Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KPP przeciw kontrolowaniu przez UKE umów operatorów

KPP przeciw kontrolowaniu przez UKE umów operatorów

sirmark 28 Listopada 2008 21:50

0 0

Konfederacja Pracodawców Polskich nie zgadza się na to, aby UKE kontrolował umowy o tzw. dostępie, zawierane między operatorami telekomunikacyjnymi.

Zdaniem KPP, możliwość taką daje znowelizowana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, którą zajmie się Senat.
W artykule dotyczącym kontroli i postępowań pokontrolnych dopisano, że prezes UKE jest uprawniona do kontroli również realizacji umów o dostępie telekomunikacyjnym. Nie było to tematem konsultacji społecznych - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent KPP Andrzej Malinowski. Jego zdaniem, zapis ten spowoduje, że prezes UKE może zażądać każdej umowy, niezależnie od tego, czy to jest operator o znaczącej pozycji, czy też nie.

UKE może skontrolować takiego operatora, a następnie może wydać zalecenia pokontrolne dotyczące odpowiedniego dostosowania tej umowy, albo może nakazać zmianę tej umowy zgodnie z potrzebami rynku - powiedział Malinowski. Dodał, że ten zapis będzie ograniczał swobodę działalności gospodarczej oraz zawieranie umów.




Przepisy polskiego Prawa telekomunikacyjnego zobowiązują wszystkich operatorów do prowadzenia negocjacji w sprawie zawarcia umowy o dostępie do infrastruktury telekomunikacyjnej na wniosek innej firmy z branży. Są to umowy o tzw. dostępie.

KPP przypomniała, że Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł w listopadzie, że nakładając na publicznych operatorów sieci telekomunikacyjnych ogólny obowiązek negocjowania umów o tzw. dostępie, Polska złamała unijne prawo. Malinowski poinformował, że w tej sprawie wysłał list do premiera Donalda Tuska, aby wpłynął on na zmianę tego zapisu.

Nowelizacja ustawy była rozpatrywana na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Teraz trafi pod obrady Senatu.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1. ~  2008-11-28 21:50:13  host: nat-mo4.aster.pl

    I jeszcze taki kamyczek: http://www.gazetaprawna.pl/blogi/tomasz_swiderek/archiwa/169-Pre zydent-zaatakowa-Streysk.html

  • 0

    2. ~  2008-11-28 21:50:51  host: nat-mo4.aster.pl

    "napisałem list do premiera Donalda Tuska prosząc go, w imieniu polskich przedsiębiorców, by nie dopuścił do rozszerzania aparatu represji na kolejne segmenty rynku." ;-))))

  • 0

    3.  2008-11-28 22:13:35

    kpp rekomendowala też płace dla wielkopwierzchniowych inwestycji handlowych w roku 2004-05 na poziomie 500-600 zł bo ludzie i tak musieli to łyknąć (było bezrobocie)więc niech panowie z kpp idą się zważyć-najlepiej za szyje-banda ekstremalnych wyzyskiwaczy.

  • 0

    4. ~dim  2008-11-28 22:33:49  host: chello087206169202.chello.pl

    KPP - Komunistyczna Partia Polski? ;-)

  • 0

    5. ~Chrome_TP  2008-11-28 22:34:31  host: agn244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no ale niestety w tym przypadku mają rację :P

  • 0

    6.  2008-11-28 22:36:05

    Chrome_TP: no jakby nie mogli mieć racji - w końcu tam w zarządzie siedzi GPO. ;-)

  • 0

    7.  2008-11-28 22:44:58

    @5-poczekaj jak operatorzy zrobią takie umowy że w rzeczywistości będzie to zmowa cenowa-no ale wolno im będzie a ty będziesz bulił jak trza a uke będzie mogło ich tylko cmoknąć...

  • 0

    8. ~ukenamuniu  2008-11-28 23:03:46  host: 86-59-n1.aster.pl

    WitekT: wprowadzone ustawą o swobodzie działalności gospodarczej zmiany w ustawie PT mają usankcjonować to, co w tej chwili się dzieje: UKE kontroluje umowy, w kontrolach biorą udział eksperci , którzy nie są pracownikami UKE. Również interesujące jest to, że projekty zmian w wielu ustawach nie były przez Ministra Gospodarki poddane konsultacjom środowiskowym - mam na myśli Izby zainteresowane zmianami (przy PT są to PIIiT, KIGEiT, PIKE)

  • 0

    9. ~qos  2008-11-28 23:49:34  host: 23-bi2-2.acn.waw.pl

    @7 - do kontroli zmowy cenowej to jest już uprawniony UOKIK i Komisja Europejska. To chyba wystarczy.

  • 0

    10. ~mirekb  2008-11-29 08:06:29  host: apn-77-113-110-2.gprs.plus.pl

    @6 co muzyk ma wspólnego z KPP??..wiem ze to ciekawa kobita ale chyba to brawura wywierac lobby w ten sposób.po2 jak zasiada w KPP to jak skomentuje ze 50tys ludzi idzie do zwolnienia z tp powodu:NIEMOZLIWOSCI DOSTOSOWANIA SIE DO ZMIENIAJACYCH SIE ORIENTACJI KLIENTA i inne bzdury??niech lepiej powie ze komputery i aplikacje zastępują ludzi a wyzucic ich i tak kaze FT bo rynek sie kurczy,jest jednak kryzys a oszczedzac trzeba ;-)

  • 0

    11. ~  2008-11-29 13:35:53  host: 77-254-139-122.adsl.inetia.pl

    WitekT, #6: to dobre :)

  • 0

    12. ~  2008-11-30 08:06:33  host: f142-196.opera-mini.net

    Nie za bardzo jestem w temacie, więc może dlatego nie do końca rozumiałem, o co chodzi autorom w niektórych komentarzach, jednak czytając te komentarze, brzmiała mi w nich niebezpieczna nuta z chwytliwych haseł różnych antyglobalistów, lewaków, czy populistów. Tak, wszystko dokładnie kontrolować, pilnować, ograniczać, bo a nóż burżuje swoje grube brzuchy za bardzo sobie wypasą na krzywdzie biednych ludzi. Pamiętajmy, że za bardzo dokładne kontrolę, za bardzo szczegółowe regulacje, często są równoznaczne z hamowaniem rozwoju, brakiem dynamiki w gospodarce, a często też paradoksalnie sprzyja to... korupcji, oraz istnieje możliwość wtrącanie się decydentów i baronów politycznych do struktur gospodarczych

  • 0

    13. ~a_lex  2008-11-30 20:56:46  host: apn-77-114-215-106.gprs.plus.pl

    Jak ma byc w teorii to nie wiem ale w praktyce to wyglada tak ze UOKiK za bardzo nie nakontroluje bo wszyscy stamtad odchodza jak znajda normalna prace albo probuja cos zarobic na szkoleniach. A co do KPP to mam o niej jak najgorsze zdanie ktore uslyszalem o jej lubelskim szefie od jego pracownikow.

  • 0

    14. ~  2008-11-30 23:37:28  host: user-89-108-249-98.mobile.playmobile.pl

    precz z KPP !!!!!!!!!!!!

  • 0

    15. ~ukenamuniu  2008-12-01 14:45:25  host: 212.160.172.70

    Wiadomość od: () IP: 212.160.172.70 UKE na swojej stronie wyjaśnia, że jak może być kara za nie przestrzeganie umów (art. 209) to UKE powinien też takie umowy kontrolować. OK, tylko żeby się legislatorom te poprawki w art.199 nie pomieszały, bo Min.Panasiuk przesłał właśnie do Izb projekt zmiany ustawy Pt, w którym w art 199 napisano: Prezez UKE jest uproważniony do kontroli przepisów..itd...a także realizacji umów o dostępie telekomunikacyjnym, jeżeli jedna ze stron tej umowy wniesie skargę". Nie wie lewica, co robi prawica, a może odwrotnie?

Dodaj swoją opinię