Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Konkurencja TP ma już ponad 30% rynku

Konkurencja TP ma już ponad 30% rynku

LuiN 6 Maja 2008 09:04

0 0

Na rynku telefonii stacjonarnej stale spada udział TP. Jest to efekt liberalizacji rynku oraz wzrostu sprzedaży związanego z rozwojem dotychczasowego biznesu firm - pisze Gazeta Prawna.

W pierwszym kwartale tego roku przychody TP w segmencie telefonii stacjonarnej spadły o 3,7 %, co oznacza, że konkurenci TP zwiększyli swe przychody, a tym samym udział w rynku do ponad 30%.

W tym samym czasie Mediatel zwiększył przychody o 115 %, Spray o 11%, Sferia o 23%, a działający na rynku ogólnopolskim Tele2 o 44%. Według analiz również Netia zamknęła kwartał na plusie - z 12% zwiększeniem przychodów.




Z liberalizacji rynku korzystają przede wszystkim Netia i Tele2, oferując usługi oparte o WLR (hurtowy zakup abonamentu od TP) i BSA (hurtowy zakup usług szerokopasmowych od TP). Przynoszący zyski rozwój dotychczasowego biznesu uzupełniają przejęcia firm. Netia kupuje lokalnych dostawców Internetu. Mediatel dzięki przejęciu w pierwszym kwartale firmy eTel i majątku firmy Premium Internet zwiększył przychody o ponad 3 mln zł.

Strategia UKE na lata 2008 - 2010 zakłada, że w 2010 roku około 30% abonentów telefonii stacjonarnej będzie korzystało z usług operatorów alternatywnych, a około 20% miedzianych linii telefonicznych TP odsprzedane konkurentom posłuży im do świadczenia usług szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~Templariusz  2008-05-06 09:28:59  host: 212.160.172.70

    Nieźle :D

  • 0

    2. ~j  2008-05-06 09:35:05  host: 77-253-96-175.adsl.inetia.pl

    Bardzo lekkie początki końca monopolu. Ale i tak, niestety, nie wpłynie to, znacząco, na najważniejszą rzecz, z punktu widzenia klienta, cenę.

  • 0

    3. ~Creer  2008-05-06 09:38:20  host: chello089076199187.chello.pl

    Po co komu inni operatorzy... ludzie beda rezygnowac z telefonow stacjonarnych gdzie sie placi abo. na rzecz Voip. To tyle w kwestii przyszlosci :)

  • 0

    4. ~mirekb  2008-05-06 09:56:43  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    no to tp musi robic coraz mniej skoro lepiej wychodzi na hurtowej sprzedarzy.zauwazcie tez ze neo sie prawie nie reklamuje ani w tv ani necie(troche z euro2008 ale takie bonusy jak daja to dziecinada)

  • 0

    5.  2008-05-06 09:58:49

    I co z tego jak operator który korzysta z sieci TP płaci jej za dzierżawę łącza. TP nie musi mieć klientów-ważne dla nich by nadal byli właścicielami łączy

  • 0

    6. ~TLC  2008-05-06 10:14:34  host: w3cache.dialog.net.pl

    #3 Dokladnie tak. A nie jak VoIP to komorki. Jestem abonentem Dialogu od 9 lat. Chcialem jakas znizke na abo bo place 35PLN i ani jednej sekundy wliczonej no to powiedzieli ze nie ma takiej opcji a ja na to ze w takim razie chce sie pożegnać z Dialogiem (na ten nr bo mam jeszcze DSLa na innym nr ale tu abo to 1,22 wiec mozna przezyc)Koles z kwasna minal przyjal moja rezygnacje. W Plusie jestem abonamentem od 2 lat i wczoraj dostalem propozycje 90 min za duzo mniejsze pieniadze niz za abo w Dialogu. Oni jakos moga a Dialog nie... Dla kablowych opow jedyna szansa utrzymania sie na rynku to uslugi szerokopasmowe i klienci biznesowi(bo jakos trudno sobie wyobrazic firme nawet dosc mala bez kablowego tel.) Gdyby nie te 2 grupy to w ciagu 5-6 lat wielu operatorow padloby na ryj. Netia dobrze o tym wie i dlatego kase za Playa beda inwestowac i internet... Ciekawe jak sie zachowa Dialog?

  • 0

    7.  2008-05-06 10:17:17

    o my god do czego to doszlo

  • 0

    8. ~kz1976  2008-05-06 10:22:52  host: gnr78.internetdsl.tpnet.pl

    A ja chcę linię od tp,ale nie chcą mi jej podciągnąć!!! Rozumie to ktoś? A może ktoś pomoże ?? Pozdrawiam

  • 0

    9. ~  2008-05-06 10:58:37  host: gsl130.internetdsl.tpnet.pl

    #3 i 6: ciekawe jak wy sobie te voipy wyobrażacie bez linii telefonicznej?

  • 0

    10. ~Creer  2008-05-06 11:02:22  host: chello089076199187.chello.pl

    #9 - normalnie, przeciez lacza telefoniczne nie sa jedynym dostepnym medium sluzacym do przekazywania sygnalu internetowego. Wiele osob ma internet razem z TV kablowa od swojego operatora. Zdaje sobie sprawe ze dostepnosc takich uslug poza wiekszymi miastami jest nadal uboga.

  • 0

    11. ~ukenamuniu  2008-05-06 11:04:27  host: 212.160.172.70

    Bienvenue au reseau de TP...

  • 0

    12.  2008-05-06 11:54:59

    Jest coraz lepiej, ale widać, że tepsa mocno trzyma się koryta...

  • 0

    13. ~anty-TP  2008-05-06 12:00:20  host: 145-dom-15.acn.waw.pl

    #11 - niestety to prawda, gdzie sie nie rusze, to trafiam do sieci TP... Kiedyz ach kiedyz powstanie szkielet NGN _bez_ udzialu Telefrancy...

  • 0

    14.  2008-05-06 13:21:46

    kz1976: Rada jest prosta, wystarczy poprosić Tele2 lub Netię. Oni aż się palą żeby kopać kable i inwestować

  • 0

    15. ~mazdamer  2008-05-06 17:28:34  host: chw147.neoplus.adsl.tpnet.pl

    prawde mowiac to tepsa sie trzyma korytka, ale robi to nieumiejetnie, bo jak nie uatrakcyjni oferty, nie wprowadzi netu na socjalce i nie rozdzieli uslugi tele od netu tak jak to jest w netii ...to niedlugo straci swoja pozycje na rynku, bo netia robi wszystko aby polepszyc swoja pozycje i wgryzc sie w rynek.

  • 0

    16. ~mimi  2008-05-06 18:05:56  host: 89.171.127.2

    ale właśnie o to chodziło - by w końcu klient miał wybór, a nie tylko ta tpsa i tepsa. A wbrew pozorom inni operatorzy jak tele2 czy netia inwestują w rozbudowę, tylko z oczywistych względów dużo mniejsze sumy.

  • 0

    17. ~ukenamuniu  2008-05-06 20:16:26  host: nat-go2-1.aster.pl

    mimi: nie wiem, czy Tele2 biurek też nie dzierżawi.

  • 0

    18. ~  2008-05-06 21:28:40  host: oo6.ipartners.pl

    #17 maja wlasne, ale w leasingu zwrotnym. Zreszta niedluga tak tez bedzie z budynkami &FTP ;-P

  • 0

    19. ~zonk  2008-05-07 21:14:20  host: aaze208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    hehe :) a oni nadal śmią twierdzić, że nie ma strachu i można windować ceny. za rok-dwa lata obudzą się z ręką w nocniku i dopiero będzie. w sferze internetu Netia im przecież depcze po piętach już właścwie dając lepsze oferty na kazdym kroku, telefonia stacjonarna też nie wygląda najlepiej... kończą się czasy molocha.

Dodaj swoją opinię