Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Konwersja kar TP stanęła w martwym punkcie

Konwersja kar TP stanęła w martwym punkcie

LuiN 29 Lipca 2008 08:41

0 0

Nie będzie ugody w sprawie konwersji kar ciążących na TP. Urząd Komunikacji Elektronicznej chciał ułożyć się w sądzie, podczas gdy TP wolałaby porozumienie pozasądowe - pisze Rzeczpospolita.

Ugoda sądowa powoduje, że z formalnoprawnego punktu widzenia nie można mieć do jej stron żadnych zastrzeżeń. Nie możemy sobie pozwolić, że nagle wkroczy Najwyższa Izba Kontroli i oskarży nas o działanie na szkodę Skarbu Państwa. Mówimy przecież o pół miliarda złotych teoretycznie należnych budżetowi - powiedziała Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Od 2006 roku urząd nałożył na Telekomunikację Polską kary w wysokości ponad 500 mln zł za antykonsumenckie i antykonkurencyjne działania. Z tej kwoty TP zapłaciła na razie tylko 1,2 mln zł. Pozostałe kary są przedmiotem sporów sądowych.
W tym roku padła propozycja UKE, by zamienić powyższe kary na obowiązek inwestycji w zaniedbanych telekomunikacyjnie regionach kraju. TP nadal utrzymuje, że większość nałożonych kar jest bezzasadna, ale nie odżegnuje się od rozmów z UKE na temat ich konwersji.

Do tej pory jednak TP nie potrafiła się porozumieć z urzędem, co do sposobu konwersji. Operator obstawał za dwustronnym porozumieniem, argumentując, że ugoda sądowa będzie niemożliwa, bo nie zatwierdzi jej żaden sąd. Okazało się, że miał rację. Otrzymaliśmy analizy prawne, z których wynika, że w obecnym porządku prawnym nie ma sposobu cofnięcia decyzji o nałożeniu kar. Potencjalna konwersja odwlecze się co najmniej o kilka miesięcy - powiedziała Anna Streżyńska. W aktualnej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest nowela prawa telekomunikacyjnego, która dałaby urzędowi możliwość cofnięcia decyzji o karze.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~Chrome_TP  2008-07-29 14:26:32  host: 212.160.172.70

  mhm pisałem nieco wcześniej że ten wałek tak z marszu nie przejdzie właśnie z w/w powodów ;P No ale poczekamy zobaczymy co będzie dalej.

 • 0

  2. ~Chrome_TP  2008-07-29 14:35:56  host: 212.160.172.70

  UKE tak naprawdę zależało na porozumieniu sądowym tylko dlatego, że później mogłoby propagandowo się powoływać, że skoro porozumienie było zawarte przed sądem to i kary nałożone w tej sytuacji musiały być zasadne i sprawiałoby to wrażenie, że rzekomo były też w tej sytuacji uprawomocnione - co oczywiście nie miało jeszcze miejsca. Co do obaw że NIK wpadnie - to po co pchają wniosek balansujący na granicy prawa i poza granicą ich kompetencji ? - jak tak trzęsą to niech idą zwykłą ścieżką procesową i wystąpią o zmianę prawa TK aby im jako organowi regulacyjnemu przyznano także podobne możliwości. (ale to potrwa pewnie lata).

 • 0

  3. ~Chrome_TP  2008-07-29 16:32:59  host: 212.160.172.70

  Dodawać chyba nie muszę że z podobnych powodów TP nie chciała przewodu sądowego ;P (a jednak napiszę coby mi nie zarzucali żem stronniczy xD ).

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet