Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kradzieże kabli TP coraz większym problemem

Kradzieże kabli TP coraz większym problemem

sirmark 23 Sierpnia 2007 20:08

0 0

Złodzieje kabli powodują, że co roku milknie ponad milion linii telefonicznych. Straty Telekomunikacji Polskiej sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Bezkarność sprawców kradzieży powoduje, że stają się one coraz groźniejsze i bardziej zuchwałe.

We wtorek 21. sierpnia złodzieje spowodowali awarię łącza obsługującego ośrodek radarowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Legionowie. Naprawa trwała 4 godziny. Sprawcy uszkodzili ważny kabel magistralny, który chcieli ukraść. W tym czasie meteorolodzy nie mogli korzystać z radaru, a nad Warmię i Mazury nadciągały niebezpieczne burze. Na szczęście radar był jednym z wielu źródeł ich wiedzy o żywiole.




Kradzieże infrastruktury TP są ogromnym problemem na terenie całej Polski. Niestety wyroki na za tego typu przestępstwa są zazwyczaj bardzo niskie albo sprawy są umarzane. Złodzieje mają więc poczucie bezkarności. Zdaniem TP konieczne jest stosowanie przez organy ścigania wszystkich dostępnych instrumentów prawnych, które spowodują, że złodzieje wreszcie zaczną ponosić konsekwencje adekwatne do zagrożeń i strat, jakie powodują. Konieczne jest także wsparcie ze strony społeczeństwa, mieszkańców, którzy widząc podejrzaną sytuację mogą to zgłosić pod numer policji 997 albo pod bezpłatny numer TP - 9393.

Ilość kradzieży rośnie z roku na rok. W 2005 roku było ich ponad 8 tys. i spowodowały awarie ok. 500 tys. linii telefonicznych. Rok później już ponad 15 tys. kradzieży i blisko 1 mln uszkodzonych linii. Straty TP z tym związane również rosną i sięgają kilkudziesięciu milionów złotych rocznie.

Źródło tekstu: TP     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6.  2007-08-23 21:59:23

    Wystarczy wziąć się za kryminogenne jak widać punkty skupu. Szkoda , że ci co tam pracują to aż tak chciwi durnie. Powiedzenie o piłowaniu galęzi na której się siedzi , jest zawsze aktualne , ale jak mówi drugie powiedzenie , dopóki zły czyn nie dojrzał , głupiec myśli o nim , że jest słodki jak miód.

  • 0

    7.  2007-08-23 22:03:30

    Miałem kiedyś koleżankę która miała telefon w POPie i dziwnym zbiegiem "okoliczności" miała zasilenia 50ką za 25zł , czym się oficjalnie i bez żenady chwaliła. Na pytanie czy nie rozumie , że to jest kradzież , jeszcze się irytowała. Na głupotę nie ma lekarstwa. Niestety złota zasada podaży i popytu odnosi się , także do tego typu karygodnych , przestępczych zachowań. Sam żałuję , że nie poszedłem wtedy na Policję , ale jak bym udowodnił to zresztą skro by się wyparła. Niestety w Polsce jest na to przyzwolenie społeczne , wszelacy złodzieje , gówniarze malujący czyjeś sklepy i domy , napier*oleni kierowcy , nie spadają z nieba...

  • 0

    8.  2007-08-23 22:04:40

    ... i nie egzystują w próżni.

  • 0

    9.  2007-08-23 23:08:08

    podajcie mi mejla do admina

  • 0

    10. ~poznaniak  2007-08-23 23:25:36  host: 213-238-97-101.adsl.inetia.pl

    światłowodów nie da się zezłomować...

  • 0

    11. ~hmm  2007-08-23 23:53:22  host: bjg201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    niektórzy to mają nasr*** we łbach, rzeczywiście bardzo dobrze TP, że kradną im kable, najlepiej żeby rozkradli całą infrastrukturę ciekawe z czego byście korzystali...

  • 0

    12.  2007-08-24 00:06:47

    TP chyba odbija to wszystko na klientach najwyższymi na rynku cenami, a oni jeszcze mają dzwonić i wołać że ktoś kradnie hahahaha połowa to weźmie i pomoże złodziejowy kabel z ziemi wytargać :D

  • 0

    13. ~ja  2007-08-24 00:32:07  host: 88.156.63.21

    jahu, poznaniak: co nie zmienia faktu, ze mozna go przeciac, a polaczyc go na nowo to juz powazniejsza sprawa. tepsa moglaby oznaczac kable jakas substancja swiecaca w ultrafiolecie, innym mazidlem lub mikrokuleczkami dna. policja w mig by znalazla zlomiarza, ktory to ukradl, a takze punkt skupu, ktory to przyjal. chciec to moc...

  • 0

    14. ~Chrome_TP  2007-08-24 01:00:31  host: bri93.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Raz mi monterzy powiedzieli z rejonu że na jednym fragmencie notorycznie kabel wydzierali starem - napisali więc w studzience farbą że ten kolor to światełko, a oni i tak go wydarli do połowy żeby sprawdzić czy aby na pewno :K

  • 0

    15.  2007-08-24 08:23:39

    @13,14 - owzem na poczatku będzie tragicznie - gadałem z gościem kiedyś z 3s - dostarczają swiatłowodami neta i pokazywał mi taką smieszną zalezność awaryjności łącza - jak mówił z odswiadczenia wynika oczywiście z faktu złodziejstwa krzywa czas - awaryjnośc wyglądała jak wielki czybko pęczniejący balon - maksimum i spuszczenia powietrza a później długo długo nic - powód? Otóż na początku gdy położony kabel próbują go ukraść wszysktie operujące bandy złomiarzy - gy sę już wszystkie grupy dowiedzą że to nie opłacalne juz im nic nie grozi ;)

  • 0

    16. ~  2007-08-24 08:40:07  host: p09-04.opera-mini.net

    do #6: nie oceniaj wszystkich jedna miara. sam pracuje na skupie metali kolorowych i tylko raz przyjalem kabel telekomunikacyjny bo nie wiedzialem z czego to jest. pozniej mnie kumpel uswiadomil ze to z kabli telekomunikacyjnych i od tamtego czasu ani 1kg tej miedzi nie przyjalem. sytuacja wyglada tak: podjezdzaja goscie np zukiem i sie pytaja czy im wezme miedz. mowie ze tak a oni mi np na wage..

  • 0

    17. ~  2007-08-24 08:44:25  host: p09-04.opera-mini.net

    klada 150kg tych kabli. mowie im ze jak zostawia dane to im to wezme a oni w smiech, wrzucaja to z powrotem na auto i mowia ze to sprzedadza gdzie indziej bez dowodu. najlepszym sposobem jest sprawdzanie dokumentacji skupow. i to regularnie. a nie ze wysla kogos raz na pol roku i to ma niby wystarczyc.

  • 0

    18. ~  2007-08-24 09:53:38  host: bre48.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a niech rozkradna cala ta firme, zasluzyli sobie na to okradaniem spoleczenstwa

  • 0

    19. ~asd  2007-08-24 11:28:20  host: aku241.neoplus.adsl.tpnet.pl

    rozkradac ich rozkradac !!!!!!! dobrze im tak

  • 0

    20.  2007-08-24 12:20:02

    hej dopingujący złodziejstwu, chyba Wam życzę w takim razie żebyście kiedyś potrzebowali pomocy i nie mogli jej wezwać, bo ktoś gdzieś ukradł ten je..ny kabel ;)

  • 0

    21. ~~  2007-08-24 14:51:04  host: 212.160.172.70

    Szkoda, że nikt nie pamięta, jak kiedyś ktoś przewiercił się przez rurociąg koło Gdańska. Nakapał paliwa na 100, może 300 litrów, a rozlało się kilka ton. Koncerny paliwowe są jeszcze pogatsze niż telekomy. Nie rozumiecie, że niszczenie infrastruktury szkodzi wszystkim, bo każda firma w końcu odbije to sobie na klientach.

  • 0

    22.  2007-08-24 16:20:41

    r: a ty znasz topologie sieci operatorów komórkowych? Oni też w głównej mierze korzystają z kabli! :/ 18,19: a wy idioci z czego będziecie te kretyńskie komentarze pisać jak was złodzieje odetną od sieci?? :/

  • 0

    23. ~jbx  2007-08-24 20:22:35  host: 193.113.57.165

    22: dokladnie! W tel. komorkowej czesc radiowa to tylko lacznosc od klienta do najblizszej stacji bazowej, reszta danych idzie po kablach (z malymi wyjatkami po krotkich radiolinkach) i to w 90% jak nie wiecej wlasnie po kablach telekomunikacji. wiec jak rozkradna wszystko to "nie bedzie niczego" i glupich komentarzy kolesi spod 18 i 19:)

  • 0

    24. ~nick  2007-08-26 22:04:36  host: caf60.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W takim razie za co się placi to utrzymanie linii w neo bez abonamentu? Skoro biorą kase za utrzymanie linii to niech postawią ochroniarzy przynajmniej na często okradanych odcinkach.

  • 0

    25. ~Chrome_TP  2007-08-27 21:54:00  host: 212.160.172.70

    Nie jest możliwe pod względem logistycznym obstawienie takich odcinków cały proceder kradzieży trwa krótko - podjeżdza star lub coś podobnego , otwierają studzienkę , ciach , zaczepia na hak od stara i gazuuu - i wydziera ileś tam metrów kabla - szybko ładują na pakę i chodu - całość da się zamknąć nawet poniżej 5-10 min , jeszcze szybciej może to przebiegać przy liniach napowietrznych...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-191-50.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Nikolas | 2017-03-29 19:18:47

U nad jest LTE prawoT Mobile pl


~jacek | 2017-03-29 19:15:28

pewnie tłucze się od patrzenia :D


frasag | 2017-03-29 19:15:17

@3: A nie wystarczy tylko naklejka "materiały niebezpieczne" ?


~Solus | 2017-03-29 19:14:28

U mnie wyświetla ze trzeba zapłacić 9pln


~przeprosie | 2017-03-29 19:12:46

Brakuje ochrony przed WYBUCHEM !!! o tym zapomnieli !!! WSTYD !!!

Ankieta

Jak oceniasz nową nielimitowaną ofertę a2mobile?

Niewyczerpalne Pakiety nową ofertą a2mobile

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet