Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kraków: Ruchomy maszt Orange i bezradni mieszkańcy

Kraków: Ruchomy maszt Orange i bezradni mieszkańcy

LuiN 10 Czerwca 2014 11:19

10 11

Mieszkańcy krakowskich Bielan protestują przeciwko 20-metrowemu masztowi sieci Orange. Po protestach w 2011 roku zdjęty został nadajnik z dachu okolicznej szkoły, teraz Orange ratować chce zasięg... masztem na kółkach - czytamy w serwisie DziennikPolski.



Mieszkańcy Bielan obawiają się przede wszystkim o swoje zdrowie, które ich zdaniem jest zagrożone z powodu emitowanego przez nadajnik promieniowania. Przypominają sprawę z 2011 roku, kiedy to maszt stojący na szkole podstawowej rzekomo powodował nowotwory i inne dolegliwości:

Dzieci, które do niej chodziły narzekały na bóle głowy i krwotoki z nosa. U kilku osób, które mieszkały w pobliżu anteny, zdiagnozowano raka, a jedna kobieta poroniła - przytacza DziennikPolski.




Maszt przy ulicy Okrąg znajduje się w odległości 100 metrów od szkoły i 30 metrów od najbliższego domu. Mieszkańców rozczarowała postawa wojewody, który uznał, że maszt nie wymaga pozwolenia na budowę, bo został umieszczony na ruchomej platformie, a więc nie jest obiektem budowlanym. Po sprzeciwie urzędników z wydziału architektury krakowskiego magistratu, Orange odwołał się do wojewody, a ten uchylił decyzję prezydenta Krakowa i umorzył sprawę.

Tak sprawę skomentowała Maria Piechocka z biura prasowego Orange Polska:
Wojewoda uznał, że te prace budowlane nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na budowę. Decyzja jest prawomocna.

Mieszkańcy zamierzają wnieść sprawę do sądu. Barbara Gałdzińska-Calik ze Stowarzyszenia Nasze Bielany podkreśla, że ma kilka wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego w podobnych sprawach, z których wynika, że ruchome maszty również wymagają pozwolenia na budowę.

Mobilny nadajnik Orange nie został jeszcze uruchomiony.

Źródło tekstu: DziennikPolski     

Dodaj do:

Tagi: bielany | kraków | maszt | orange

w sumie: 129
  • -1

    119. ~Ljuboj  2014-06-10 19:56:51  host: user-31-174-51-33.play-internet.pl

    "Dzieci, które do niej chodziły narzekały na bóle głowy i krwotoki z nosa. U kilku osób, które mieszkały w pobliżu anteny, zdiagnozowano raka, a jedna kobieta poroniła" - hmm, jakoś w centrum miasta Warszawy taki maszt jest co 20 metrów i nikomu nie przeszkadza. xd

    Może to ich telefony a nie maszt..? A może nie korzystają bo to niezdrowe..

    hahahah Krakowianie zawsze potrafią poprawić wieczorny humor ;>

  • 0

    120. ~  2014-06-10 20:27:07  host: 77-255-6-44.adsl.inetia.pl

    @30 panie, co ty z Francją wyskakujesz... Wiesz, że w naszej Bolandzie mamy jedne z najbardziej wyśrubowanych norm bezpieczeństwa? Poczytaj w temacie... Co do telefonów dla dzieci to się zgodzę, ale z innego powodu i tu tak naprawdę winni są durni rodzice. Ciekaw jestem ilu plujących się jakie to telefony komórkowe sa niebezpieczne z nich nie korzysta... Co do pieniaczy z Bielan - mili państwo, jak jesteście hipokrytami i z telefonów korzystacie, to pamiętajcie, że jeżeli trzyma ów telefon szczątkowy zasięg (a tak jest jak jest mało masztów), to on jedzie na swoim maksymalnym SARze, tyle ile mu fabryka dała... To tyle jeżeli chodzi o logikę protestu.

  • 0

    122.  2014-06-10 21:00:46

    Nie wiem.... u mnie na osiedlu 100 metrów do Orange. Podobnie z drugiej strony do Plusa. W środku jakaś lokalna radiówka na bloku. Przez 10 lat zlikwidowali tylko jeden maszt, bo właściciel terenu rozbudowywał firmę i potrzebne byĺy cenne metry kwadratowe. Pachną mi te protesty wyłudzaniem odszkodowań. I wcale nie niewiedzą, tylko sprytem.

  • 0

    123. ~kokosz  2014-06-10 21:50:16  host: 91.187.253.226

    Na 1 rzut w ramach uzdrawiania dzieci ze szkoły na której był nadajnik - proponuję pozabierać telefony. Po co rodzice kupują pociechom wyczesane smartfony z LTE, skoro sieć komórkowa jest taka szkodliwa. Ludzie. Puknijcie się w głowę. Wszystkie nadajniki muszą spełniać wyśrubowane normy i żaden z operatorów nie nadaje mocy większej niż dopuszczalna norma. Raz z uwagi na oszczędność "prądu" :) dwa - z powodu horrendalnych kar. Każdy chcałby mieć 100mbit LTE ale najlepiej żeby anteny nie było w okolicy. Jeśli chodzi o schorzenia - to spodziewałbym się ich bardziej od nadającedo do BTSa telefonu niż odwrotnie. :) Kolejna sprawa - pod latarnią najciemniej - anteny na dachu nie promieniują w dół!

  • 0

    124. ~  2014-06-10 22:39:14  host: 77-255-6-44.adsl.inetia.pl

    @122 - dla mnie jedyny "racjonalny" powód do protestu to obawa przed obniżeniem wartości sąsiadującej nieruchomości, ale to nie może być znaczna część. Drugim elementem czasem bywa taka nasza polska zawiść, no bo jak to sąsiad będzie dostawałnie wiadomo jakie pieniądze i mnie "truł"?

  • 1

    125.  2014-06-10 23:04:11

    @124. Niestety, w mieście trzeba iść na kompromisy. Mój kolega też kupił ponoć okazyjnie ładne mieszkanie w centrum z widokiem na zieleń. Problem w tym, ze po 2 latach pod nosem wybudowali mu kolejny blok i teraz gapi się na balkony sąsiadów. :-) I cena mieszkania też poszła w dół. Przyroda... Ja tam zawsze mówię, jak ci źle, to sprzedawaj ten majdan i szoruj w Bieszczady. A jak się decydujesz na miasto, to nie marudź. Wiadomo, że tu każdy m2 jest bardzo cenny. Najciekawsze, że jeszcze nigdy nie słyszałem o proteście BTSa na kościele, a tych też wcale nie jest mało. :-)

  • 2

    126. ~  2014-06-10 23:06:49  host: n09-05-06.opera-mini.net

    ja nie mogę,

    krwotoki z nosa - były przed 1996 rokiem kiedy w Polsce nie było komórek żadnej sieci komórkowej i nadajników, spotkałem się z tym nie raz właśnie w szkole,

    rak - wielu ludzi za komuny miało raka a nadajników komórkowych nie było,

    bóle głowy - no cóż, były dawniej, są i dziś,

    ciekawe kto pierwszy z protestujących przestanie jeździć samochodem i zanieczyszczać środowisko spalinami,

    ciekawe kto pierwszy wyrzuci telewizor,radio i anteny służące do odbioru sygnału,

    głupota ludzka nie zna granic,

  • 1

    127. ~  2014-06-10 23:17:34  host: n09-05-06.opera-mini.net

    mi się wydaje,że będzie tak jak z wywłaszczeniami że lobby telekomów załatwi sobie w Sejmie ustawę że ludzie nic nie będą mieli do powiedzenia i to wszystko przez takie protesty które ludzie robią od tak dla zasady, a jak naprawdę będzie ważny powód to się okaże że będą to mieli gdzieś bo się przyzwyczaili do protestów, co za ludzie mieszkają w tym kraju, wszyscy chcą dobry zasięg i szybki net a nikt nie chce nadajnika, co za naród

  • 0

    128.  2014-06-11 08:51:43

    ~MSz - zapamiętam, chociaż w podświadomości pewnie to tkwiło - moja babcia to przysłowie codziennie powtarzała, głównie w odniesieniu do mojego wuja (brata matki) i jak najbardziej poprawnie mówiła ;-) Dzięki, w każdym razie ;-)

  • 0

    129.  2014-06-11 09:00:13

    słoneczny - nie, to nie odszkodowania. To niewiedza. Ktoś coś powiedział, ktoś coś przeczytał, nie rozumiejąc, ktoś pokazał artykuł jakiegoś oszołoma... Ludzie to ludzie. Boją się. Mają prawo. Problem w tym, ze w kupie puskować umieją. Ale jak już o działanie chodzi, to każdy czeka aż sąsiad coś zrobi, bo po co się wychylać, albo nagle czasu nie ma, bo prac, bo pilny wyjazd itd. Tu nawet jeden wyskoczył z tekstem, ze gmina jest od załatwiania spraw mieszkańców. Owszem jest - wszystkich mieszkańców gminy a nie jednego narwanego czy nawet 10 rodzin z jakiegoś domu w gminie ;-) Śmieszne trochę. Powiem tak - sprawa jest prosta. W każdym przypadku lokalizacji stacji GSM (upraszczam i jednocześnie komentuję, żeby ktoś mi nie wyskoczył z głupim tekstem, ze UMTS to nie GSM np. ;-)) można nieźle namieszać, szczególnie jeśli taka stacja nie całkiem zgodnie z procedurą jest postawiona (nawet na kółkach!!). Co więcej, można urzędnikom odpowiedzialnym zaszkodzić. Ale trzeba chcieć, trzeba poświęcić czas i pieniądze, jeśli samemu się nie umie. Generalnie trzeba właśnie mieć chęć. No ale przecież po co się narażać? Przecież za parę lat być może będzie potzrebował taki Polaczek pozwolenia na budowę doku na działce nie całkiem dedykowanej pod zabudowę mieszkaniową? A może... itd., itp. Polka! To tylko Polska - mój kraj, z którego nie lubię i nie mam zamiaru wyjeżdżać - głupi jestem?

  • 0

    130. ~  2014-06-11 09:43:00  host: 77-254-247-126.adsl.inetia.pl

    Dyskusja robi się bez sensu i wyciągane są wnioski, że nikt nie zgadza się na maszty podczas kiedy przypadków protestów jest niewiele w stosunku do istniejących i działających już stacji. Jeżeli grunt jest własnością osób prywatnych, to co się dziwić, że właściciele muszą wyrazić zgodę? Tak przecież jest od dawna i poszanowanie własności prywatnej musi być respektowane.
    Szczerze mówiąc też na swojej działce nie wyraziłbym zgody na maszt, bo zwyczajnie psułby mi widok. To jest komercyjna inwestycja i nie można traktować jej jako inwestycję celu społecznego, co niektórzy starają się czynić.
    Jak projektuję sieć eNN czy telekomunikacyjną, to też muszę posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Niektórzy starają się robić z operatorów wielkich pokrzywdzonych podczas kiedy oni na tej inwestycji będą zarabiać szmal.

  • 0

    131. ~  2014-06-11 09:45:47  host: 77-254-247-126.adsl.inetia.pl

    ciekawe czy redakcja napisze newsa jak im podrzucę protesty właścicieli nieruchomości z jakimi się spotykam w swojej pracy?

  • 0

    132.  2014-06-11 09:46:36

    130 - nie sądzę by chodziło o kwestie gruntu... Bo za to się płaci a nie tylko wyraża zgodę. Jakbym miał odpowiednią dla operatora działkę i odpowiednio dużą, żebym nie obijał się o maszt, bez problemu wydzierżawiłbym kawałek na taką instalację. Mimo "utraty wartości nieruchomości" - to tylko kwestia "doczesnego" czynszu ;-)

  • 0

    133. ~CAT  2014-06-11 12:32:06  host: 178.182.105.66.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    jaja na kółkach........jaki operator, takie maszty....
    jak dla mnie, to mogę wszystkie swoje nadajniki wyłączyć i zniknąć z rynku.....oszuści!

  • 0

    134. ~Ludzie nie liczą się - liczy si  2014-06-11 20:11:33  host: ip-84-39-168-18.free.aero2.net.pl

    Jak ludzie przetrwali tysiące lat, gdy nie mogli zadzwonić do dziecka w szkole "czy nie skończyła się kanapka i może potrzeba 2 zeta na czipsy"? Daliśmy się zwariować i zaczynamy walczyć z mieszkańcami... A Donaldowi USTAWOWE 100 tysięcy podpisów nie powoduje lepszej pracy synaps. Zresztą on to i milionów podpisów nie dostrzega - vide "przewał 67".
    Nowoczesność ewryłer, tylko ludzie coraz mniej dostrzegają jeden drugiego, coraz trudniej dogadują się ze sobą... Ale to już niedługo tak będzie wyglądać - historia lubi się powtarzać.

  • 0

    135. ~pabloki  2014-06-11 20:33:34  host: 213.158.216.38.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @134 prognoza socjologów mówi że ludzi będą coraz mniej uprzejmi dla siebie i coraz bardziej bezosobowi. dostrzegalne zmiany na masową skalę mają być widoczne po 2017 roku.

  • 0

    136. ~timmmy  2014-06-12 14:34:53  host: 89-70-33-251.dynamic.chello.pl

    Jesteście bandom zmanipulowanych dzieciaków' korporacje manipulując wynikami badan WHO robią wam z mózgów sieke. Ocknijcie sie. Ciągle jesteśmy napromieniowani fale gamma, podczerwieni' ultrafioletowe, mikrofale. Mikrofale z mikrofalowki nie różnią się niczym od fal emitowanych z nadajników GSM. Drgania fal , powodują podnoszenie temperatury obiektu. Niektórzy ludzie SA bardziej podatni niż inni na fale elektro magnetyczne. Bóle głowy. Krwotoki, słabe samopoczucie itp.... Niedajcie się zmamic ze tel promieniuje bardziej niż nadajnik. To Badura. Telefon promieniuje tylko w czasie nadawania sygnału, nie cały czas. Moc nadajników jest wiele większa i oddzialywuje na nas cały czas. Pamiętajmy ze nadajniki GSM to urządzenia kierunkowe, wiec jeśli wieża jest na wysokości 10-20 m to okoliczne bloki SA narażone na promieniowanie. Dla laików prosty przykład o sile źródła. Z węża woda wypływająca ma największe ciśnienie u wylotu czym dalej tym siła maleje. Wiec czym dalej nadajnik tym mniej szkodliwy. Propagacja fal emitowanych Jess zależna od terenu środowiska pogody. natężenie promieniowania w otoczeniu nadajnika nie powinno przekraczać 0,01 W/m2. Naciski na WHO !

  • 0

    137. ~guess_who???  2014-06-17 15:17:48  host: gate-zuk76.motorola-solutions.com

    @31 a przeczytałeś kiedykolwiek instrukcje telefonu komórkowego - często zaleca się by trzymać telefon o odległości około 2cm od głowy. poza tym zastanów się dlaczego nie montuje się anten przy głośniku tak jak to było w starych telefonach a przy mikrofonie - tak tak by zmniejszyć promieniowanie jak nie wierzysz to zrób mały test zakryj pełną ręką telefon przy mikrofonie i patrz jak zmienia się zasięg.

    I akurat o antenach co nieco wiem.

  • 0

    138. ~Harry  2014-06-18 21:55:34  host: s26-16.opera-mini.net

    Kraków równa się ciemnogród

  • 0

    139. ~Ernest Bryczek  2014-06-19 23:19:12  host: 77-255-226-193.adsl.inetia.pl

    Co za ciemnogród. Wyrzucić w Krakowie wszystkie komórki i nie będzie nadajnika. Wyrzucić wszystkie telewizory nie będzie promieniowania. Wyrzucić wszystkie radia nie będzie promieniowania. Wyrzucić wszystko co jest związane z wifi nie będzie internetu ale również promieniowania. Wyrzucić mikrofale nie będzie promieniowania. Długo by tak wymieniać. Najlepiej przenieść się na pustynię. Ciemnogród do potęgi n. Po co korzystasz z tych urządzeń jak ci szkodzą ?

Dodaj swoją opinię