Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Koniec opłat roamingowych w UE od 2017 roku

Koniec opłat roamingowych w UE od 2017 roku

LuiN 27 Października 2015 14:56

32 3

Od 15 czerwca 2017 roku nie będziemy płacić za roaming w ramach Unii Europejskiej, a już 30 kwietnia 2016 roku w życie wchodzą drastyczne obniżki stawek.

30 kwietnia 2016 roku rozpoczęty zostanie okres przejściowy mający na celu przygotowanie europejskich operatorów na całkowite zniesienie opłat roamingowych w obrębie UE. W tym czasie do krajowej stawki za daną usługę doliczana będzie dopłata roamingowa. Do 1 minuty połączenia wychodzącego dopłacimy maksymalnie 5 eurocentów, do SMS-a 2 eurocenty, a do 1 MB transferu 5 eurocentów (ceny netto).




Natomiast od 15 czerwca 2017 roku z tytułu korzystania z usług mobilnych w krajach członkowskich UE nie będą naliczane żadne dodatkowe opłaty.

Nadchodzące zmiany to efekt dzisiejszego zatwierdzenia przez Parlament Europejski Single Market Telecommunications Regulation, ustawy znoszącej telekomunikacyjne granice dla przeszło 500 mln mieszkańców Unii Europejskiej.

Źródło tekstu: eppgroup, wł     

w sumie: 73
  • 0

    55. ~  2015-10-27 19:59:32  host: public-gprs364413.centertel.pl

    Nie ma się z czego cieszyć - operatorzy po prostu w taryfach no limit ustalą cenę minuty na 1zł i wyjdą na swoje...

  • -1

    56. ~  2015-10-27 20:01:40  host: 83.218.104.78

    czy Wam też fb nie działa?

  • -3

    57.  2015-10-27 20:05:34

    Od roku nie wiem co to roaming :) nie tylko w EU. Dobrze, że Komisja Europejska w końcu zrobiła coś w tym kierunku ale poza unią zwykły zjadacz chleba zapłaci majątek za roaming jeśli nie potrafi wykorzystać alternatywnych operatorów.

  • 2

    58.  2015-10-27 20:26:54

    @48 Tak mi się wydaje że zrobią. Chociaż ja mam taryfę już od ponad roku w której roaming jest totalnie za darmo. I wykonywane i przychodzące (w ramach UE)+ internet. Z Polski do UE też no limit. Także wydaje mi się, że dadzą sobię radę. Ale tak jak powiedziałeś pewnie w niższych abo będzie tak że no limit będzie obowiązywał na połączenia krajowe a międzynarodowe według stawki standardowej, którą pewnie ustalą sobie wszyscy operatorzy razem żeby nie było 'strat' :)

  • 0

    59. ~Kris  2015-10-27 22:36:59  host: m188-149-133-101.cust.tele2.no

    Ciekawe jak podejda do cen przesylu danych, malo kto wie ale na przyklad w Orange (abonament) w cenniku jest 5PLN/1MB (dokladnie to 0,25PLN/50kB). Nikt nie zwraca na to uwagi bo korzysta sie z nolimitow, pakietow czy lejkow.

  • 0

    60. ~galtom  2015-10-28 07:15:50  host: 81-219-90-149.adsl.inetia.pl

    To biorac pod uwagę, ze ofery na karte w PL sa teraz tanie na tle EU, co powstrzyma np. milion polakow z UK przed kupnem kart Play i korzystaniem z nich na codzien w UK?

  • 0

    61.  2015-10-28 08:43:51

    "Może się tak zdarzyć, gdy użytkownik kupi kartę SIM w innym kraju UE, gdzie stawki operatorów sieci komórkowej są niższe niż w jego kraju zamieszkania. Jeśli zatem użytkownik przekroczy określony limit połączeń z zagranicy, to operator będzie mógł nadłożyć na niego niewielkie dodatkowe opłaty" Dla mnie to ma sens jedynie przy transmisji danych no chyba ze połączenia do wszystkich krajów UE maja być rozliczane jak krajowe ?? W przeciwnym wypadku to jest śmieszne jeżeli za granica nie będę mógł dzwonić do polski bo mnie "ukarzą". Jaki jest cel tej ustawy ?? Swobodnie kontaktować się z krajem (już nie mowie ze z cala unia) będąc za granica, czy to ma byc darmowy pakiet roamingowy (tylko do PL) na wakacje ?? To bardziej ta 2 opcja a mnie się wydawało ze chcieli utworzyć jednolity rynek telekomunikacyjny żeby tak jak nie ma granic terytorialnych nie było granic telekomunikacyjnych. PS Ciekawe co będzie z "pakietami", bo coś mi się wydaje ze tutaj mowa o stawkach podstawowych. Jeszcze za wcześnie żeby gdybać, poczekamy zobaczymy.

  • -3

    62. ~spox  2015-10-28 13:20:20  host: 145.225.60.4

    do Kryniczanin : czytam i oczom nie wierzę - co za bzdury wypisujesz!, chcesz na Słowacje jezdzić z paszportem i czekać na wizę 3 tygodnie ?, chyba jesteś baaardzo młodym człowiekiem, który najpierw coś robi (pisze) a później dopiero mysli

  • 0

    63.  2015-10-28 14:15:02

    @Gregrin (61) podejrzewam, że to będzie na zasadzie "tak, jak w kraju macierzystym" - czytaj stawki cennikowe obowiązujące w polskiej sieci. Czyli przykładowo od 15 gr (Fakt Mobile), do 30 gr (T-Mobile) + tzw. "polityka fair use" - czytaj określony pakiet minut do wykorzystania w danym miesiącu po stawkach cennikowych. I tu moim zdaniem optymalną, a zarazem rozsądną ilością minut dla przeciętnego Kowalskiego (biznes i przedsiębiorcy to inna szufladka), byłyby tak gdzieś 3 600 minut/30 dni, czyli średnio 2 h dziennie. Powyżej tego progu stawki mogłyby rosnąc.

  • 3

    64. ~64  2015-10-28 14:54:54  host: 89.174.81.114

    @spox. A Ty musisz byc człowiekiem jak starym, tak głupim skoro twierdzisz że **ujnia europejska funkcjonuje.

  • 1

    65. ~stary  2015-10-28 15:33:14  host: 138-153-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

    Ja bym się tak tą wiadomością nie podniecał. Moim zdaniem ta uchwała PE służy wyłącznie "serc pokrzepieniu" obywateli UE i została uchwalona dla powstrzymania narastających nastrojów eurosceptycznych spowodowanych islamską inwazją. Termin likwidacji opłat roamingowych jest dość odległy, zapewne jeszcze nie raz ulegnie przesunięciu, a pomysł być może nawet nigdy nie zostanie zrealizowany lub w najlepszym przypadku zostanie zrealizowany w bardzo okrojonym kształcie. Przypomina mi to podobne wydarzenie z naszej historii, a mianowicie gdy w latach 70-tych ub.w. ogłoszono, że w Polsce będą budowane autostrady, a jedyny konkret jaki przy tym podano, to była cena przejazdu za 1 km. Wtedy też zapanowała wielka euforia, że wkrótce będziemy jeździli po autostradach, a jaka okazała się rzeczywistość, to wszyscy wiemy.

  • 0

    66. ~tom  2015-10-28 19:54:03  host: 77-253-224-246.static.ip.netia.com.pl

    Nas to i tak nie będzie dotyczyć bo pisowcy wyprowadzą nas z ue :D

  • 0

    67. ~  2015-10-28 20:55:11  host: public-gprs359170.centertel.pl

    @66 tom: O wiele bardziej prawdopodobne jest, że do czerwca 2017 r. Unia Europejska po prostu przestanie istnieć i przejdzie do historii jako następny nieudany eksperyment. Ogrodzenia na granicach państw UE już powstają jak grzyby po deszczu.

  • 1

    68.  2015-10-28 21:39:37

    @62 bardzo stary człowieku, te wizy na Słowację, ówczesną Czechosłowację to musiały być w bardzo zamierzchłych czasach, bo w latach 80 podróżowało się tam na samym paszporcie :)

  • -1

    69. ~  2015-10-28 23:11:24  host: user-5-173-88-93.play-internet.pl

    Kto w to uwierzy? Muzułmany mają mieć taniej? Chyba, że to przygotowanie do jednego tworu jakim miałaby się stać wielonarodowa (muzułmańska) UE.

  • 0

    70. ~  2015-10-29 10:21:13  host: ip-5-172-247-39.mobile.sferia.net

    Dawno opłaty powinny być zniesione. Ale lepiej później niż wcale. Ale do 2017 kto wie może wujek Putin będzie do linii Wisły na Wschodzie a ciocia Merkel na Zachodzie.

  • 0

    71. ~pabloki  2015-10-30 17:23:29  host: user-46-112-1-118.play-internet.pl

    a wy dalej wierzycie w zniesienie opłat roamingowych. może znikną po 2020 roku , raczej nie wcześniej. ile razy już to przekładali

  • 0

    72. ~rio bravo 6y  2015-10-30 23:20:45  host: user-94-254-198-47.play-internet.pl

    Ja się pytam... Czy rozmowy z numeru polskiego na numer np hiszpański muszą być droższe niż z PL do PL? W PL są MTR-y, czemu nie ma ich na całą Europę?

  • -1

    73. ~Jola  2015-11-05 10:47:36  host: 89-74-34-124.dynamic.chello.pl

    @ 53 Weź już skończ wszędzie pisać takie rzeczy, uchodźcami to mogę nazwać również Twoja rodzinę co wyjechała do Niemiec, Austrii,czy Holandii w latach 80 !!!

  • 1

    74. ~74  2015-11-06 14:18:03  host: 89.174.81.114

    @Jola Tylko jego rodzina, KTÓRA wyjechała do ww krajów, wyjechała po to żeby pracować, poprawić swój byt. A goście z Bliskiego Wschodu przyjeżdża po to żeby wziąć zasiłek i nawracać na swoją wiarę Twoje dzieci metodą gwałtu i terroru. Pozdrawiam serdecznie :)

Dodaj swoją opinię