Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kraje azjatyckie rozpoczęły pracę nad telefonią 4G

Kraje azjatyckie rozpoczęły pracę nad telefonią 4G

sirmark 5 Kwietnia 2004 01:54

0 0

Europa czeka na upowszechnienie się usług telefonii trzeciej generacji, a największe azjatyckie gospodarki przygotowują się już do stworzenia telefonii 4G

Chiny, Japonia i Korea Południowa zapowiedziały połączenie sił w celu opracowania protokołu komunikacyjnego, który posłuży do transmisji danych multimedialnych w telefonii 4G. Jak doniósł w poniedziałek japoński dziennik "Nihon Keizai Shimbun" w najbliższych tygodniach rozpoczną się regularne spotkania ekspertów z tych trzech krajów, których celem będzie nawiązanie współpracy badawczej i naukowej. Oficjalne międzynarodowe porozumienie pomiędzy ministrami telekomunikacji Chin, Japonii i Korei Południowej ma zostać podpisane w lipcu.

Kraje, które jako pierwsze opracują standardy komunikacji, a następnie wprowadzą je do powszechnego użytku, mogą uzyskać przewagę konkurencyjną nad operatorami z innych państw. Przede wszystkim jednak opracowany przez nich protokół ma największe szanse stać się światowym standardem. Tym bardziej, że ponad 30 proc. wszystkich abonentów sieci komórkowych na świecie mieszka w Chinach, Japonii i Korei Południowej.
Jaką przewagę nad 3G ma mieć telefonia czwartej generacji? Przede wszystkim maksymalny transfer danych ma sięgać 100 megabitów na sekundę (w 3G wynosi on 2 megabity). Taka prędkość transmisji jest możliwa jedynie w warunkach idealnych - kiedy odbiornik jest unieruchomiony, a antena, w którą jest wyposażony jest wyjątkowo duża. Jak zapewniają naukowcy japońskiego operatora NTT DoCoMo, którzy w ubiegłym roku przeprowadzili udane próby transmisji 4G z wykorzystaniem satelitów telekomunikacyjnych, nowa technologia pozwala na szybką transmisję do aparatów będących w ruchu (np. w szybkich pociągach pasażerskich). Docelowo 4G ma umożliwiać transmisję wysokiej jakości sygnału telewizyjnego w czasie rzeczywistym.

Zdaniem większości specjalistów telefonia 4G zostanie wprowadzona do masowego użytku najwcześniej w 2010 r.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-5-6.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy korzystasz z usługi pocztowej Gmail?

Tryb poufny trafia do Gmaila na Androida

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet