Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Koniec nękania - sejm przyjął ustawę dotyczącą stalkingu

Koniec nękania - sejm przyjął ustawę dotyczącą stalkingu

LuiN 25 Lutego 2011 12:24

0 0

Sejm przyjął ustawę regulującą kwestię kar m.in. za nękanie osób wiadomościami SMS czy notorycznymi telefonami, czyli tzw. stalking.

W Kodeksie Karnym stalking został zdefiniowany jako uporczywe nękanie, które narusza prywatność ofiary i wzbudza u niej lęk (najczęściej telefonami czy SMS-ami) oraz też podszywanie się pod ofiarę lub wykorzystanie jej danych osobowych w celu wyrządzenia szkody. Ten drugi wariant pozwoli np. karać osoby podszywające się pod nas na portalach społecznościowych.




Za stalking grozić będą 3 lata więzienia, a w przypadku gdy nękana osoba będzie próbowała dokonać samobójstwa - nawet 10 lat więzienia.

Według sondaży Ministerstwa Sprawiedliwości, co dziesiąty Polak spośród 10 tys. badanych, twierdził, że padł ofiarą stalkingu.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza, IAR     

Dodaj do:
w sumie: 42
  • 1

    25. ~bed  2011-02-25 15:29:28  host: user-46-112-91-157.play-internet.pl

    no to teraz co niektórzy zgłoszą jako nękanie telefony od windykatorów. ;) hulaj dusza...

  • 1

    26. ~  2011-02-25 15:36:50  host: user-188-33-205-93.play-internet.pl

    @luin-"oszczędności języka" ?.-To co tak ladnie nazywasz mozna nazwac "zgooglowaniem" jezyka czyli jak cos mozna znalezc na google to znaczy ze jest to poprawna forma/itp.Nie tedy droga...(tyczy to nie tylko jezyka-prawie kazda glupota wrzucona w zasoby internetu zaczyna po jakims czasie byc prawda)

  • -1

    27.  2011-02-25 15:40:03

    26, naprawdę poczytaj sobie skąd się wzięło pojęcie tabloidyzacji mediów.

  • 1

    28.  2011-02-25 15:51:01

    To język się zużywa?-) Ale do tabloidyzacji nic nie mam, wszyscy tak mówią. Za to drażni mnie celebryta, bo podobne słowo (czasownik) jest już od dawna, tyle że znaczy coś całkiem innego. Tu to na pewno nie służy precyzji języka.

  • 0

    29. ~  2011-02-25 15:53:24  host: p20-02.opera-mini.net

    Nawet jest coś takiego jak palikotyzacja. Nie trzeba pisać skąd się to wzięło.

  • 1

    30. ~  2011-02-25 18:51:50  host: 77-253-243-9.adsl.inetia.pl

    14. LuiN - nie sądziłem że się kiedyś do tego przyznacie. Liczę na to że Witek teraz przestanie nazywać cenzurę moderacją niezależnie od tego czy ma to związek z tą tabloityzacją czy z moderate.

  • -1

    31. ~  2011-02-25 19:04:50  host: t19-16.opera-mini.net

    30 Tu akurat zaprotestuje. Od około 2 tygodni mamy czystą moderacje jak za starych czasów i za tą przemiane naprawde dziękuję.

  • -1

    32.  2011-02-25 20:42:11

    Oborze, pozwą mnie teraz...

  • 0

    33. ~nuyf  2011-02-26 14:41:43  host: user-109-243-130-228.play-internet.pl

    PGR -ów już nie ma więc z obory nie pozywają.

  • 0

    34.  2011-02-26 15:33:13

    Oborze, i co to byndzie?

  • 0

    35. ~Longman  2011-02-27 09:34:44  host: abpg241.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam cichą nadzieję, że to ukróci wszelkiego rodzaju wydzwanianie "mamy dla Państwa ofertę kołder ekologicznych*/nierdzewnych garnków*/odkurzaczy Rainbow*" (*niepotrzebne skreślić). Po dobroci z tymi ludźmi nie da się ujechać, mam znajomego który prosił po dobroci aby już nie wydzwaniano i nic nie skutkowało. Dopiero wybuch kultury a la profesor Stefan hrabia Niesiołowski nieco ukrócił ten proceder, choć nie wiem czy nie było to też przekroczenie prawa bo mięcho ostro latało w powietrzu.

  • 0

    36. ~  2011-02-27 22:52:41  host: p21-08.opera-mini.net

    Więc jeśli pracownik jakiejś firmy za to że chciał coś komuś wcisnąć ma iść siedzieć, podobnie jak może i w przyszłości internauta za dokonywanie np skrótów myślowych , to ja popieram eutanazje. Gangsterem nie jestem, ani jakimkolwiek przestepcą ale gdyby podliczyć mnie w sądzie za czyny niezgodne z prawem to do końca życia bym nie wyszedł z więzienia. Fajnie jest w coś wierzyć, nawet mając świadomość, że to wszystko bzdury. Ja chciałbym być wolnym ptakiem i srać z góry na tych co tworzą prawo dla innych, bo sami są oczywiście ponad nim.

  • 0

    37.  2011-02-28 11:09:08

    Ludzie, przeczytajcie definicję nękania / stalkingu, bo część komentarzy jest mocno nie na temat. A poza tym ja jakoś nie mam (już) kłopotów z telemarketerami - chyba wpisali mnie na jakąś tajemną czarną listę :) Sposób? Każdy telemarketer dostaje na początku rozmowy uczciwą szansę rozłączenia się ("dziękuję, nie jestem zainteresowany"), chociaż większość z tej szansy nie korzysta i zaczyna "nadawać". Po jakimś czasie serwuję mniej więcej taką kwestię: tak jak mówiłem na początku, nie jestem zainteresowany [...kartą kredytową, prezentacją garnków, czymkolwiek...], ale proszę śmiało mówić dalej, bo jestem jak najbardziej zainteresowany długą rozmową z panią/panem - za połączenia przychodzące mój operator daje mi minuty wychodzące. Reakcje: bezcenne :)

  • 0

    38. ~nękana  2011-02-28 18:31:27  host: static-89-164.is.net.pl

    i dobrze ,że weszła ta ustawa ja jestem nękana 2 lata nikt nie wie co ja przeżywam.Ludzie są okropni a życie takie krótkie.Chcę żeby moje dzieci widziały mnie uśmiechniętą ,a nie wiecznie zapłakaną i zastraszoną .Byłam już na policji pół roku temu .Babka była na rozmowę wezwana i pouczona ale ona nic sobie z tego nie robi i dalej jeszcze bardziej nęka.Co ma robić ryj jej obić przecież to jest karalne?

  • 0

    39. ~lesio  2011-03-01 12:08:29  host: 213.146.52.81

    Ustawa powinna wejsc baaaardzo dawno temu. Ale oczywiscie jestesmy jak zawsze dalej, jak murzyni (nie obrazajac murzynow). ---@38--- Jak wejdzie ustawa, to musi cie ponekac tak z pol roku. Prawo nie dziala wstecz, wiec nie idz od razu na policje/prokurature, bo nic nie zdzialasz.

  • 0

    40. ~wii94  2012-02-05 19:02:43  host: afqf191.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wypowiem się ale ta Polska zaczyna się robić jak Ameryka.3 lata za nękanie to jest lekka przesada.

  • 0

    41. ~Nękany z numeru 73666.  2012-02-05 19:34:45  host: z22-01.opera-mini.net

    Jestem nękany z numeru 73666, czyli w numeru premium, sms-y przychodzą do mnie nawet 10 razy dziennie, niby od jakiś wróżek z groźbami jak nie odeśle im sms-a to tego typu: wywróci mi się życie do góry nogami lub spotka mnie nieszczęście na zawsze. Numer 73666 to numer szatana. Co mam zrobić bo nie mam już na nich sił. Proszę o radę.

  • 0

    42. ~Nękany z numeru 73666  2012-02-05 19:38:44  host: z22-01.opera-mini.net

    Jestem nękany z numeru 73666, czyli z numeru premium, sms-y przychodzą do mnie nawet 10 razy dziennie, niby od jakiś wróżek z groźbami, jak nie odeśle im sms-a to tego typu: wywróci mi się życie do góry nogami lub spotka mnie nieszczęście na zawsze. Numer 73666 to numer szatana. Co mam zrobić bo nie mam już na nich sił. Proszę o radę. Może ktoś ma namiary na tą firmę nękającą.

  • 0

    43. ~a_lex  2012-02-05 19:56:30  host: public-gprs62897.centertel.pl

    Moja znajoma też jest nękana przez wróżki, ostatnio to się zmówili we trójkę bo dostała SMSa "Wróżka, jasnowidz i astrolog itd." i też nie dali jej rady :)

  • 0

    44. ~t0sia  2014-04-08 11:42:53  host: staticline-31-182-77-133.toya.net.pl

    ludzie olewajcie te wszystkie wrozby

Dodaj swoją opinię