Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kosiński: Inea chce zawładnąć Wielkopolską [wideo]

Kosiński: Inea chce zawładnąć Wielkopolską [wideo]

WitekT 25 Marca 2014 08:51

1 1

Inea chce zdobyć połowę rynku dostępu do internetu w Wielkopolsce. Zasięg sieci ma objąć całe województwo. Poza własnymi światłowodami, spółka zamierza korzystać także z Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej (WSS). Choć termin ukończenia inwestycji to marzec 2015 roku, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce zakończyć projekt w tym roku. Potem Inea nie wyklucza wyjścia poza Wielkopolskę.

Jesteśmy we wszystkich mniejszych miejscowościach, które są wzdłuż naszych linii łączących miasta powiatowe czy większe miasta z Wielkopolski. Natomiast oczywiście to, co robimy w tej chwili, jest w oparciu o sieci światłowodowe, które wybudowaliśmy, ponieważ ta budowa była opłacalna, bo łączyła duże miasta. Natomiast następną część strategii chcemy realizować w oparciu o sieć WSS, która właśnie w tym celu powstaje. Powstaje w tych miejscach, w których po prostu najnormalniej w świecie operatorowi rynkowemu nie opłaci się budować sieci backbone'owej (szkieletowej - przyp.red.) - tłumaczy Janusz Kosiński, prezes Inei.

Projekt WSS rozpoczął się we wrześniu 2011 roku. W jego ramach ma powstać 576 punktów dostępowych (co najmniej jeden w każdej wielkopolskiej gminie) oraz około 4,5 tys. km sieci światłowodowych. Projekt ma łącznie kosztować ponad 410 mln zł. Około 280 mln zł da Unia Europejska, reszta będzie pochodzić ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz akcjonariuszy - Inei i Asta-Net. Projekt musi zakończyć się do marca 2015 roku, ale niedawno Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji umieściło WSS wśród priorytetów na ten rok.

Kosiński podkreśla, że WSS pozwoli spółce rozwinąć ofertę na terenach poza głównymi miastami. Wyeliminowanie tzw. białych obszarów NGA (sieci nowej generacji) to główny cel budowy WSS. Jak wynika z danych spółki WSS, prawie 70% mieszkańców Wielkopolski (i aż ponad 99% miejscowości) nie ma dostępu do usług NGA.
WSS to sieć szerokopasmowa, która swoją obecnością w Wielkopolsce spowoduje, że każde gospodarstwo domowe do najbliższego węzła będzie miało mniej niż 4 kilometry. To jest idealna baza do tego, żeby nie tylko Inea, lecz także inni operatorzy mogli się rozwijać i budować sieci dostępowe - przekonuje Kosiński.

Inea już teraz ma silną pozycję w mniejszych ośrodkach. W ubiegłym roku spółka zaoferowała swoje usługi w niemal 50 miejscowościach w Wielkopolsce i tuż poza jej granicami (m.in. w Babimoście, znajdującym się już w województwie lubuskim). Operator zapewnia m.in. dostęp do wojewódzkiej telewizji WTK, a także do specjalnego kanału klubu piłkarskiego z Poznania Lech TV. Ten drugi kanał znajduje się tylko w sieci Inei.

Robimy to, ponieważ uważamy, że buduje to przewagę konkurencyjną dla operatora telekomunikacyjnego. Pewnie będziemy się zastanawiać nad wyjściem poza Wielkopolskę. Natomiast będziemy robić to samo, co robimy w Wielkopolsce - dodaje Kosiński.

Źródło tekstu: Newseria     

w sumie: 7
 • 0

  1. ~  2014-03-25 09:42:17  host: apn-31-2-16-222.dynamic.gprs.plus.pl

  Wykupują wszystko co się da, żeby tylko pochwalić się kolejnymi abonentami w statystykach. Jezeli chodzi o jakość, wsparcie, odpowiednie traktowanie klienta to już niestety tacy chętni nie są. Wykupić, pochwalić się i zapomnieć, to ich polityka.

 • 0

  2.  2014-03-25 09:52:43

  Brak ostatniej milii i liczenie na lokalny biznes? Z czym do ludzi?

 • 0

  3.  2014-03-25 10:17:47

  Inea dalej bawi się jeszcze WiMAX'em?

 • 0

  4. ~  2014-03-25 10:45:26  host: user-46-113-140-7.play-internet.pl

  Druga Netia, tylko na mniejszą skalę?

 • 0

  5. ~Wizard  2014-03-25 13:31:18  host: proxy3.pzu.pl

  co masz na mysli BAWI sie WI MAX-em ???

 • 0

  6. ~Nick  2014-03-25 15:03:05  host: 91.222.58.84

  "Inea chce zawładnąć Wielkopolską " - także czekają nas zapewne najpierw lokalne rozruchy, później zapewne pojawią się grupy żołnierzy w nieoznakowanych mundurach, a później jeszcze tylko referendum o odłączeniu od struktur państwa i już. Procedura już jest przetestowana na Krymie, teraz brać i korzystać.

 • 0

  7.  2014-03-25 15:53:28

  Dno ! Od 4 lat żadnego zwiększenie prędkości, a upload zatrzymał się wiele lat temu. Co to jest marne 2-4 Mbps przy downloadzie rzędu 50-100 Mbps.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-23-20-25-122.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet