Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Konkurenci zainwestują we współpracę z TP

Konkurenci zainwestują we współpracę z TP

sirmark 7 Marca 2008 09:42

0 0

Ponad 300 mln zł chcą wydać operatorzy na inwestycje w centrale TP. Pozwoli im to na dostęp do ok. 5 mln potencjalnych abonentów - pisze Rzeczpospolita.

Od roku konkurenci mogą na dużą skalę obsługiwać klientów Telekomunikacji Polskiej. Do tej pory odebrali narodowemu operatorowi przeszło 100 tys. klientów usług internetowych i ponad 500 tys. klientów płacących abonament telefoniczny. Kosztowało ich to ok. 20 - 35 mln zł. Ale to dopiero początek masowych wydatków.

Prawdziwe inwestycje zaczną się wtedy, gdy operatorzy zaczną dzierżawić linie abonenckie od TP (tzw. uwolnienie pętli lokalnej), dzięki czemu wzrosną ich marże i możliwość wprowadzania nowej oferty.

Średnio konkurenci muszą zainwestować w jedną centralę TP od 100 do 200 tys. zł. W skrajnych przypadkach, gdy potrzebna jest rozbudowa centrali, nawet 1,5 mln zł.
W zasięgu zainteresowania alternatywnych operatorów jest około 5 mln linii abonenckich, inwestowanie w pozostałe nie ma, ich zdaniem, uzasadnienia ekonomicznego. Każdy z nich będzie musiał wydać na współpracę od kilkudziesięciu do 100 mln zł. Dlatego telekomy się nie spieszą.

Najbardziej konkretne plany ma Netia, która do 2010 roku zamierza wejść na ponad 500 central TP. Ma to kosztować ponad 300 mln zł. W tej chwili dostęp ma do kilku central (ok. 100 tys. linii telefonicznych), ale do końca roku ilość ta ma się zwiększyć do 100 - 150 central.

Do swoich planów nie chce się przyznać Tele2, ale według nieoficjalnych informacji szwedzki operator ma nie mniej ambitne plany. Inwestycje na mniejszą skalę zapowiada GTS Energis (20 - 30 central w pierwszym etapie), Multimedia (pięć central) i Exatel.

Uwolnienie jednej linii abonenckiej kosztuje nas od 200 do 400 zł w zależności od zasięgu projektu - mówi Marcin Kotlarski, szef marketingu GTS Energis. Koszty kolejnych wchodzących do centrali TP operatorów są mniejsze.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~TLC  2008-03-07 10:25:17  host: w3cache.dialog.net.pl

  A Dialog?

 • 0

  2. ~form TP with love  2008-03-07 10:27:39  host: 212.160.172.70

  Zabawna sprawa z tymi inwestycjami. Ide o zaklad że będa to jedyne inwestycje w telko w Polsce jesli chodzi o PSTN i usługi regulowane przez następne x lat. Dla TP będzie to fantastyczny powód aby odpuścić sobie miedź a i pewnie tez swiatłowód bo kto będzie chciał sponsorować deficytową z definicji Netię? Po sprzedazy P4 sens istnienia tej firmy obniżył się z 0,5% do 0%. Albo kto będzie chciał łożyć na Tele2? W orginale art z Rzepy jest fraza o tym że Tele2 ma plany ambitne (jak zawsze, zresztą....) tyle ze może sie sprzedadzą.... Widać model bizesowy "chuba pasożytnicza" leży i kwiczy. Ale jak zawsze jedyna nadzieja w UKE, tu obniży tam przytnie i jakoś się przetranferuje klientów. Tylko pytanie brzmi czy będzie kogo tranferować - od 2004 ubyło ponad 1,5 linii w Polsce. W tym tempie to za pare lat będzie mniej linii niż w Bułgarii.

 • 0

  3. ~mirekb  2008-03-07 10:54:32  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

  niech sie martwia alternatywni,napewno nie tp sie martwi.najlepszym wyjsciem jest jednak na terenach gdzie tylko tp ma siec abo socjalny i netia/gts energis/ lub "zmuszenie" tp do podania na terenach bardzo slabo rozwinietych bezprzewodowego internetu do144kb/s(jest juz troche gmin ktore z tego korzystaja ale nie poprzez tp)i to w bardzo ograniczonych obszarach.z reszta jakos w ten rozwoj nie bardzo wierze,a wyjdzie jak zwykle..

 • 0

  4. ~  2008-03-07 11:15:14  host: cin2.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Widze, ze Netia konkretnie podchodzi do rynku. Widac tez na co pojdzie kasa za sprzedaż udzialow w P4. Mysle, ze pozostana przy tym konkurencyjni jak zawsze, bo cenowo TP nie ma do nich podejscia.

 • 0

  5. ~ukenamuniu  2008-03-07 18:35:22  host: nat-go2-1.aster.pl

  sirmark: czepam się określeń. Wiem,że to nie Twoja wina, bo tak napisano w gazecie. "Zainwestują we współpracę" - jaką współpracę? Sieci? Przy przejęciu pełnym i współdzielonym takiej współprzcy nie widzę. Owszem, tylko przy BSA budują węzły. "Inwestycje w centrale TP" - pola komutacyjnego nie rozbudują za swoje, liczby zakończeń kanałowych nie zwiększą za swoje, żeby chociaż dach pokryli nową papą. Przy LLU pełnym doprowadzają kable do centrali TP i przejmują druty abonenckie. Przy współdzielonym idą zza splitterów do swojego DSLAM. Mogą go kolokować w sali TP ale nie jest to inwestycja "w centrale TP". Ciekawe, że w salach TP jakoś nie chcą stawiać modułów wyniesionych dla telefonii, bo w WLR mają "swoich" abonentów nic nie inwestując w TP. TP za nich zestawia połączenia i to bezsensownie dłuższą drogą niż do tej pory (TP musi zwiększać liczbę łączy międzycentralowych, by ten źle - wbrew zasadom - kierowany ruch obsłużyć). Niech więc nie mówią o współpracy i inwestowaniu w centrale TP.

 • 0

  6. ~  2008-03-09 19:43:18  host: cia98.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Każdy widzi w tym swój interes. Aczkolwiek słowo współpraca jest tu faktycznie trafne. Cóż, pewnie ugną się nogi TP gdy odpłynie kolejna fala klientów. Ciekawe jak odebrali te 100 tysięcy które zwiało do netii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-165-158.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy robisz zakupy na Allegro?

Poczta Polska: nowa oferta dla firm sprzedających na Allegro

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet