Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Konkurs na operatora drugiego multipleksu DVB-T możliwy już w lipcu

Konkurs na operatora drugiego multipleksu DVB-T możliwy już w lipcu

sirmark 9 Czerwca 2009 13:16

0 0

Prawdopodobnie jesienią zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu na operatora drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, tzw. DVB-T - poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska. Dodała, że UKE prowadzi końcowe uzgodnienia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji dotyczącą warunków konkursu na operatora drugiego multipleksu.

Urząd jest zdania, iż trzy programy na multipleksie, za które będzie odpowiadał operator, mogłyby należeć do jednego nadawcy.

Krajowa Rada chce z kolei zróżnicowania programowego - by programy pochodziły od różnych nadawców" - powiedziała Streżyńska. Dodała, że jeśli UKE i KRRiT dojdą do porozumienia ws. drugiego multipleksu, to jeszcze w czerwcu rozpoczną się konsultacje warunków konkursu z zainteresowanymi, które potrwają miesiąc. Wtedy jeszcze w końcu lipca UKE mógłby ogłosić konkurs na operatora drugiego multipleksu.

Prezes UKE zaznaczyła, że Urząd chce dać oferentom trzy miesiące na zapoznanie się z warunkami konkursu na operatora i złożenie oferty. Wówczas operator drugiego multipleksu zostałby wyłoniony pod koniec października.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.
W listopadzie 2008 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej wycofał się częściowo z wprowadzenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej tzw. DVB-T. Powodem był brak porozumienia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski poinformował wtedy, że ws. drugiego multipleksu powinien być ogłoszony konkurs dla nadawców, a operator multipleksu powinien pełnić tylko funkcję organizacyjną i nie decydować o jego zawartości. UKE z kolei chciał, żeby operator decydował o tym, jakie programy znajdą się na multipleksie.

Urząd i KRRiT zawarły jednak kompromis. Zgodnie z nim zorganizowany zostanie konkurs na operatora, który wybierze 3 programy telewizyjne dostępne na multipleksie. Kolejne 3 programy zostaną wybrane w bezpośrednim konkursie dla nadawców. Ostatnie, siódme miejsce na multipleksie, zostanie przeznaczone dla programów regionalnych.

Konkurs na operatora multipleksu zostanie ogłoszony w oparciu o Prawo telekomunikacyjne, a dla nadawców w oparciu o ustawę o radiofonii i telewizji.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~mirekb  2009-06-09 14:17:47  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

  narazie to wszystko w powijakach ale te ustalenia są bardzo wazne,dlugo bedą sie utrzymywac ich konsekwencje.jeszcze krrit sie trochce powtrąca i będzie dobrze,ale start dvbt/h to dopiero na 2012 na euro wróżę.na dlugo bedzie to usluga niszowa,ale bedzie

 • 0

  2. ~marko  2009-06-09 16:48:13  host: apn-77-115-32-252.dynamic.gprs.plus.pl

  w warszawie startuje w tym roku 29 września juz inne osrodki później

 • 0

  3.  2009-06-09 17:11:34

  marko: a masz więcej info? Z miłą chęcią bym posłuchał, choćby na privie. ;-)

 • 0

  4. ~dvb t  2009-06-09 18:43:33  host: kozuchow-klient-246.netdrive.pl

  więcej o dvb-t http://forum.emitel.pl/

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-104-202.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 500 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet