Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Koniec wojny o PTC?

Koniec wojny o PTC?

WitekT 7 Lutego 2006 10:25

0 0

Jest szansa na koniec sporu o PTC. Elektrim jest gotów zrezygnować z walki w zamian za pieniądze na wykupienie obligacji.

Elektrim jest, według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Gazetę Prawną, o krok od porozumienia z francuskim Vivendi w sprawie udziałów w PTC. Wstępne porozumienie zostało zawarte już w piątek, a przedstawiciele Francuzów mieli dziś wejść do zarządu operatora. Transakcja nie doszła jednak do skutku, bo Vivendi nie przekazał pieniędzy. Elektrim oficjalnie nie potwierdza przełomu w trwających negocjacjach.

Na mocy umowy Vivendi miałby stać się właścicielem 48 proc. udziałów PTC. W zamian Elektrim dostanie pieniądze, dzięki którym spłaci swoje zobowiązania z obligacji. Zostanie mu jeszcze kilkaset milionów złotych na dalszą działalność. Ugoda zakłada, że Elektrim zrzeknie się wszelkich roszczeń do udziałów w PTC, o które spółka toczyła spór z Elektrimem Telekomunikacja. Jednocześnie Elektrim odsprzedaje Vivendi 49% udziałów w ET. W ten sposób Vivendi stanie się wyłącznym właścicielem Elektrimu Telekomunikacji.
Nie jest jeszcze znana wartość transakcji z Vivendi. Biorąc pod uwagę wielkość udziałów Elektrimu w Elektrim Telekomunikacji, może to być ok. 800 mln euro. Po spłaceniu obligatariuszy spółce zostałoby jeszcze 300 mln euro na dalsze funkcjonowanie. Elektrim tym samym zakończy (przynajmniej na razie) swoją przygodę z telekomunikacją. Niezależnie, po czyjej stronie była racja w sporze Elektrim-Vivendi, dla PTC to bardzo dobra wiadomość.

Po transakcji sytuacja operatora byłaby jasna. 51% udziałów kontroluje Vivendi, resztę Deutsche Telecom. Tylko że DT ma swoje własne roszczenia do 48 proc. udziałów, które Elektrim chce oddać Vivendi. Niemcy bowiem nieraz grozili już, że skorzystają z opcji call, pozwalającej im żądać od Elektrimu sprzedaży udziałów w PTC po cenie nominalnej (ok. 350 mln euro). Gdyby do tego doszło, Vivendi uwikłałoby się w kolejny zagmatwany spór.

Dalsze rozmowy zaplanowano na ten tydzień. Ich przedmiotem może być suma, po której Francuzi oddadzą DT swoje udziały. Zdaniem Krzysztofa Kaczmarczyka z DB Securities, branża komórkowa to uboczna działalność Vivendi. Jeżeli dostaną satysfakcjonujące pieniądze, łatwo z niej zrezygnują, a DT zdobędzie kontrolę nad PTC. Z wyceny rynkowej wynika, że może to być ok. 2 mld euro plus premia za przejęcie.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 11
 • 0

  1.  2006-02-07 11:06:02

  T-Mobile PL? ;)

 • 0

  2. ~Bartosz  2006-02-07 11:32:49  host: buc202.internetdsl.tpnet.pl

  tylko nie T-mobile :(

 • 0

  3.  2006-02-07 11:38:13

  Myśle że rebranding po przejęciu pezez DT jest całkiem realny ale chyba nie prędzej niż za 2-3 lata bo sie ostatnio w polsce to słowo źle kojarzy... ;-)

 • 0

  4. ~mar  2006-02-07 11:47:31  host: gaja.tpnet.pl

  A ja myślę, że DT nie będzie zwklekał z decyzją, niezależnie od tego, jak komu kojarzy się słowo rebranding... Zawsze mogą spróbować zrobić to lepiej, ale podejrzewam, że nie obędzie się bez podobnych skandali. W grupie T-Mobile większość działów jest outsorcowane do spółek zależnych DT (np. T-Systems: obsługa IT). Każda przejęta sieć T-Mobile się już tylko spółką zajmującą się marketingiem, sprzedażą i obsługą użytkowników... Będą spore zwolnienia w PTC. Być może skorzysta na tym P4, przejmując doświadczonych pracowników :-)

 • 0

  5. ~e  2006-02-07 12:37:40  host: efg241.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Najważniejsza jest szansa na zakończenie sporu, niby dorośli ludzie a jak dzieci. Muszą sie porozumieć bo klienci odejdą do innych sieci

 • 0

  6.  2006-02-07 12:48:59

  co ciekawe, mimo tak dlugiego sporu, jakos dobrze im sie wiedzie na rynku, zmieniaja oferty, rozszerzaja siec...

 • 0

  7. ~tak tak user  2006-02-07 12:52:03  host: dvj190.neoplus.adsl.tpnet.pl

  no nareszcie bo bili sie o te udzialy jak dzieci o cukierka, juz dosc era stracila przez ta wojenke :|

 • 0

  8.  2006-02-07 13:31:52

  ""herzlich wilkomen bei T-mobile polen tra ta da ta da..."

 • 0

  9. ~:(  2006-02-07 14:01:02  host: espol1-nat.espol.com.pl

  tylko nie to :(

 • 0

  10. ~wlo  2006-02-07 15:25:49  host: ati166.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Czy zapłata za akcje VT Elektrimowi nie potwierdzi, że to jednak oni mieli rację w tym sporze a nie Vivendi? Czy ja już w ogóle nic w tej sprawie nie rozumiem?

 • 0

  11. ~zofia  2006-02-07 21:49:23  host: gate.malnet.pl

  a gdzie te szumne deklaracje o pozostawieniu polskiej nazwy Era:)?
  Moim zdaniem do końca sporu jeszcze daleko i kilka volt na giełdowym rynku wzbogaci kieszenie dobrze poinformowanych, tylko co na to Komisja Papierów? W USA już siedzieliby dawno z wieloletnimi wyrokami i grzywnami wielkości kieszonkowego Billa Gatesa:) Ale w Polsce nawet w proste uzębienie nie muszą inwestować, bo przed kamerami lepiej wykrzywić buzię jak się zmyśla a usłuży Lissek zrobi dobry program i po temacie...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-196-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet