Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Krakowski Silvair pierwszym dostawcą oprogramowania Bluetooth Mesh

Krakowski Silvair pierwszym dostawcą oprogramowania Bluetooth Mesh

msnet 20 Lipca 2017 21:12

4 1

bluetooth mesh

Bluetooth Mesh to nowy standard komunikacji bezprzewodowej, w którego opracowaniu ważną rolę odegrał polski startup.

Krakowski startup Silvair poświęcił kilka ostatnich lat na stworzenie uniwersalnej platformy inteligentnego oświetlenia. Miałaby ona umożliwić automatyczne zarządzanie i sterowanie światłem w biurowcach, sklepach i innych budynkach, dzięki czujnikom i komunikującym się ze sobą źródłom światła. W przypadku Bluetooth Mesh poszczególne elementy komunikują się bezpośrednio ze sobą, dzięki czemu nie są potrzebne dodatkowe urządzenia typu tablet, komputer lub smartfon.

Nowy standard, który został zatwierdzony w tym tygodniu, rozwiązuje problem z niekompatybilnością komunikacyjną elementów oświetlenia pochodzących od różnych producentów. Dzięki Bluetooth Mesh systemy oświetlenia oferowane przez różnych wytwórców będą się mogły komunikować ze sobą za pomocą jednego języka. Dzięki temu oraz odpowiednim czujnikom, systemy te będą mogły same dostosowywać się do pory dnia, pogody za oknem czy liczby osób w pomieszczeniu.

Przeszliśmy przez etap lamp halogenowych, fluorescencyjnych i nagle w 1993 roku Japończyk Shuji Nakamura wymyślił LED-a, który zaczyna świecić na niebiesko. Kilka lat później zaczął się trend, który można nazwać LED-yfikacją, coś jak wymiana okien na plastikowe. LED-y zaczęły tanieć, technologia stawała się coraz lepsza, pojawiło się bardzo dużo producentów rozwiązań LED-owych. To jest świetny fundament do tego, by na tym budować kolejny nurt, czyli inteligentne oświetlenie - powiedział Rafał Han, CEO firmy Silvair, w rozmowie z Business Insider.

bluetooth mesh
Wspomniany to użycie czujników wspomagających system oświetlenia w ten sposób, że pozwala na przykład gasić światło, gdy nikogo nie ma w danym pomieszczaniu lub obiekcie. Do sprawniejszego działania systemu potrzebna jest też odpowiednia komunikacja, bez mnóstwa skomplikowanych połączeń przewodowych. Do tego właśnie przyda się Bluetooth Mesh, który połączy źródła światła i czujniki w jedną całość.

Inteligentne oświetlenie ma pozwolić na lepszą pracę, odpoczynek i funkcjonowanie przy sztucznym oświetleniu. Firmy pokroju Silvair wchodzą w trend, w którym liczą się przede wszystkim ludzie i zapewnienie im odpowiedniego oświetlenia. Jest to ważne, ponieważ człowiek ma wewnętrzny zegar, który jest dostosowany do cyklu dnia, wschodów, zachodów Słońca, wpływając jednocześnie na to, jak się czujemy i jak jesteśmy wydajni. Tymczasem dziś wchodzimy do jakiegoś budynku czy biura, włączamy światło i od rana do wieczora jest ono takie samo. Odczuwamy dysonans pomiędzy tym, co jest na zewnątrz a sztucznym światłem - wyjaśniał Rafał Han.

Silvair chce uzyskać wysoką pozycję w branży oświetleniowej, a ma mu w tym pomóc fakt, że został pierwszym na świecie dostawcą oprogramowania Bluetooth Mesh, a także inwestorzy, którzy wróżą startupowi świetlaną przyszłość - w listopadzie 2016 roku Silvair otrzymał od nich 12 milionów dolarów na rozwój. Krakowska firma zamierza też powalczyć o inwestorów giełdowych.

Bluetooth Mesh to standard, który jest w stanie wesprzeć nie tylko inteligentne oświetlenie, ale też inne rozwiązania, na przykład technologię ubieralną. Bazuje on na modułach low-energy, czyli takich, które potrzebują małych ilości energii do wymiany danych. Przy komunikacji Bluetooth Mesh nie są potrzebne moduły pośrednie, czyli różnego rodzaju bramki, czy routery, dzięki czemu idealnie się nadaje do łączenia ze sobą urządzeń w ramach Internetu rzeczy. Szybkość przesyłania danych wynosi około 1 Mbps, co nie jest wartością dużą, ale przy odpowiednim wykorzystaniu jest wystarczająca.

Zobacz: inne filmy z kategorii Wydarzenia

Źródło tekstu: Business Insider, wł     
Źródło zdjęć: Silvair

Dodaj do:

Tagi: silvair | bluetooth mesh | bluetooth

w sumie: 10
 • -4

  2.  2017-07-20 21:53:40

  Kurde, nie macie już o czym pisać?
  Takie pierdoły opisujecie i to w tak obszernym zakresie?

 • -3

  3. ~  2017-07-20 22:19:07  host: z87-07.opera-mini.net

  zgadzam się. nieciekawe

 • 3

  4. ~fda  2017-07-20 22:21:26  host: user-94-254-228-96.play-internet.pl

  To idź na pudelka jak się nie podoba, kup rikszę i jedź jak najdalej, mi akurat odpowiada technologia MESH w tym Beacon a także przyszłe 5G.

 • 3

  5.  2017-07-20 22:53:23

  A ja tam życze powodzenia, jak każdej polskiej firmie.

 • 1

  6.  2017-07-21 07:57:50

  @2,3: Zaproponujcie inny temat. Dla Was pierdoły, dla innych ważna ciekawostka. Ten portal czyta tysiące osób, napewno spora część będzie zainteresowana.

 • -1

  7. ~  2017-07-21 08:52:52  host: public-gprs360757.centertel.pl

  Zgadzam się z SACZI, nie macie już innych tematów niż branża oświetleniowa do cholery?

 • 2

  8.  2017-07-21 09:33:43

  @2 Przeczytaj jeszcze raz... powoli... nazwę portalu.... Co jest w pierwszym członie?... "Tele"... Brawo. To teraz wiedz, że to nie jest skrót jedynie od telefonu ale TELEKOMUNIKACJI. Żyjemy w erze cyfrowej i technologia Bluetoth Mesh jak najbardziej wpisuje się w ramy portalu. Tylko czekać na przenośne urządzenia sterujące i implementacje w Raspberry Pi lub Arduino. Dla mnie genialna sprawa, bo mogę za śmieszne pieniądze postawić halę hodowlaną dla roślin, alg i cyjanobakterii o całkowicie kontrolowanym oświetleniu, bez zakupu okablowania równego miesięcznej produkcji KGHM.
  Tak więc podsumowując, idź być narzekającym, wąsatym Januszem gdzie indziej. Są głupsze i gorsze artykuły.
  Do autora: przydałby się artykuł przybliżający działanie technologii w szczegółach ze skupieniem się na potencjalnych zastosowaniach.

 • 0

  9. ~  2017-07-21 11:08:30  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  Ale ten fragment "nagle w 1993 roku Japończyk Shuji Nakamura wymyślił LED-a, który zaczyna świecić na niebiesko" chyba nie całkiem jest zgodny z prawdą. Bo ja pamiętam, że już u schyłku komuny w TVP chwalono się, że jakieś lubelskie centrum optoelektroniki (chyba tak jakoś to się nazywało) jako pierwsze na świecie opracowało technologię produkcji niebieskich LED-ów! Dość długo się tymi niebieskimi LED-ami chwalono, ale masową produkcję potem uruchomili inni. Do dzisiaj się zastanawiam, dlaczego tak się stało.

 • 0

  10.  2017-07-21 12:01:36

  @9 Tak samo jak grafen, czy niebieski laser. Jak polski naukowiec coś odkryje, to zwala się cała masa pasożytów, żeby na tym coś ugrać i pokazać się w telewizji. Jak włączą się politycy to koniec, bo zaczną obiecywać przed kamerami że wesprą inicjatywę nie mając zielonego pojęcia jak to się robi. Do tego będą blokować prywatną inicjatywę, bo uznają to za próbę ich dyskredytacji. Polscy naukowcy, którzy mają już z takimi akcjami doświadczenie, to chwalą się przełożonym po podpisaniu umowy sprzedaży patentu, zanim wszyscy "życzliwi" zaczną działać.

 • 0

  11.  2017-07-21 12:16:42

  tMati - Polacy nie odkryli wcale grafenu.
  Jedynie - całkiem niedawno - opracowali jakąś nową metodę wytwarzania. Zresztą chronioną patentami w Europie, Stanach...
  Podobnie jest z niebieskim laserem. Żaden Polak nic tu nie odkrył i nie wynalazł. Polscy naukowcy są autorami jednej z technologii wytwarzania niebieskich diod laserowych opartych na azotku galu ;-)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-96-198.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy korzystasz z usługi pocztowej Gmail?

Tryb poufny trafia do Gmaila na Androida

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet