiT chce mieć wpływ na mobilną TV

sirmark 22 Kwietnia 2008 20:33

0 0

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że telewizja mobilna powinna podlegać koncesjonowaniu. Stanowisko rady jest reakcją na działania UKE, który ogłosił konsultacje, mające być wstępem do przetargu na uruchomienie cyfrowej telewizji mobilnej w Polsce.

Po ogłoszeniu konsultacji w mediach spekulowano, że UKE chce zakwalifikować telewizję komórkową do usług telekomunikacyjnych i wyłączyć ją spod ustawy o radiofonii i telewizji, a co za tym idzie, spod wpływu KRRiT.

W opublikowanym stanowisku KRRiT podkreśla natomiast, że żadna formuła przyjęta dla uruchomienia DVB-H nie może zwolnić KRRiT z ustawowych obowiązków ochrony odbiorców przed szkodliwymi treściami oraz nadawców przed próbami ograniczania ich swobody.
Nie ma żadnej podstawy prawnej do wyłączania stosowania przepisów dotyczących regulacji treści w odniesieniu do telewizji mobilnej. Jedynym obowiązującym aktem prawnym regulującym tę dziedzinę jest ustawa o radiofonii i telewizji. Użyte w projekcie dokumentów przetargowych terminy, takie jak: +telekomunikacyjna usługa transmisji+, +mobizod+, mogą prowadzić do wniosku, że przepisy ustawy o radiofonii i telewizji nie będą mieć tu zastosowania - napisano w komunikacie.

KRRiT podkreśla zatem, że w świetle obowiązujących przepisów - o ile i w zakresie w jakim +świadczenie usługi DVB-H+ będzie polegało na umożliwianiu odbioru programów telewizyjnych, to jest przekazów spełniających przesłanki do uznania ich za program w rozumieniu ustawy o radiofonii i telewizji - o tyle i w takim zakresie organem właściwym i odpowiedzialnym za świadczenie tej usługi pozostaje w ramach swych ustawowych kompetencji KRRiT - głosi stanowisko Krajowej Rady.

KRRiT podkreśla także, że obowiązek posiadania koncesji nie może być traktowany jako dyskryminacja czy stwarzanie dodatkowej bariery dostępu do rynku zarówno nowym nadawcom, jak i nadawcom już działającym.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 13
 • 0

  1. ~Templariusz  2008-04-22 20:56:55  host: staticline23090.toya.net.pl

  Jeszcze czego! Wara :D

 • 0

  2.  2008-04-22 21:07:11

  Ja też chcę mieć wpływ ;-)

 • 0

  3.  2008-04-22 21:33:09

  coś czuję że ta mobilna telewizja za mojego żywota nie wystartuje.. kaczyńskiego i tuska brakuje ;/ lol.

 • 0

  4.  2008-04-22 21:39:43

  Darmozjady z KRRiT won!

 • 0

  5. ~eRIZ  2008-04-22 22:13:37  host: gcc85.internetdsl.tpnet.pl

  A ja chcę mieć wpływ na zawartość portfeli członków tej "R"ady. :P

 • 0

  6. ~brow  2008-04-23 00:04:22  host: grl250.internetdsl.tpnet.pl

  To sie kurwy przyczepiły! Ja wam dam wpływ - chyba na to co z mego kibla wylatuje - tym sobie możecie rządzić, bo mi to do niczego nie potrzebne!!! :D

 • 0

  7. ~ech  2008-04-23 04:48:40  host: chello089076196239.chello.pl

  no i posprzątane... jak sie krritersy wezmą za organizację przetargu na koncesje to dvb-h będzie w 2012... co ciekawe nie prezcyzuja czy chca regulować produkcję każdego kanału czy operatora multiplexu... szansa w ustawie medialnej i przeniesieniu kompetencji do UKE...

 • 0

  8. ~anty-krrit  2008-04-23 06:43:37  host: 145-dom-15.acn.waw.pl

  A jak do drzwi zapuka Ci inspektor pocztowy z wydrukiem faktury za telefon i slowami: nie zaplacil pan abonamentu za swoj telefon z DVB-H? Psia ich mac wszystkich.

 • 0

  9. ~Long  2008-04-23 07:20:59  host: adbp66.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Tylko nie to! Do szczęścia brakuje tylko upartyjnionej KRRiT która potrafiła przepchnąć czasem kuriozalne rozwiązania na przykład trzymania wolnego kanału telewizyjnego przez 6 lat na Śląsku (tego po analogowej naziemnej Cyfry +) dla pana Waltera i jego TVNu(i każdemu innemu wara!) czy odbieranie i nieodnawianie szeregu koncesji radiowych podmiotom małym i niezbyt zasobnym finansowo (ale funkcjonującym i wypełniającym wymagania koncesyjne!) na rzecz tych co mogli sypnąć groszem. Podobnie było ze splitem reklam przez RMF i radia agorowe. Według mnie taka instytucja jak KRRiT w ogóle powinna iść do odstrzału. Im szybciej tym lepiej!

 • 0

  10. ~mixs  2008-04-23 08:08:25  host: ip-83-2-86-64.static.xcore.pl

  Tą organizacje jak KRRiT powini rozwiązać kolejni ludzie co biorą ogromne sumy i marntrawią pieniądze podatników.

 • 0

  11. ~m  2008-04-23 08:19:37  host: abdu163.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Trochę racji mają, niby dlaczego normalne telewizje mają się z nimi użerać, a mobilne nie. Nie panikujcie, oni mają wpływ na treść a nie szczegóły techniczne, nie powinno to opóźnić startu telewizji mobilnej. A jak któryś operator będzie twierdził inaczej, to będzie to tylko i wyłącznie pretekst a rzeczywista wina będzie leżeć gdzie indziej. :)

 • 0

  12. ~vari  2008-04-23 09:40:17  host: ejp47.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @11: Ano dlatego że w DVB-H będą usługi na zamówienie. To tak jakby KRRiT chciała kontrolować kasety i DVD w wypożyczalniach. Tutaj tylko transport jest elektroniczny. Skoro KRRiT jakiś czas temu wyłączyła się z wpływu na treści audiowizualne w internecie (np YouTube ale i streamy różnych internetowych TV) to czemu czepiają się DVB-H ? Ja wiem czemu - jak Polska stara tak zawsze znajdzie się urzędnik z pustą sakiweką i magnat (teraz medialny) pragnący ją napełnić za drobną przysługę uprzykrzenia życia (intetesu) konkurencji/nielubianemu sąsiadowi (innemu magnatowi) itp. Tusk obiecywał (ach no dobra - nie tylko to obiecywał), że ZMNIJESZY do minimum kompetencje KRRiT (bo do likwidacji nie może doprowadzić bo to wymaga zmian w konstytucji i on takiej wiekszosci w sejmie nie zgromadzi). Ale z tego co MÓGŁ zrobić zostały tylko obietnice. Magnaci medialni pomogli mu wygraćm wybory a długi trzeba spłacać, zwłąszcza gdy pomoc znów będzie potrzebna (wybory prezydenckie). "Nowa jakość rządzenia" wyziera bezczelnie z każdego kąta. Nawet sam ton wypowiedzi KRRiT (pobrzmiewa tam troska o dotychczasowych nadawców) pokazuje dobitnie z czym mamy do czynienia. Smutne to i chyba Streżyńska przegra. A miała (ma) dobry pomysł aby potraktować to jako służbę radiokomunikacyjną a nie radiodyfuzyjną bo akurat przypadkowo KTPC zawiera takie korzystne zapisy (i to akurat na UHF a zamyśle piszących ten zapis miał gwarantować użyie zakresu dla SAP/SAB). A tu proszę. Bezczelna Streżyńska wykorzystała ten zapis dla zwykłych ludzi. No przecież nie można jej pozwolić ! Nie po to budowaliśmy swoje platformy cyfrowe aby "motłoch" miał DVB-T i nie musiał płacić (nam) za idelanej jakosci przekaz nawet z anten pokojowych, by nie musiał płacić za HD ! Skandal ! Teraz jeszcze DVB-H....a my mamy nie mieć na to wpływu bo to inna służba radiokomunikacyjna.....skandal ! Wolnosci magnackie tu oprymują mości panowie !

 • 0

  13. ~Ant  2008-04-23 10:42:48  host: chello089077146121.chello.pl

  Niestety pomimo, że operatorzy się dogalali by szybko wprowadzić usługę komercyjnie to i tak nic z tego za szybko nie będzie bo urzędnicy się biją o kasę. Kolejny przykład na to, że przepisy w tym kraju nie nadarzają za rzeczywistością. Ponadto sama KRRiT to powinna wyginać razem z dinozaurami. Nawet ja zwykły szary obywatel widzę na każdym kroku jej polityczne działa.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (10)

Archiwum Ankiet