Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Koreańczycy rozpychają się na polskim rynku

Koreańczycy rozpychają się na polskim rynku

WitekT 16 Grudnia 2009 09:37

0 0

Ten rok na rynku telefonów komórkowych na świecie, w Europie Zachodniej i w Polsce należał do Korei Południowej. Według producentów w tym roku Polacy kupią 8-8,5 mln komórek wobec około 9,5 mln rok wcześniej - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

W Polsce liderem jest Nokia, która według Roberta Siewierskiego, szefa polskiego oddziału, sprzedała w tym roku tyle samo telefonów, co w zeszłym. Biorąc pod uwagę fakt, że rynek skurczył się, udział Nokii w rynku wzrósł. Z nieoficjalnych szacunków Dziennika Gazety Prawnej, skandynawski producent ma ponad 40% polskiego rynku.

Wojciech Wasilewski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu telefonów komórkowych w polskim Samsungu mówi, że w IV kwartale udział jego firmy na polskim rynku osiągnie rekordowe 33%, a w całym roku - około 30%. W Holandii i Francji Samsung jest pierwszy - Wasilewski liczy, że niedługo podobnie będzie w Polsce.

Inny południowokoreański producent komórek - LG - spodziewa się, że w 2009 roku jego udział wzrośnie o 5 punktów procentowych do 12-13%. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.




Z powyższych szacunków wynika, że pozostali producenci mieli około 12-15% rynku, a największy kawałek tego tortu ma zapewne SonyEricsson.

Spadki sprzedaży komórek w Polsce są głębsze niż w Europie i na świecie, bo dodatkowy wpływ wywarło osłabienie złotówki, które spowodowało wzrost cen telefonów o 35-45%. Promowanie przez operatorów ofert bez telefonu zmieniło strukturę rynku, bo do 17-20% wzrósł udział sprzedaży komórek na wolnym rynku - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Dla porównania polecamy następujące zestawienia:
Światowy rynek telefonów komórkowych w 3Q2009,
Światowy rynek smartfonów po 3Q2009,
Rynek smartfonów w Europie Zachodniej w 3Q2009.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 37
  • 0

    18. ~vergil88  2009-12-16 13:05:53  host: sggw137-004.sggw.waw.pl

    @16 Głównie chodzi o ceny. Mało kto weźmie nokie za 1000 zl jesli to samo moze miec w samsungu za 599 zl. Co do ich jakości się nie wypowiadam nigdy nie miałem samsunga. @1 Mi wcale nie żal se robili badziewiaste telefony dla gimnazjum. Kazdy kolejny model niczym nie roznil sie od poprzedniego kiedys musieli sie na tym przejechac. Jakosc se tez nie powala. Po swoich przygodach z K550i w zyciu nie kupie juz zadnego se.

  • 0

    19. ~boski  2009-12-16 13:12:02  host: 87-205-95-126.adsl.inetia.pl

    Samsung idzie do przodu...??? Niby nowinki techniczne, niby przyzwoite aparaty foto w komórach, ale tylko na papierze i w reklamach! Zobaczcie jak to jest wykonane, np. Avila z najgorszego plastiku jaki widziałem, F480 aparat niby 5Mpx a jakie podłe zdjęcie, gorsze niż z SE K750i chociaż ten ma "tylko" 2Mpx. Samsung zdobywa wysokie noty w rankingach sprzedaży tylko dlatego że zalewa rynek właśnie takimi bzdetami jak avila czy corby. Operatorzy wciskają to w najtanszych pakietach i stąd takie "rewelacyjne" wyniki. Sprzedaż omni II już nie jest taka wspaniała a to dlatego że jak już wypuścili coś dobrego to dla ludzi z high-end portfelem. W strefie stanów średnich samsung to nędza.

  • 0

    20.  2009-12-16 13:15:39

    @19 w większości racja :) chociaż jeżeli chodzi o wykonanie nie można też mówić o wszystkich modelach albo mówić, że zawsze gorzej niż konkurencja, bo nokia w swojej 5530 promowanej też z wykończeniem i materiałami się nie popisała.

  • 0

    21. ~wilku  2009-12-16 13:18:58  host: 81.168.254.12

    Ojej marcin z IIIc nie zdał do nastepnej klasy a taki dobry byl. G.. dobry . To samo u nas sie ludzie dziwia ze SE ma słaba sprzedaz. Ma bo wiekszosc woli inne marki i nie sugeruja sie nazwa teoretycznie wypracowana tylko tym co trzyma w reku.

  • 0

    22.  2009-12-16 13:31:05

    Czy w Samsungach można już normalnie (z komputera) wgrywać pliki jar i jad? Czy dalej jakieś przedziwne konwertowanie?

  • 0

    23.  2009-12-16 14:46:12

    @boski akurat jakość wykonania to Samsung ma wzorcową ,inne firmy moga się od niego uczyć.Zgodzić się moge ,że jakość materiałów w niektórych modelach jest slaba jak w avilii,ale to wyjątki.Co do foto to Samsung tez juz jest liderem .

  • 0

    24.  2009-12-16 14:46:14

    piokuk - w jakich samsungach? We wszystkich z całą pewnością nie można.

  • 0

    25.  2009-12-16 14:50:25

    Tych, które mają obsługę javy? Kupiłem w zeszłym roku Samsunga DuoZ780. Skutecznie wyleczył mnie z tej marki.

  • 0

    26.  2009-12-16 14:56:03

    @boski Omnia 2 to inna półka cenowa i nigdy nie będzie się tak sprzedawać jak modele klasy średniej ,Twoje porównanie jest bez sensu.

  • 0

    27.  2009-12-16 15:01:12

    Samsungi?Zabawki nie telefony,mam jednego i wiem,że następnego w ciągu kilku najbliższych lat nie kupię.

  • 0

    28. ~blablabla  2009-12-16 15:10:11  host: 94.254.248.206

    @5 Witek T Upss... Przepraszam najmocniej. Coś mi się pokiełbasiło i myślałem, że to kolejna obniżka.

  • 0

    29.  2009-12-16 15:32:48

    blablabla: spoko. :-)

  • 0

    30.  2009-12-16 15:48:20

    opis samsunga corby-zdjęć nie powiększa,wychodzą rozmazane powiększone piksele.Każda gra o rozdziałce 320x240 jest obcięta przez wirtualną klawiaturę.Nie ma szybkiego dostępu do zapisanych stacji radiowych,ani nie można ich zapisać pod własną nazwą,tylko częstotliwość.W dodatku radio jest bardzo podatne na zakłócenia.Nie można ustawić żadnej tapety flash na ekran.Wbudowana przeglądarka nie ściągnie pliku np.rar czy zip bo "nieobsługiwany format pliku".Połączenie z netem udaje się raz na dzień,co chwilę wyskakuje komunikat-"Niespodziewany błąd"lub"Brak odpowiedzi".SE W200i który ma tylko gprs szybciej otwiera strony wap,i to 2 x szybciej.Czcionka jest niewyraźna,rozmazana.Fon leży w pudełku i się kurzy:-)Po co ten szajs brałem???.bang.cal

  • 0

    31.  2009-12-16 19:21:31

    Czepiacie się low-endowych Samsungów, do jakich Corby i Avila należą. A pomimo tego, że jest to najniższa półka, to i tak te wykonanie jest lepsze niż w topowych Nokiach. 5530, 5800, N95, N85, N96... 6620c, 6500s... Poza tym już nawet E sobie odpuścili. E52 to istna tragedia porównując ją do E71.

  • 0

    32. ~  2009-12-16 19:29:21  host: v09-14.opera-mini.net

    DO AFTER5.Bo samsungi tak mają są troche niedorobione.Nokia i sony ericsson pobierają wszystko nawet to czego nie odtwarzają.telefax.

  • 0

    33.  2009-12-16 23:58:01

    Nokia 5530 to nie jest "topowa Nokia". Choć i tak bardzo fajna.

  • 0

    34. ~f  2009-12-17 07:46:07  host: afhs220.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ale bzdury piszecie. Od lat na przemian użytkuję modele różnych producentów, i co do Samsungów mam pewne bardzo konkretne zastrzeżenie. Owszem mają ładną stylistykę i sporo z nich jest dobrze wykonanych ale prawie wszystkie mają ten sam problem. Wyjątkowo marnej czułości anteny wewnętrzne. Słabiutko łapią zasięg. Wystarczy wyjechać kawałek za miasto gdzie zasięg jest tylko nieco słabszy, aby przekonać się jak marnie sprawdzają się w najistotniejszej kwestii: kwestii dzwonienia. Co z tego że mają dotykowe wyświetlacze, super aparaty, super bajery jak zasięgu nie chcą łapać. Obecnie użytkuję dwa telefony. Nokię 6303 classic i Samsunga U-900 Soul. Mieszkam w średniej wielkości mieście gdzie nie ma problemów z zasięgiem żadnego operatora. Samsung często gubi zasięg nawet w obrębie mojego pokoju, nie wspominając o tym co dzieje się z nim na terenach podmiejskich. Z Nokią nie ma najmniejszego problemu, zasięg, jakość połączeń i bateria jak dzwon. Samsungi to zabawki, można je traktować w kategorii gadżetu a nie urządzenia do komunikacji. Zaznaczam że Soul nie jest moim pierwszym Samsungiem i wcześniej też korzystałem przynajmniej z trzech telefonów tej marki. Co do małych klawiatur i niewygodnych klawiszy w SE pełna zgoda, nie wiem kto je projektuje ale za niewygodę użytkowania pogoniłbym go z miejsca.

  • 0

    35. ~s  2009-12-20 23:41:26  host: zprdeblinska-administracjazpr.jub.warszawa.supermedia.pl

    Mam wrażenie że obecnie najfajniejsze telefony na rynku napływają właśnie od LG

  • 0

    36. ~postęp  2009-12-31 18:46:17  host: chello089076225169.chello.pl

    Nie tylko w segmencie telefonów komórkowych LG zwiększa swój udział na rynku polskim, podobny wzrost uzyskały monitory i telewizory tego producenta, które są na 2 miejscu w kraju.

  • 0

    37. ~br  2010-01-07 08:49:44  host: 91.209.141.10

    Firma LG jest coraz popularniejsza na polskim rynku, dzięki eventom a także inicjacji wybudowania toru F1 w Polsce LG jest u nas coraz lepiej rozpoznawalną i lubianą marką!

Dodaj swoją opinię