Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kontakty w telefonie jako baza danych osobowych

Kontakty w telefonie jako baza danych osobowych

WitekT 5 Października 2011 20:55

0 0

Każdy, kto ma listę firmowych kontaktów w telefonie, powinien ją zgłosić do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), bo lista kontaktów to dane osobowe. Za niezgłoszenie grozi kara do 200 tys. zł - pisze Wyborcza.biz.

Co do zasady, regułą jest rejestracja wszystkich danych, jednak od niej są pewne wyjątki, administrator powinien sam ocenić na ich podstawie czy powinien to zrobić czy nie - mówi Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik GIODO.

Art. 43 Ustawy o Ochronie Danych Osobowych wymienia adwokatów, lekarzy, radców prawnych, rzeczników patentowych, biegłych rewidentów, oraz stowarzyszenia wyznaniowe - oni nie muszą rejestrować bazy danych. Nie trzeba też rejestrować danych, które potrzebne są do zawarcia umowy o pracę, wystawienia faktury, bądź rachunku. Rzecznik GIODO uspokaja - zbiory tworzone na potrzeby wyłącznie kontaktowania się z poszczególnymi osobami w zakresie drobnych spraw życia codziennego, ich nie trzeba rejestrować. Jednak... to przedsiębiorca powinien sam ocenić stopień zaawansowania przetwarzania - pisze Wyborcza.biz.




Jeśli lista kontaktów w telefonie służy nie tylko do kontaktowania się, ale do wysłanie SMS-a, czy maila z nową ofertą handlową, to nie jest już uzasadniona tylko potrzebą kontaktu. W takiej sytuacji trzeba bazę rejestrować, aby uniknąć kary przy ewentualnej kontroli GIODO.

Zawsze można zgłosić się bezpośrednio do nas, aby dowiedzieć się, czy firma powinna zarejestrować swoją bazę kontaktów - informuje Małgorzata Kałużyńska-Jasak.

Z ustawy wynika, że obowiązek rejestracji jest zasadą. Kary natomiast są tak wysokie, że warto ustalić, czy lista w firmowym telefonie podlega rejestracji, czy nie.

Źródło tekstu: Wyborcza.biz     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    11. ~a_lex  2011-10-05 22:50:22  host: public-gprs284087.centertel.pl

    I na powyższym wpisie widać skuteczność GIODO - uwielbiają wynajdować sobie problemy i dzielić włos na czworo, ale prawdziwymi problemami to się nie zajmują. Zdecydowanie wolę UKE, a najbardziej rozgarnięci to są w UOKiKu.

  • 0

    12. ~luki  2011-10-05 23:12:41  host: ip-99-048.smtvsat.pl

    Tu pewnie chodzi o tak zwane firmy telemarketingowe, które wydzwaniają do nas z tak zwaną niechcianą ofertą w stylu zapraszamy na prezentację garnków niebrudzących się i super zdrowej pościeli (z Chin zawierającej ftalany)

  • 0

    13. ~Bart  2011-10-06 00:47:58  host: 89-78-53-253.dynamic.chello.pl

    ...albo ubezpieczennie. Jak kiedyś gość do mnie zadzwonił to zapytałem go skąd ma mój numer - zaczął się motać i kręcić, że to nie on "pozyskuje numery" itd.

  • 0

    14. ~  2011-10-06 01:07:38  host: 79.162.241.160

    Durne komentarze ludzie piszecie, nie odróżniacie danych osobowych, od BAZY danych osobowych, nie rozumiecie istotnych kwestii i trudności w regulacji pewnych spraw od strony prawnej. No ale nie ma nic prostszego niż idiotyczna krytyka wszystkiego i wszystkich, to przecież my Polacy potrafimy najlepiej.

  • 0

    15.  2011-10-06 08:31:53

    Szkoda, że bardziej szczegółowo nie opisano stanu prawnego, o tym kiedy i jakie bazy danych podlegają rejestracji. A ma to też związek (14.) z tym jakie dane są w bazie ;-) Bowiem ochronie podlegają tylko dane osobowe osób fizycznych. Jeśli jako przedsiębiorca (a wiec osoba, która podlega przepisom ustawy) mam w książce kontaktowej imię i nazwisko, stanowisko służbowe, numer i e-mail służbowy pracownika firmy będącej moim klientem, nie jest to objęte przepisami ustawy. Taka osoba w godzinach pracy jest przedstawicielem firmy i nie chroni jej w tym zakresie ustawa. Jesli mam w bazie klienta, osobę fizyczną, której świadczę usługi, też nie muszę zgłaszać zbioru - właśnie ze względu na ten wzajemny stosunek cywilnoprawny. Jako osoba fizyczna natomiast, w tm samym telefonie, mogę mieć kontakty do przyjaciół, znajomych itd. ale one z kolei nie podlegają ustawie z innego przepisu - są wykorzystywane do celów osobistych i/lub domowych ;-) Jeśli ktoś mi udowodni, ze zbieram dane w innym celu, to będzie mistrzem świadta. Mój szwgier trzyma numery osób, z którymi miał raz styczność i potrzebę kontaktu - ale to z powodu nieumiejętności zarządzania książką ;-) Po co mi kontakty, z którymi nie mam potrzeby kontaktu? Żeby nie mieć miejsca na wpisanie danych tych, z którymi na bieżąco się kontaktuję?

  • 0

    16. ~Patryk  2011-10-06 09:03:08  host: aejq51.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Moim zdaniem jest to jawna inwigilacja i próba wyłudzenia w postaci kary od społeczeństwa dodatkowych pieniędzy. Wyznaję zasadę, "mój telefon, moje kontakty". Niech GIODO bardziej się kur... zainteresuje, skąd np. Radio ZET wie, że właściciel mojego telefonu ma na imię tak samo jak ja? Brakuje jeszcze w tym pierd... kraju, by każdy posiadacz telefonu z radiem, opłacal dodatkowy abonament radiowo-telewizzyjny.

  • 0

    17.  2011-10-06 09:30:29

    ~Patryk - no właśnie... Społeczeństwo jako takie nie podlega przepisom ustawy ;-) W przeciwieństwie do - właśnie - Radia Zet ;-)

  • 0

    18.  2011-10-06 09:31:05

    W zakresie ochrony danych i rejestracji baz danych oczywiście ;-)

  • 0

    19. ~kriS 6230i  2011-10-06 10:06:42  host: habibi.gts.pl

    @14 sam jesteś durny pseudo

  • 0

    20. ~  2011-10-06 10:40:29  host: ewj248.neoplus.adsl.tpnet.pl

    dobrze. z mailemi od spamowcow tez tak powinno byc.

  • 0

    21. ~durhal  2011-10-06 11:00:30  host: abbr159.neoplus.adsl.tpnet.pl

    mam papierową książkę telefoniczną,zaczynam się bać :-(

  • 0

    22.  2011-10-06 13:14:39

    ~durhal - zapewne jesteś osobą fizyczną nie będącą przedsiębiorcą - nie dotyczą Ciebie przepisy ustawy ;-) Jeśli nawet jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność, też ne musisz się przejmować bo to dane powszechnie dostępne są i jako takie nie podlegają szczególnej ochronie, w szczególności (jako baza) rejestracji - już ktoś ją zarejestrował wcześniej - wydawca książki ;-) Mam nadzięję, że ten Twój post nie był na poważnie?

  • 0

    23. ~  2011-10-06 16:29:39  host: 77-255-92-75.adsl.inetia.pl

    dobrze że (jeszcze) nie grozi kara za świadome pamiętanie kontaktów zamiast ich zapisywania w celu ominięcia przepisów...

  • 0

    24. ~  2011-10-06 20:28:09  host: ip-94-42-6-210.multimo.pl

    Ale bzdury! Zlikwidować GIODO i będzie spokój. Do niczego on nam niepotrzebny. Nawet z tak prostą sprawą jak spam esemesowy nie potrafi sobie poradzić.

  • 0

    25. ~a_lex  2011-10-07 08:40:37  host: dvi202.internetdsl.tpnet.pl

    GIODO można by zastąpić WLO :) i to serio, bo wytłumaczył to całkiem z sensem w przeciwieństwie do inspektora, którego wyjaśnienia zdarzyło mi się już czytać i zapewniam, że nic nie wyjaśniają. Podpisuję się pod "Nawet z tak prostą sprawą jak spam esemesowy nie potrafi sobie poradzić" obiema rękami.

  • 0

    26.  2011-10-07 10:45:54

    24., 25. ~a_lex - to nie jest problem GIODO tylko głupich dziennikarzy ;-) Szkoda, ze Witek bezkrytycznie przepisał materiał z gazety... Zresztą to się pojawiło już na wszystkich portalach, na chipie nawet w bardziej "zastraszającej" postaci - tam już chyba specjalnie po onetowemu przygotowali ten materiał ;-) No ale tu chodzi o klikanie a nie o informowanie... A za siedzenie nad ustawą nikomu z dziennikarzy nie płacą - za publikację byle czego jak najbardziej.

  • 0

    27. ~a_lex  2011-10-07 14:31:49  host: dvi202.internetdsl.tpnet.pl

    Może ... Ale to też wina GIODO że nie napisał tego po ludzku; może to nie jest materiał porównawczy jedno dawniej przeczytane wyjaśnienie, ale jakoś mi twórczość inspektora nie wchodzi ;)

  • 0

    28.  2011-10-07 14:57:07

    Poza tym, chciałbym się dowiedzieć - bo nie mam czasu analizować przepisów, czy aby na peno jest kara (krzywna, areszt, więzenie) za brak rejestracji zbioru danych? Bo coś mi się nie wydaje... Kara jest, ale za przetwarzanie (zbieranie, utrwalania, udostępnianie itd.) bez wymaganej rejestracji chyba? Może jakiś prawnik, ew. dziennikarz biegły w sprawie - a musi być skoro podjął temat ;-) wyjaśnić tę sprawę? No i skąd to 200 tysięcy grzywny? Nie pamiętam żadnych cyferek w ustawie... Zaznaczę tylko, że bardzo dobrze musiałem poznać tę ustawę jako urzędnik adm. rządowej (niedługo potem zresztą zrezygnowałem z tej drogi "kariery" zawodowej), natomiast niewiele się przez te kilkanaście lat zmieniła, stąd moje pytania.

  • 0

    29.  2011-10-07 14:59:29

    ~a_lex - to nie GIODO pisał tylko dziennikarzyna jakiś... Zacytował te fragmenty rozmowy/odpowiedzi, które jemu odpowiadały i pasowały do całego materiału albo wyobrażenia o materiale ;-)

  • 0

    30. ~Krzysztof Krawczyk  2011-10-12 22:29:38  host: abph200.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tak zmaszczonego artykułu na temat GIODO dawno nie widziałem. Po pierwsze dane firm nie podlegają ochronie danych osobowych bo to dane publicznie dostępne Po drugie lista kontaktów do celów prywatnych jest zwolniona z tego obowiązku. Zajmuję się tym zawodowo i nie rejestrowałem jeszcze żadnej bazy kontaktów z telefonów mimo, że trochę rejestracji zrobiłem. Po rzetelną informację na teamt GIODO zapraszam na mój blog http://ostium.pl

Dodaj swoją opinię