Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Krótsza asymetria dla P4

Krótsza asymetria dla P4

WitekT 9 Listopada 2010 15:30

0 0

Szykuje się zmiana w stawkach MTR i asymetrii dla nowych operatorów. UKE opublikował właśnie swoje stanowisko na ten temat, które jest wynikiem konsultacji branżowych.

Asymetria dla P4 będzie wynosiła:
1. stycznia 2011 roku - 94%,
1. lipca 2011 roku - 79%,
1. stycznia 2012 roku - 63%,
1. lipca 2012 roku - 47%,
1. stycznia 2013 roku - brak asymetrii.

Pierwotne plany UKE zakładały asymetrię dla P4 dłuższą o rok, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Nie zgodziła się jednak na to Komisja Europejska.

Asymetryczne stawki dla CenterNetu, Mobylandu i Sferii będą wynosiły odpowiednio:
1. lipca 2011 roku - 0,28 zł,
1. stycznia 2012 roku - 0,18 zł,
1. lipca 2012 roku - 0,14 zł,
1. stycznia 2013 roku - 0,137 zł,
1. lipca 2013 roku - brak asymetrii.

Asymetria dla Cyfrowego Polsatu zniknie już 1. lipca przyszłego roku. Stawka MTR dla CP będzie ustalona na takim samym poziomie, jak MTR dla operatora sieci, na której działa CP.




Tabelka z pełną listą operatorów i przewidzianą dla nich asymetrią:

uke asymetriam

Wszyscy europejscy operatorzy komórkowi, którzy w dniu 1. stycznia 2013 roku prowadzili działalność dłużej niż 4 lata, zobowiązani będą do kalkulowania kosztów zakańczania połączeń w swoich sieciach w oparciu o wyniki modelu FL-LRIC (ang. bottom-up Forward Looking Long Run Incremental Costs). Tak będzie także w Polsce. Jednocześnie Komisja Europejska prognozuje, że stawka MTR powinna kształtować się na poziomie od 1,5 do 3 eurocentów za minutę, czyli od około 0,06 zł do 0,12 zł.

Zobacz: stanowisko UKE dotyczące asymetrii (plik .pdf; 67 kB).

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 39
  • 0

    22. ~znawca  2010-11-09 17:23:42  host: chaos.tpnet.pl

    @10. Jest to wynik ustaleń z operatorami. I tak niech CenterNet się cieszy, że ma asymetrię i Mobyland do współpracy. Inaczej stracili by koncesje. Z tego co widzę, to stawki dla P4 do końca 2012 roku nie zmieniły się. Jedynie zrezygnowano z dwóch najniższych "stopni" asymetrii. W sumie dobry ruch, gdyż wpływy byłyby niewielkie a pretekst dla W3 utrzymywania wysokich stawek detalicznych na połączenia do Play nadal by pozostawał.

  • 0

    23.  2010-11-09 17:24:48

    @20 to chyba wszystkich cieszy, ciekawi mnie tylki, w jakim tempie w3 będzie obniżać ceny, znając życie, to w żółwim...;)

  • 0

    24. ~tytrytr  2010-11-09 17:34:10  host: abmh125.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Powiedzcie mi dlaczego w ogóle są te asymetrie względem tego Playa i niektórych innych sieci?

  • 0

    25. ~  2010-11-09 17:51:07  host: ddf189.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Asymatrie maleje, ale czy MTR też ulegnie obniżeniu? Pewnie nie i obniżek cen juz NIE BĘDZIE. Jest to bardzo zła wiadomość dla nas klientów. Może się okazać, że rok 2013 będzie rokiem podwyżek. Poza tym VAT w 2011-2012 wzrośnie do 25%, więc ceny usług telekomunikacyjnych też wzrosną.

  • 0

    26. ~  2010-11-09 17:52:15  host: ddf189.neoplus.adsl.tpnet.pl

    23. Obyś się nie zdziwiła cenami w 2013. Przestaniesz się cieszyć.

  • 0

    27.  2010-11-09 19:28:29

    @24 oficjalnie zeby wyrownac mniejszy ruch do danej, nowej sieci i moc inwestowac w infrastrukture tak, by ten ruch zwiekszac. czy tak robiono - w moim odczuciu nie, sam prezes play chwalil sie, ze przychody z asymetrii z ktoregos/ychs Q2007 pozwalaly pokryc w calosci roaming plusa.

  • 0

    28. ~  2010-11-09 19:50:50  host: host-89-231-105-166.warszawa.mm.pl

    Ciekawe czy wielka trójca tak samo będzie obniżała połączenia do Play? Czy może chciwość jak zwykle zwycięży.

  • 0

    29. ~pino inowroclaw  2010-11-09 20:02:35  host: host-89-230-132-239.inowroclaw.mm.pl

    juz powinna byc rowna stawka mtr

  • 0

    30. ~masaka  2010-11-09 20:12:58  host: 77-253-120-77.adsl.inetia.pl

    ciekaw jestem ilu "ekspertów" pokusilo sie o przeczytanie informacji na stronach UKE. Pierdzielicie o detalu - ktory swoja droga a tu mamy stanowisko dotyczace hurtu. 2011 LRIC ;p CHYBA Z PALACA :) Kolefo tutaj chodzi o PURE LRIC - czyli inkrementalne koszty - to jest dopiero do wprowadzenia w 2013 a moze nawet pozniej ...

  • 0

    32. ~znawca  2010-11-09 21:58:41  host: chaos.tpnet.pl

    @30. Faktycznie trochę omyliłem. Do końca 2010 roku to UKE miało jedynie opracować strategię kosztowego wyznacza MTR opartego na metodologii bottom-up (FL-LRIC). http://telepolis.pl/news.php?id=16956

  • -1

    34.  2010-11-09 23:41:37

    Co to znaczy "brak asymetrii" ? Za darmo rozmowy?

  • 0

    35. ~  2010-11-10 00:08:58  host: ddh145.neoplus.adsl.tpnet.pl

    MTR = 0 PLN Kiedy?

  • 0

    37.  2010-11-10 08:47:32

    34@ To znaczy tyle, że płaci się za przychodzące i wychodzące rozmowy.

  • 0

    38.  2010-11-10 12:06:26

    P4 i tak wyjdzie na swoje bo jak dotąd W3 w swoich ofertach jest droższa.

  • 0

    39. ~...  2010-11-10 12:12:23  host: public-gprs91834.centertel.pl

    @27thonka A powiedz mi jak odróżnić które pieniądze są za asymetrię a ktore z kredytu, skoro i tak za wszystko płaci Play? Ta sama kieszeń.

  • 0

    40. ~cad'ka  2010-11-13 00:59:14  host: staticline22441.toya.net.pl

    @38 a jak będzie brak asymetrii to stawki nie zrównają się między operatorami? ciekawe co wtedy zrobi play, pewnie będzie miał odpowiednią bazę klientów żeby się utrzymać, ale ciekawe czy będzie dalej prowadził takie agresywne promocje? z tą firmą byłoby ok, gdyby nie obsługa...

  • 0

    41. ~cadi'ka  2010-11-13 01:01:36  host: staticline22441.toya.net.pl

    40 cd - znajomy ponad miesiąc temu wziął abo i umowę z PS3 - sprzęt dostał ale do tej pory karta nie działa,a najlepsze jest to że w play nie mieli jego umowy (podpisywał w Łodzi w Manufakturze) - musiał przynosić im skan umowy. swoją drogą zna się ktoś na interpretacji prawnej

  • 0

    42. ~cadi'ka  2010-11-13 01:04:22  host: staticline22441.toya.net.pl

    41 cd - w takiej sytuacji? składał w tej sprawie ponad 30 dni temu reklamacje i żadnej odp. w związku z czym nie jest za miło nastawiony do tej sieci, ale czy w tej sytuacji może bez kosztów zrezygnować i zachować sprzęt? zgodnie z prawem telekomunikacyjnym chyba powinien mieć rozpatrzoną pozytywnie sprawę w sytuacji jak nie otrzymał odp. w ciągu 30 dni,ale dalej ma nieaktywny nr:/. można w takiej sytuacji interweniować w UKE? to coś pomoże?

  • 0

    43. ~nigdy więcej pOręcz  2010-11-17 23:07:59  host: 87-205-152-77.adsl.inetia.pl

    ktoś umie przetłumaczyć ..FL-LRIC (ang. bottom-up Forward Looking Long Run Incremental Costs).. z anglikańskiego na ludzki język.

  • 0

    44. ~empek  2011-01-12 10:18:58  host: ptcnat.era.pl

    Jesli ktos z was mówi że operatorzy do play nie płacą więcej to zeobaczcie stawiki MTR-u dzieciaczki

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-82-56-95.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~ddsds | 2017-12-17 06:08:10

@13Gdzie masz Keyone za 1900 zl? Na eglobal jest za 1,8 tys a Priv za niecale 900!


~młody_pelikan | 2017-12-17 00:58:23

tekefon dla biedaków i szarakow.Elita kupuje iPhone.


~adamek123 | 2017-12-17 00:35:48

na to wlasnie czekam. zobaczymy kto pierwszy wypuscis takiego tableto smartfona microsoft a moze samsung.w gre wchodzi jeszcze lenovo


~Floo | 2017-12-17 00:26:00

Aha


~Floo | 2017-12-17 00:24:48

MicroUSB?

Ankieta

Najlepszy smartfon w cenie do 800 zł to:

10 najlepszych smartfonów do 800 zł (grudzień 2017)

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet