Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Koniec testów DVB-T, wystartował drugi multipleks

Koniec testów DVB-T, wystartował drugi multipleks

LuiN 1 Października 2010 12:46

0 0

30. września uruchomiono emisję drugiego multipleksu DVB-T (MUX2). W związku, z tym zakończeniu uległy prowadzone przez Emitel testy naziemnej telewizji cyfrowej.

Właściwy odbiór nowych kanałów wymaga przestrojenia odbiornika telewizyjnego lub set-top-boxu. Emisja prowadzona przez Emitel, dotycząca MUX2, jest dostępna na następujących kanałach:

dvb t m2




Są to kanały docelowe, na które Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał 10-letnie pozwolenia. W momencie uruchamiania kolejnych emisji, parametry techniczne będą podawane przez Emitel na bieżąco.

Zobacz: harmonogram uruchamiania drugiego multipleksu (plik .pdf; 80 kB).

Źródło tekstu: Emitel     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    9.  2010-10-01 14:41:32

    Ad 6. Ja też odbieram ze Śremu. Niestety musiałem sam wejsc na dach, zamontować nową antenę i kilka razy wchodzić aby ją dobrze ustawić. Dodatkowo musiałem kupić bardzo dobry wzmacniacz z Allegro, inaczej miałem pikseloze. Mam do Sremu ok 75km i trochę budynków po drodze więc może dlatego. W czerwcu całe MS w RPA ogladałem na TVP HD to dopiero była świetna jakość.

  • 0

    10.  2010-10-01 15:05:23

    @9 rcicho TVP HD świetna sprawa, również byłem pod wrażeniem oglądając MŚ;) Ja na szczęście ustawiłem antenę za pierwszym razem, tak samo zawsze udaję mi się ustrzelić HotBirda czy Astrę;) -do tych jest fajna apk na Androida "DishPointer" jakby co PW;)Wracając do DVB-T to myślę, że jeszcze trochę czasu minie zanim się "rozkręci". Obecnie są jakieś problemy w niektórych odbiornikach chodzi o zapamiętywanie stacji z 2 MUXów. Więcej info na forum Emitela http://tnij.org/dvb-t

  • 0

    11. ~  2010-10-01 15:51:27  host: public396.xdsl.centertel.pl

    a jakie kanały teraz nadają?

  • 0

    12. ~  2010-10-01 16:22:14  host: apn-95-41-234-170.dynamic.gprs.plus.pl

    @11 obecnie z TVP: 1, 2, info, sport, kultura, historia, hd, Komercyjne: Polsat, TVN, TV Puls i TV4, którzy oprócz obecnych czterech programów uruchomią po jednym programie dodatkowym. TVN planuje udostępnić satelitarny TVN 7, Polsat nową stację Polsat Sport News, TV Puls uruchomi rodzinny kanał TV Puls 2, a TV4 kanał młodzieżowy TV6 uruchomione w późniejszym terminie. (Ź) dvbnews.pl /Taczian

  • 0

    13.  2010-10-01 16:44:17

    @4 pretensje do poprzedniej KRRiT i do komercyjnych telewizji (zwlaszcza Polsatu, ktoremu najbardziej nie w smak jest DVB-T bo prawie 30% bazy abonentow CP to posiadacze pakietu mini, ktory po wprowadzeniu pelnego DVB-T praktycznie straci sens). nastepny etap jest przewidziany DO 31 grudnia i zostanie wlaczonych 7 nadajnikow, potem do 30 kwietnia 6, a do konca lipca 2011 az 22 nadajniki. malo?

  • 0

    14. ~  2010-10-01 16:50:03  host: public396.xdsl.centertel.pl

    ja odbieram z warszawy,to powinienem mieć te kanały @12?

  • 0

    15.  2010-10-01 16:55:33

    Podobno tylko ze Śremu idzie otwarty kanał TVP HD. Ciekawe dlaczego nie wszędzie dali ten program tylko akurat w Wielkopolsce? Dlaczego nie ma innych programów HD przecież DVB-T idealnie się do tego nadaje?

  • 0

    16. ~  2010-10-01 17:00:08  host: public396.xdsl.centertel.pl

    bo mam tylko 1,2,polsat,tvp info,tvn,puls,tv 4

  • 0

    17.  2010-10-01 17:42:23

    @16 powinieneś wyłapać 12 programów z czego 4 z planszami kontrolnymi więcej info znajdziesz na forum Emitel.pl . @15 rcicho pewnie w przyszłości będą inne kanały HD,znając życie- płatne. Ogólnie szkoda miejsca w MUX na HD, który leci 10Mbit a zwykły SD np. TVN 16:9 w letterboxie 2-4Mbit. Lepiej wcisnąć 2 lub 3 kanały w SD ze znośną kompresją niż jeden w full HD.

  • 0

    18. ~Antoni  2010-10-01 17:46:36  host: ip-94-42-13-186.multimo.pl

    16: To mało? Kiedyś były tylko 2. TVP1 i TVP2 i na obu o 19.30 dziennik trwający 1,5 h.

  • 0

    19.  2010-10-01 17:54:55

    @ Antoni, widocznie niektórzy nie pamiętają lub z racji wieku nie znają tych czasów... nie musieli biegać z anteną pokojową by obejrzeć Dynastie;) Miło się wspomina:)

  • 0

    21. ~roqo  2010-10-01 18:18:11  host: apn-77-114-207-124.dynamic.gprs.plus.pl

    @18.Dziennik trwał pół godziny 0.5h .

  • 0

    22.  2010-10-01 18:50:02

    @17 jezeli liczysz na jakikolwiek kanal full HD naziemnie to sie go raczej nie doczekasz. no chyba, ze dla Ciebie full HD to 720p czy tez 1080i (praktycznie w tych 2 rozdzielczosciach nadaja wszystkie telewizje HD na swiecie), tymczasem full HD to 1080p (z grubsza 2x wiecej pasma niz 1080i). TVP HD bedzie nadawane wszedzie, gdy tylko ruszy na dobre trzeci multipleks, ktory ma byc zarezerwowany tylko dla TVP.

  • 0

    23.  2010-10-01 18:51:48

    @17 i jeszcze jedno - wszyscy nadawcy z 3 multipleskow (W tym niewylonieni nadawcy z pierwszego multipleksu) beda miec podobno w koncesjach zapisany wymog nieodplatnosci, wiec naziemnie z grubsza bedziesz miec dostepnych ok. 20-24 kanalow, wystarczajaco duzo ;)

  • 0

    24.  2010-10-01 18:58:43

    Gdy będą uruchomione wszystkie multipleksy,dużo ludzi zrezygnuje z kablówek,bo po co płacić,jak nie trzeba.

  • 0

    25.  2010-10-01 19:09:10

    @ thonka, ja to wszystko wiem, jednakże dzięki, info przyda się innym czytającym komentarze:) Oczywiście miałem na myśli 1080i aktualnie TVP HD w DVB-T jest w 720p. Ale to tak czy siak test. Zgadza się, MUX1 ma być całkowicie bezpłatny.

  • 0

    26. ~  2010-10-01 20:50:13  host: t12-12.opera-mini.net

    Takie male pytanko. Filmy krecilo sie bodajze w 24klatkach na sek ze wzgledu na bezwladnosc oka. 1080i w 50Hz=1080p w 25Hz wystarczajacych ze wzgledu na te bezwladnosc (i ilosc klatek w starych filmach, nowe to w wiekszosci i tak plastik lub jak kto woli pazdzierz). Czy zatem 1080p ma jakikolwiek sens. Ktos moglby wskazac mi blad w tym rozumowaniu?

  • 0

    27. ~Tom  2010-10-02 12:37:17  host: aalz162.neoplus.adsl.tpnet.pl

    FullHD ma sens bo tu chodzi o rodzielczosc a nie ilosc klatek - to pełne 1920x1080 - a co jak co ale typowe 1080p to 24 klatki na sekunde

  • 0

    28. ~gro  2010-10-03 19:20:32  host: chello089077044067.chello.pl

    @24 i właśnie dlatego nawet Białoruś wyprzedziła nas w cyfryzacji. Czesi miaja DVB-T dawno, na zachodzie oprócz HD przymierzają się do 3D a u nas ekipy Polsat+TVN "w trosce" o sprzedawalność dekoderów z najtańszymi pakietami swoimi kanałami odwlekały start cyfryzacji w PL. Na TVPHD też narobiono nam smaku - poczekamy - pod koniec października ruszy MUX wyłącznie dla TVP i zobzczymy: HD czy TVparlament...

  • 0

    29. ~carolus  2010-10-08 10:54:55  host: 193.24.24.10

    A u mnie z początkiem października zniknęło kilka programów, zamiast przybyć. Odbieram ze Śremu. Nie ma tereaz tv puls na przykład. Stroiłem kilka razy, ale łapie zawsze tylko 7 programów: tvp1, tvp2, tvp HD, tvp kultuta, tvp historia, tvp info chyba i dalej z pamieci nie wiem. TVN, pulsu, POLSATU w kazdym razie nie ma. Ma koś podobnie, albo wie co robić?

Dodaj swoją opinię