Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Koniec Symbiana w Nseries

Koniec Symbiana w Nseries

Q! 19 Listopada 2009 12:48

0 0

nokia n900Nokia poinformowała, że do jej najbardziej prestiżowej linii produktów - serii N - trafi najnowszy system operacyjny Maemo OS, który do 2012 roku wyprze Symbiana. Bazujący na Debianie system wykorzystany był dotychczas jedynie w tabletach internetowych Nokii, a od niedawna dostępny jest w smartfonie Nokia N900.

Dokładna data premiery nowej generacji urządzeń z linii N pracujących pod kontrolą Maemo OS nie została ujawniona. Mimo to, według zapewnień przedstawicieli koncernu, przed rokiem 2012 Maemo OS stanie się główną platformą dla najbardziej multimedialnych smartfonów fińskiego producenta.

Jednak zanim to nastąpi, inżynierowie Nokii muszą dokończyć prace nad powstającymi już modelami z tej linii. Dopiero wtedy kolejne produkty będą mogły być projektowane z myślą o najnowszym systemie.




Obecnie brak jest jakichkolwiek informacji na temat wykorzystania systemu Maemo w produktach z linii E czy X. Jednak patrząc po zainteresowaniu modelem N900, które zaskoczyło nawet samą Nokię, nie można wykluczyć w przyszłości takiego scenariusza.

Tymczasem Nokia zapewniła, że wciąż aktywnie będzie wspierać obydwa wykorzystywane przez siebie systemy operacyjne - zarówno Symbiana, jak i Maemo. Służyć temu będzie m.in. rozwijanie dla każdego z nich oddzielnego sklepu z aplikacjami - odpowiednio Ovi Store oraz Maemo Select. To sprawi, że do czasu popularyzacji Maemo, system ten doczeka się mocnego wsparcia od strony software-owej.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu Nokia N900 w katalogu.

Źródło tekstu: GSMArena, wł     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~nieznajomy  2009-11-19 13:04:32  host: public37276.xdsl.centertel.pl

    ...odezwal sie gimnazjalista

  • 0

    3.  2009-11-19 13:16:04

    Za moich czasów o gimnazjach jeszcze nikomu się nie śniło ;) Prestiżowa to jest seria E,a nie plastikowe zabawki. Ale cóż,de gustibus...

  • 0

    4. ~Twix  2009-11-19 13:23:09  host: chello089072105167.chello.pl

    Mnie bardziej interesuje, który z nich jest bardziej przyszłościowy, ma większe możliwości, jest mniej upierdliwy pod względem antypirackim i wygodniejszym w obsłudze. W takim tempie Nokia dostanie rozdwojenia jaźni wspierając jednocześnie 2 odmienne systemy ;)

  • 0

    5. ~  2009-11-19 13:29:28  host: p09-09.opera-mini.net

    Mogli series 60 zostawic z symbianem a w series 40 pakowac te maemo

  • 0

    6.  2009-11-19 13:46:45

    w końcu nokia zdała sobie sprawę że symbian całkowicie nie nadaje się do telefonów dotykowych

  • 0

    7.  2009-11-19 14:01:38

    1,3: Na prawdę gimnazjaliści noszę dziś w kieszeniach N96, N97 czy N86 lub N79? Nie wiedziałem, że mamy tak zamożną młodzież. Do 6. Mam Symbiana z ekranem dotykowym i nie chcę innego telefonu.

  • 0

    8. ~arek  2009-11-19 14:07:09  host: k3-ip209.antsatgor.pl

    Ja mam nokie symbianem s60 juz 1,5 roku i jest ok pogoda mi się :)

  • 0

    9. ~lee  2009-11-19 14:40:11  host: 94.254.132.116

    7: bardziej rodziców hehe :D chyba że dzieciątka robią jakiś szwindelek na boku ;)

  • 0

    10. ~seba  2009-11-19 15:02:37  host: xdsl.126.c84.petrotel.pl

    gdzies juz czytalem ze nokia dementuje te plotki

  • 0

    11. ~  2009-11-19 15:18:24  host: ip-213-17-193-98.netia.com.pl

    Prestiżowej linii? Buhaha. :D

  • 0

    12. ~  2009-11-19 16:07:02  host: cmi229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Prawda jest taka, że S60v5 nie jest wogole dostosowany na razie do dotyku i nie mówcie że jest inaczej.

  • 0

    13. ~Norbitor  2009-11-19 16:10:01  host: c11-32.icpnet.pl

    Chętnie bym wypróbował te N900-kę i ogólnie platformę Maemo. Ciekawe jak Nokia sobie poradzi z obsługą obu platform oraz co trafi do serri E. No to off: Co do tych gimnazjalistów... dziwne, bo u mnie w klasie tylko jedna osoba ma telefon ze Symbianem (N73), a reszta albo SE, albo Samsungi, więc z tymi Nokiami N96, N97, to nie bardzo.

  • 0

    14.  2009-11-19 16:30:12

    Wiadomość od: () IP: 212.2.96.101 Oczywiście, że wśród telefonów dla mas Seria N to wyższa półka. To jest tak jak z Mercedesami czy BMW, może sporo dresów i frajerów jeżdzi starymi klekotami sprzed 20 lat, ale na auto z salonu stać niewielu.

  • 0

    15. ~O boze  2009-11-19 16:38:50  host: aclu240.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Na Debianie ? Gorszego badziewia nie mogli wybrac :

  • 0

    16. ~  2009-11-19 16:43:13  host: ip-94-42-26-234.multimo.pl

    tylko seria E moze mowic o jako takim prestizu bo tam i wykonanie lepsze niz w nkach i nie sa to telefony zabawki jak nki

  • 0

    17.  2009-11-19 16:50:53

    15 - uzasadnij. Używałem już tabletów z Maemo, jak i rozmaitych dystrybucji systemów opartych o Debian na komputerze i za bardzo nie wiem o co Ci chodzi.

  • 0

    18.  2009-11-19 19:06:12

    LuiN: orientujesz sie, jak to w koncu jest z tym oprogramowaniem na N900, bedzie dzialalo to z N800 i innych Nokiotabletow ? *** a #15 prawdopodobnie chodzi o to, ze jest dzieckiem neostrady ;)

  • 0

    19. ~eMb  2009-11-20 08:07:00  host: chello089076201021.chello.pl

    @5: to raczej do s40 spadnie Symbian, podczas, gdy Maemo bedzie trafialo do wszystkich E, N i X series.

  • 0

    20.  2009-11-20 10:34:28

    18, PLANET - gdy korzystałem z N800 pojawiła się nowa generacja Maemo przygotowana z myślą o N810. Aplikacje były zgodne w ograniczonym stopniu, jednak po jakichś 2 miesiącach dostępne były praktycznie wszystkie pozycje do tej pory działające tylko na starszej generacji oprogramowania. Z tego tytułu, że została zachowana zgodność rozdzielczości ekranów oraz że dalej mamy do czynienia z Debianem, można spodziewać się tego samego i przy Maemo 5, co z resztą już trwa.

  • 0

    21. ~~Mikroniesoft  2009-11-28 20:55:40  host: 80.50.125.30

    ja tam mam narazie N73 i sobie chwale moze nie jest to demon prędkości ale wystarcza i zadne Maemo(kto wymyslil taką tępą nazwe) brzmi jak nazwa kaszki dla dzieci nie wyprze dla mnie symbiana a to ze niektore dzieci nie umieją zhackowac go i wtedy instalowac czego dusza zapragnie to juz nie moja wina Pozdro dla tych co będą sie burzyc do tego komenta xD

Dodaj swoją opinię