Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KOT dopiero wstępnie rozważany

KOT dopiero wstępnie rozważany

WitekT 22 Lutego 2007 09:43

0 0

Zasygnalizowany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego plan konsolidacji spółek telekomunikacyjnych, których udziałowcem jest skarb państwa, jest ciągle na wstępnym etapie - pisze Gazeta Prawna.

Pomysł stworzenia takiego operatora nie jest nowy. Liczy sobie już sześć lat, a ostatnio pisaliśmy o tym w tej wiadomości. Jakiś czas temu pojawiła się koncepcja, by wykorzystać skonsolidowane telekomy do stworzenia Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej. STAP jest elementem planu informatyzacji państwa (PIP). W projekcie rozporządzenia MSWiA dotyczącego PIP zapisano, że budowa sieci ma być przede wszystkim oparta na już istniejącej infrastrukturze. Sieć ma być wykorzystywana głównie do transmisji danych.

Na potrzeby STAP można wykorzystać infrastrukturę kontrolowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne Exatela, a także naukową sieć Pionier oraz światłowody Telekomunikacji Kolejowej. TK ma w planach budowę kolejowej sieci łączności bezprzewodowej w standardzie GSM-R. Firma chce też zostać komórkowym operatorem wirtualnym w sieci Polkomtelu. W UKE jest też wniosek TK o przyznanie częstotliwości GSM1800.
Według ekspertów, łączenie firm ma sens tylko wtedy, kiedy wzajemnie się uzupełniają. Jednak uważają, że nie ma sensu łączyć TK i Exatela, bo obie mają głównie infrastrukturę światłowodową, na dodatek bardzo podobną. Liderem musiałaby być firma o mocnych podstawach finansowych i operacyjnych - np. KGHM.

Nowy operator musi mieć sieć komórkową, bo bez niej taki projekt nie ma sensu. To wskazywać może na uczestnictwo w projekcie Polkomtelu, ale wymagałoby to zgody zagranicznych akcjonariuszy operatora, w tym Vodafone, i rezygnacji z planów sprzedaży akcji spółki przez polskich udziałowców. Chyba, że operatorem komórkowym - infrastrukturalnym bądź wirtualnym - zostanie TK.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~Juro  2007-02-22 10:07:57  host: brz58.neoplus.adsl.tpnet.pl

  PLUS tylko i wyłącznie w polskich rękach! Czy wszystko co polskie ma iść na sprzedaż? Kur... ludzie zostawmy sobie jednego operatora, który w połączeniu z KOTem będzie silnym podmiotem. Chyba wszystkim na tym zależy.

 • 0

  2.  2007-02-22 13:56:56

  Kiedyś była akcja "Kupując Polskie produkty dajesz prace" gdzies tam cisnie sie na usta Kupując Polskie usługi telekomunikacyjne dajesz rodakom prace - O ile jeśli nie uderzy to niekorzystnie w nasz portfel... bo złodziejstwa krajowego tez nie należy wspierać... "Pieniadze to nie wszystko, ale wszystko bez pieniedzy to wielki(h)"

 • 0

  3. ~  2007-02-22 21:41:00  host: emh148.neoplus.adsl.tpnet.pl

  http://www.youtube.com/watch?v=EdfktfsszcU

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-230-68.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę dla biznesu w sieci Play?

Play wprowadza nowe oferty dla klientów biznesowych

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet