Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Koniec oszukańczych loterii SMS

Koniec oszukańczych loterii SMS

LuiN 9 Lutego 2011 08:37

0 0

Chcę zakazać oszukańczych loterii i gier poprzez SMS-y organizowanych przez operatorów sieci komórkowych - powiedziała Gazecie Wyborczej Anna Streżyńska, prezes UKE. Pierwsze efekty już w marcu.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zalewają skargi osób, które wcale nie zamierzały brać udziału w konkursie i zostały wciągnięte doń podstępem. Albo nabrały się na wysłanie bezpłatnego SMS-a, albo zadzwonił do nich automat.

Takie loterie pojawiają się dosłownie co chwilę. Robią je niemal wszyscy operatorzy sieci komórkowych. O większości z nich można powiedzieć jedno: wobec konsumenta są nie fair - powiedziała prezes UKE.




To jednak się skończy. Streżyńska mówi organizatorom "Stop" i proponuje na początek stół "bez kantów". Prezes UKE chce wymusić takie zmiany w regulaminach by klient mógł zablokować wszystkie numery o podwyższonej opłacie, miał kontrolę nad maksymalną kwotą na nie wydaną oraz zawsze miał pełną informację o cenie SMS-a i konsekwencjach jego wysłania.

To póki co działanie doraźne, które miałoby zacząć funkcjonować już w marcu. Docelowo jednak Streżyńska chce wprowadzić całkowity zakaz organizowania loterii i konkursów SMS-owych. A jeśli nie zakaz, to nakaz uzyskania jednoznacznej zgody klienta na udział w konkursie i to najlepiej w formie podpisu na aneksie do umowy.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 53
  • 0

    35. ~  2011-02-09 14:20:37  host: public13365.cdma.centertel.pl

    Jak zablokować sms premium przychodzący/wychodzący u poszczególnych operatorów ? Czy mógłby ktoś napisać ? :-)

  • 0

    36. ~xxxedos  2011-02-09 15:01:30  host: 178-36-50-101.adsl.inetia.pl

    Ma baba jaja i nie 23% ma państwo tylko 18,7% od wartości brutto, zresztą nie ważne ile ma, ważne aby ludzie w tym państwie nie czuli się okradani bo inaczej to przypomina mafię i wcześniej czy później skończy się "drugim egiptem" lub innym sierpniem.

  • 0

    37.  2011-02-09 15:14:29

    To jest tak mocny rynek, że zawsze znajdą jakiś kruczek i będą działali jak do tej pory.

  • 0

    38. ~hantel  2011-02-09 15:44:20  host: dpc24.neoplus.adsl.tpnet.pl

    roger: masz liste na stronie loterii orange. tam jest naipsane co i jak. lista zwyciezcow tez jest. wcale warszawa nie wygrywa.

  • 0

    39.  2011-02-09 16:41:22

    W końcu ukróci się te złodziejskie praktyki.

  • -3

    40. ~Mike  2011-02-09 17:52:31  host: 87-205-140-14.adsl.inetia.pl

    Obywatele to przedszkolaki a Pani Streżyńska to przedszkolanka. Da po pupie niegrzecznym operatorom za to, że abderytów nabierają na gorzkie landrynki. Gdzie tu jest miejsce na wolność człowieka??? Socjalizm utopijny w czystej postaci, o jakim marzyli Trocki i Luksemburg! Państwo chroni głupców przed nimi samymi, bo piszą skargi...na co? Na własne upośledzenie??? Precz z neokomuną!!!

  • 2

    41. ~...  2011-02-09 17:57:38  host: 178.182.30.217.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    @40 Spoko podejście. Jak ktoś jest wystarczająco głupi lub słaby to można go okradać. To chcesz powiedzieć? Czy może chciałeś cukierka?

  • 1

    42.  2011-02-09 17:59:25

    @40 - nie jesteś czasem przedstawicielem któregoś z organizatorów konkursów smsowych? Co za troska o naszą wolność, a jeszcze większa o nasze portfele. Rozpływam się z zachwytu.

  • 0

    43. ~taa  2011-02-09 18:24:21  host: adnm62.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie zakazywac, w koncu kazdy moze zrobic ze swoimi pieniedzmi co chce. nie istotne czy dziecko, mlody wyksztalcony z duzego miata , cham ostatni, przedsiebiorca, rencist, debil czy jakikolwiek inny uzytkownik - przepisy/prawo powinny byc tak skonstruowane, aby uniemozliwic PRZYPADKOWE (lub wkret) wziecie udzialu w takiej "zabawie". a jak to zrobic? -w sms odeslanie na srone z regulaminem (jak ktos bedzie chcial wziac udzial w konkursie, to regulamin znajdzie) -w regulaminie jasno okreslone koszt dzienne/calosciowe. -po zaakceptowaniu regulaminu (bo nie kzady czyta)i podaniu np nr tel. generowany kod, oraz tresc oswiadczenia do przepisania i uzupelnienia o kod + jakies dane, ktore ma zostac wyslane sms jako chcec wziecia udzialu w konkursie. oswiadczenie trzeba "wpalcowac" do tel samodzielnie.

  • 0

    44. ~  2011-02-09 20:27:47  host: 83-238-228-59.adsl.inetia.pl

    Streżyńskiej już kiedyś zachciało się rozdzielać telefon od internetu. Co z tego wyszło widzimy na co dzień...

  • 0

    45.  2011-02-09 20:33:28

    44: no - co z tego wyszło?

  • 0

    46. ~  2011-02-09 20:51:46  host: 83-238-228-59.adsl.inetia.pl

    45: jako wszechwiedzący dobrze wiesz, wspomnę tylko o braku inwestycji i braku możliwości 'bezkonsekwencyjnego' zerwania umowy na internet po zmianach w cenniku abonamentu telefonicznego. Streżyńska sama kiedyś przyznała że nawaliła w kwestii rozdziału usług.

  • 0

    47. ~do 13.  2011-02-09 20:54:01  host: apn-77-115-68-129.dynamic.gprs.plus.pl

    a Ty co k... w życiu osiągnąłeś - Bo TA Pani jak mówisz naprawdę dużo. Dla Ciebie pewno prezydent Obama, to też nieudacznik....

  • 0

    48. ~geniu  2011-02-09 21:10:33  host: public-gprs91283.centertel.pl

    He, he Pani Aniu, od słów do czynów. Jeśli nawet na początku nie bardzo się uda, to można po kolei zatrzasnąć wszystkie wymyślone przez cwaniaczków furteczki. W newsie mowa jest o zakazie oszukańczych loterii i gier, więc nikt nie mówi o likwidacji tej działalności. Jestem za tym żeby dalej istniały loterie i gry SMS-owe, ale tylko dla chcących brać w nich udział i na jasno określonych zasadach. Obietnica wygranej przesłana w SMS-ie bez określenia warunków jest próbą wyłudzenia lub próbą oszustwa (takie tam prawnicze gry słowne), ale z wielu względów prawnych nie do wygrania w sądzie. A póki co, piszcie skargi, żeby motywacji do działań nie zabrakło.

  • 0

    49.  2011-02-09 21:18:26

    46: porozumienie UKE-TP to nieistniejący fakt Twoim zdaniem? Pomijam już kwestię, że mylisz regulatora z legislatorem (oba słowa bardzo podobne w brzmieniu i bardzo trudne) - wiem do czego pijesz, ale wiesz gdzie dzwoni, ale nie wieszs w którym kościele... Nie mogą podwyższyć Ci abonamentu bez dania Ci prawa do rozwiazania umowy bez płacenia kary (nie dotyczy przypadków niezależnych od operatora, jak zmiany otoczenia prawnego, choćby ostatni przypadek podwyżki stawki VAT).

  • 0

    50. ~hantel  2011-02-10 14:42:40  host: dpq72.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale ciekawe jak to sei skonczy. Czy wszystkie loterie do jednego worka wrzuca. Przeciez jakies tam roznice w regulaminach byly.

  • 0

    51. ~Boncio  2011-02-10 16:49:18  host: eitcportal.corning.com

    Najlepsze jest, że bardzo często w smsie jest napisane, że "reg. na www.orange.pl" i nie ważne, że organizatorem jest firma X, a nie orange.

  • 0

    52.  2011-02-10 20:54:01

    Pewnie że nie ma co wszystkiego wrzucać do jednego woru. Ale są pewne fakty i schematy które się ciągle powtarzają. Gdyby ludzie czytali to co podpisują i w czym biorą udział nie było by problemu. Nie mam na myśli wertowania regulaminu od a do z ale chociażby zasady gry... Zauważyliście że jak przychodzi co do czego to zawsze jest taka sama wymówka, nie to nie wysyłałem, ja nawet nie potrafię. Samo się wysłało. Też tak nie można.

  • 0

    53. ~Longman  2011-02-12 07:38:47  host: eok178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja tylko przypomnę: Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. I tu właśnie powinien być koniec tematu.

  • 0

    54. ~max  2011-03-15 18:31:17  host: public-gprs52785.centertel.pl

    a mnie właśnie Orange zwraca pieniądze za otrzymane smsy (koło 50pln, bo dostałem ich około 10), napisałem reklamację, że w smsach nie było informacji o opłacie za przychodzące smsy, poprosiłem o przesłanie formularzu wypowiedzenia umowy z Orange (i tak to zrobię, bo mnie wkurzyli tą loterią), napisałem że sprawa jest w UOKiK i zadziałało - dostanę korektę faktury :-) Także jak czujecie się oszukani to spróbujcie - co prawda to była moja druga reklamacja w tej sprawie, ale skuteczna

Dodaj swoją opinię