Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Koniec wojny patentowej: Apple zasili budżet Nokii

Koniec wojny patentowej: Apple zasili budżet Nokii

LuiN 14 Czerwca 2011 15:14

0 0

Zakończyła się wojna patentowa między Nokią i Apple'm. W ramach porozumienia firma Apple zapłaci Nokii odszkodowanie, będzie też płaciła opłaty licencyjne za korzystanie z patentów Nokii w kolejnych telefonach.

Choć szczegóły dotyczące wyroku - w tym wielkość odszkodowania - nie zostały ujawnione, to nie ulega wątpliwości, że Nokia miała mocniejsze argumenty niż Apple. Nokia jako wieloletni lider na rynku telefonii komórkowej, zgromadziła przez lata potężne portfolio patentów. Do tej pory przymykała oko na "zapożyczenia".




Teraz, gdy fiński koncern bardzo szybko traci udziały w rynku, zawzięta walka o swoje zyskuje na znaczeniu. Zdaniem Nomura Group, Samsung zamknie II kwartał tego roku lepszym wynikiem sprzedaży smartfonów, niż niepokonana w tej kategorii Nokia. Wkrótce fińskiego giganta, przeskoczyć ma też Apple.

Źródło tekstu: Nokia, Nomura Group, wł     

Dodaj do:
w sumie: 47
  • 0

    28. ~r  2011-06-14 22:31:33  host: public-gprs106850.centertel.pl

    #26: na jakich rynkach panuje niepodzielnie? Trzeciego świata? Lepiej się nie ośmieszaj pseudo specjalisto.

  • 0

    29.  2011-06-14 22:55:17

    @28 http://www.telepolis.pl/news.php?id=20560 Jeśli 1 miejsce w rynku światowym to dla Ciebie nic... Oczywiście nokia odnotowała spore straty ale przy najbardziej pesymistycznych prognozach nie jest w stanie spaść z pierwszego miejsca w tym roku. Musiała by stracić około 30% udziałów. A może teraz Ty jakiś dowodzik rzucisz? Coś poza bełkotem o tym, że nokia jest jak siemens oraz tekstami nie na temat co do jakości urządzeń fińskiego producenta?

  • 0

    30. ~Ekonom  2011-06-14 23:55:39  host: 77-254-136-115.adsl.inetia.pl

    Kiedy na przełomie 2008 i 2009 roku niedawny lider rynku samochodowego - GM - mocno się "chwiał" i groził mu upadek to zarówno eksperci jaki konkurencyjne koncerny jak VW, Fiat, czy Ford zgodnie twierdzili, że upadek takiego giganta spowodowałby wiele bardzo niekorzystnych konsekwencji - zarówno dla rynku, konsumentów jak i całej branży samochodowej. Niektórzy obawiali się "efektu domina", lub nawet "ekonomicznego tsunami". Podobnie teraz jest z Nokią - ani eksperci, ekonomiści jak i sami konkurenci na pewno nie życzą upadku Nokii, bo wiedzą czym to grozi. Jedynie dzieciarrrrnia na rozmaitych forach często ujada na Nokię, zapewne dlatego, że infantylnie myślą, że wyniki i notowania producentów telefonów komórkowych to taka lista przebojów Pop - i tak jak jakaś tam Lady GaGa, czy Doda wypadnie z pozycji lidera np. poza pierwszą piętkę to nic takiego się nie stanie, a oni będą zadowoleni, bo już im się znudziły ich utwory, a teraz w modzie są piosenki o zielonym robociku ;-)

  • 0

    31.  2011-06-15 00:45:35

    @30 ale nie, z ciebie "oszołom a nie ekonom" w końcu r ma racje bo tak:P

  • 0

    32. ~pi  2011-06-15 03:09:11  host: ip-178-214-150-141.silesiamultimedia.com.pl

    Jakby nie patrzeć nokia sama sobie winna.Co z tego że rządzi na rynku tanich i średnich telefonów skoro na rynku smartfonów przegrywa?Mnie akurat smartfony nie interesują nie używam,i nie zamierzam w najbliższych czasach,ale dla wielu osób bajery w smartfonach i same smartfony to "musisz mieć" nawet jeżeli większość ludzi posiadających te cudeńka nie używa ich wszystkich funkcji i nawet nie zamierza,ale krzyczą,bo chcą mieć i tylko to się liczy.Nokia tak naprawdę liczy się tylko w produkcji tych tanich i średnich,i tu muszę przyznać jakość jest coraz gorsza.Moja 5 nokia okazała się samo rozsypującą rumuńską tandetą niestety nie wiem czy winna jest zmiana miejsca produkcji telefonów z Węgier do Rumuni czy Indonezji,czy oszczędności w materiałach,ale te nowe tanie nokie są bardziej tandetne niż chiński szajs,a mam więcej niż jeden telefon min.wyprodukowany w Chinach i mogę porównać.Nokię przy życiu trzyma tylko 3 świat i pamieć o tym jakie kiedyś robili telefony.Moja kuzynka ma w domu tylko nokię różne modele i ostatnio była w szoku,bo najnowszy model tego producenta(kupuje tylko średnia -niska półka jak ja)się jej zepsuł i już 2 tygodnie w serwisie siedzi.To nie jest moda jeżdżenia po noki,ale stwierdzenie faktu firma ta produkuje ostatnimi czasy słabe jakościowo zabawki ze słabego plastiku z niestabilnym oprogramowaniem nawet w najprostszych telefonach nagminnie psują się mikrofony i zdycha klawiatura a i czułość anteny i jakość rozmów nie zachwyca do tego cena niestety też nie zachęca. Szajsungi o dziwo okazują się lepsze na tym polu a nie lubię ich,ale mój od 3 lat nawet się nie zawiesił(ze średniej półki)a moja ostatnia nokia kilka razy w miesiącu,przy słabszych parametrach technicznych co bardzo źle świadczy o marce i firmie.

  • 0

    33.  2011-06-15 07:20:00

    @32 co nie zmienia faktu, że upadek noki odbił by sie niekorzystnie

  • 0

    34. ~  2011-06-15 08:08:59  host: z24-11.opera-mini.net

    Jesli Nokia ma klopoty ze sprzedaza telefonow to niech sprzedaje licencje na patenty. To tez interes i mozna zarobic. rcicho

  • 0

    35.  2011-06-15 08:27:39

    Czy to prawda, ze iOS jest systemem bez obsługi wielozadaniowości?

  • 0

    36.  2011-06-15 08:54:48

    @35 był. Teraz mu coś na kształt wielozadaniowości dali. Mrożenie procesów.

  • 0

    37. ~  2011-06-15 09:48:33  host: user-109-243-126-238.play-internet.pl

    jest ,ios ma "wielozadaniowość w najnowszych wersjach ale tylko na najnowsze telefony Iphone 3GS i 4 a jak wiadomo ich cena w naszym kraju jest b.wysoka i naprawdę niewiele osób na nie stać.To znakomite produkty ale ich koszt zawęża krąg odbiorców do stosunkowo wąskiego grona naprawdę zamożnych osób.

  • 0

    38.  2011-06-15 11:00:14

    hmmm... to niczym nokia sprzed 10 lat ;-)

  • 0

    39. ~Obiektywny  2011-06-15 11:05:26  host: netake.com

    #32.: pi, takie puste teksty i gorzkie żale można napisać o każdym producencie telefonów komórkowych. W miejsce Nokii ja wstawię LG, ktoś inny Samsunga, jeszcze inny Sony Ericssona, a mój znajomy informatyk strasznie się ostatnio zraził do HTC, więc pewnie w twój szablon wstawiłby właśnie HTC. Jak widzisz wszystko zależy od tego jakiej firmy nie lubimy i na jaką chcemy sobie ponajeżdżać.

  • 0

    40. ~G  2011-06-15 11:22:40  host: 71prz003.multi-play.net.pl

    Uzywanego iphona 4 mozna kupic na alledrogo od 1200zl, to jest porownywalna cena do i9100 wiec nie robmy z telefonow apple jakies elity dla bogaczy

  • 0

    41.  2011-06-15 11:24:47

    ~Obiektywny - tu nie chodzi o nielubienie... tu chodzi o to, ze ci, którzy widzą czego potrzebują mówią o tym co spoełnia ich oczekiwania, raczej nie odnosząc się z niechęcią do innych, co najwyżej mówią, ze nie spełniają ich oczekiwań i dlatego tego nie używają. Ale dzieci myślą inaczej. Ja po informacji, ze iOS nie obsługuje wielowątkowości, niezależnie czy kosztowałby telefon 2 tysiące czy 2 złote, nie kupiłbym, bo i po co? Ale dzieciak powie, ze leszcza nie stać na porządny telefon ;-)

  • 0

    42. ~wtyka  2011-06-15 12:18:19  host: user-109-243-25-138.play-internet.pl

    ja jestem zwykłym serwisantem i sprzedawca telefonów komórkowych od 5 lat i nie muszę być po ekonomi żeby zobaczyć że spadł popyt na telefony noki a dlaczego bo nokia się nie rozwija zatrzymała się na na platformie s60 która niema szans z androidem czy IOS. jeśli szybko nie wprowadza czegoś nowego to zostaną już na zawsze potentatem telefonów średniej klasy bo w tej klasie nie maja sobie równych ale niestety ludzie już nie potrzebują takich telefonów chcą smartphone-ów z dostępem do miliona aplikacji szybko działających nie zawodnych praktycznie.

  • 0

    43.  2011-06-15 12:30:44

    ~wtyka - a ja jako użytkownik i aktywny obserwator tego "rynku", widzę, zę ludzie kupują co modne i ładne. Prosty przykład - kolezanka prowadząca firmę kupiła sobie super samsunga (nie, nie z androidem) - wizytówkami nie może się wymieniać, co jest w jej przypadku ważne. Teraz widzę ma bajernego LG - też klnie na niemożność odbierania wizytówek w standardowym formacie. Jak zapytałem, czy sprawdzała możliwoość odbierania wizytówek, powiedziała, ze tak, ale taki łądny był i jej koleżanka go używa... ;-) Tak samo jest ze wszystkim - teraz fascynuą się wszyscu wielkimi wyświetlaczami... Przed marketem wczoraj laska torbę z zakupami upuściła, bo musiała obu rąk użyć do obsługi takiego telefonu... i kefirek zalał to co tam miała ;-)

  • 0

    44. ~wtyka  2011-06-15 12:39:33  host: user-109-243-25-138.play-internet.pl

    aktualnie jest moda na wszystko mające smartphony i to raczej się nie zmieni Niema się co łudzić więc niech tęgie mózgi noki biorą się do roboty i wprowadzą na rynek coś całkiem nowego albo niech rozwiną androida nie wiem nie jestem pomysłowy ale potrzebują czegoś co ich po raz kolejny będzie odróżniać od konkurencji i bić ich na łeb i szyję.

  • 0

    45.  2011-06-15 13:36:19

    akurat konkurencja androidowa się od siebie odróżnia... gdyby nie loga, nie można by było odróznic co jest czyje ;-) Tabliczka z identycznym systemem ;-) Jedyne co, to będzie dyskusja, które wydanie androida na jkrórej tabliczce jest oferowane, gdzie można upgrade zrobić itd.

  • 0

    46. ~pi  2011-06-16 02:41:14  host: ip-178-214-150-141.silesiamultimedia.com.pl

    39@Obiektywny tu nie chodzi o nielubienie,ale o fakt.Firma która kiedyś słyneła z jakości swoich produktów,i wysokich cen za niską i średnią półkę nie wspominając o tych z górnej dawała w zamian jakość i trwałość produktów której teraz już nie daje.Gorzej im nowsze tym delikatniejsze i słabsze,i nie,że nie lubię Noki wręcz przeciwnie,jest mi przykro że powoli idą na dno,czego im absolutnie nie życzę.Niech technicy w Noki wezmą się porządnie do roboty i zrobią coś by powstrzymać upadek,nawet jeżeli mieli by zacząć używać androida,albo zmodyfikować symbiana na bardziej netowy,czy odkurzyć projekt maemo,ale nich coś zrobią i niech to będzie zauważalna poprawa.

  • 0

    47. ~iP 3GS  2011-06-16 14:26:46  host: 94.137.162.52

    >46. > pi, tylko, że ty piszesz o swoich odczuciach i o tym co ci się wydaje, a nie faktach, liczbach, statystykach. Ja widząc pierwszy raz na oczy Samsunga Galaxy S byłem lekko zszokowany, że w flagowym i nietanim modelu można zastosować tak tandetny, skrzypiący i rysujący się plastik oraz stworzyć tak kiczowate połączenie -> hartowane szło + tandetny plastik + posrebrzana ramka udająca chromowany metal. No ale nie napiszę tak jak ty, że Samsung się stacza, bo zdaje sobie sprawę, że każdemu producentowi może się zdarzyć niedopracowany model :)

Dodaj swoją opinię