Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Koniec MeeGo? Nie! To dopiero początek

Koniec MeeGo? Nie! To dopiero początek

Q! 9 Lipca 2012 08:32

0 0

To co Nokia uśmierciła, wkrótce może powrócić w blasku. Zespół, który do tej pory pracował nad systemem MeeGo, przeszedł do firmy, w której będzie dbać o rozwój systemu i jego powrót na salony.

MeeGo nie miał łatwego życia pod skrzydłami Nokii. Określany przez wielu jako powiew świeżości wśród systemów mobilnych został skasowany przez Nokię zanim pojawił się na rynku, czyli jeszcze przed premierą modelu N9, jedynego pracującego pod kontrolą tego systemu.




Chwilę trwało zanim poznaliśmy losy zespołu odpowiedzialnego za rozwój systemu. Na początku lipca do sieci trafiła informacja, że osoby związane z projektem MeeGo żegnają się z Nokią. Teraz już wiadomo co było tego powodem.

Osoby związane z MeeGo postanowiły wrócić do wcześniej założonej przez siebie firmy Jolla Mobile, która zajmie się dalszym rozwojem systemu. Obecnie brak jest bliższych informacji na temat przyszłości system, jednak szefowie firmy Jolla zapowiadają, że jest na co czekać. Czy system MeeGo czeka świetlana przyszłość?

Źródło tekstu: jolla Mobile, wł     

Dodaj do:

Tagi: jolla mobile | meego | nokia

w sumie: 33
  • 2

    15. ~  2012-07-09 09:21:47  host: ip-78-30-106-87.free.aero2.net.pl

    Nokia come back!

  • 1

    16.  2012-07-09 09:24:46

    Może info od samej firmy coś pomoże: http://www.linkedin.com/company/jolla

  • 1

    18. ~  2012-07-09 10:15:52  host: 89-69-87-195.dynamic.chello.pl

    N9 w MM za 1299zł.

  • 1

    19. ~totalsatan  2012-07-09 10:20:03  host: 83-238-67-51.ip.netia.com.pl

    W pierwszej swojej nocie prasowej napisali ze nowy smartfon z MeeGo pokażą jeszcze w tym roku!

  • 2

    20. ~lobb  2012-07-09 10:26:54  host: v21-14.opera-mini.net

    @14 jak masz to wystaw na sprzedaż n950 a przekonasz się o prawdziwej popularności tego modelu. No to nasuwa się pytanie co dalej z tą firmą jak traci takich pracowników.Jakaś magiczna siła po raz kolejny chce pokazać że łączenie pasji jaką dla wielu programistów jest praca z linuxem z zarabianiem to strata czasu lepiej być programistą dla innej platformy . Mam nadzieję że to broń obusieczna i liczę na niepokorność wolnych ludzi pozdro.

  • 0

    21.  2012-07-09 10:34:47

    @14 nie trzeba wsparcia dużych firm :] moc kryje się w społeczności ;) nie raz użytkownicy pokazali że potrafią zrobić z zapomnianymi platformami/aplikacjami, patrz xda, CM, samdroid.net...

  • 0

    22.  2012-07-09 10:47:32

    @21 nie "że" tylko "co" :P literówka...

  • 0

    23.  2012-07-09 11:43:46

    @20 - nie, nie mam N950. W pierwszym odruchu też chciałem go kupić, ale po dokładnym przyjrzeniu się stwierdziłem że raczej nie będzie to dobry pomysł - bateria trzyma krótko, urządzenie jest dość duże i ciężkie - więc do zabawy przy biurku jak najbardziej fajne, ale już do podróży takie sobie. Absolutnie nie krytykuję grupy pracującej nad MeeGo, wręcz przeciwnie. Ale i jestem realistą - od dobrego pomysłu do komercyjnego sukcesu długa droga. Jestem też zły na Nokię za niekonsekwencję - rozumiem trudną sytuację finansową, ale zamiast ratować się ucieczką do przodu, postawili na wariant zachowawczy, wcale nie gwarantujący przetrwania. A w tym biznesie uważam to za spory błąd, bo konkurencja zje (i już zjada) ich żywcem. Blackberry będąc w podobnej sytuacji uparcie pracuje nad nowym systemem i ujednoliceniem usług - moim skromnym zdaniem wyjdzie na tym lepiej niż Nokia na swoich chaotycznych decyzjach.

  • -1

    24. ~  2012-07-09 12:15:17  host: abjz193.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Po co się tak podniecać? Jaka przyszłość czeka MeeGo jeśli "Jolka" nie podpisze umowy z którymś (którymiś) ze znanych producentów smartfonów i nie uzyska wsparcia poważnych firm? Odpowiedź: ŻADNA. Będzie sobie istniał taki ni to pies ni wydra, którym podniecać się będą pasjonaci typu Mańka i na tym się skończy. I niech sobie to będzie GNU/Linux. Bez profesjonalnej promocji będzie co najwyżej tak "popularny" jak jego "komputerowy" odpowiednik. Takie czasy. Dziś nie wystarczy, że coś jest dobre. Trzeba to jeszcze umiejętnie wypromować i sprzedać, bo bez tego ani rusz. Jeśli opanujesz tę sztukę to sprzedasz nawet g...o w złotym papierku a jeśli nie to diamentu nawet nie sprzedasz. Jeśli promocją zajmować się będą informatycy to nie wróżę MeeGo świetlanej przyszłości. No chyba, że "Jolka" chce aby MeeGo pozostał niszową platformą dla wąskiego grona klientów czyli Mańka i jeszcze kilku jego "znajomych" porozrzucanych po całym świecie to wtedy plan wypali w 100% :-)

  • 0

    25. ~wojciech  2012-07-09 13:25:12  host: 77-253-35-245.adsl.inetia.pl

    najpierw nokia polknela trolltecha z Qt zeby teraz sie ich pozbyc i Qt znowu jest wolne... teraz kolejny klocek z nokii ucieka... skonczy sie tak, ze nokia to bedzie tylko marka-wydmuszka wojujaca patentami i przyklejajaca swoje logo na cokolwiek...

  • 0

    26. ~  2012-07-09 17:20:18  host: abhx194.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @24.Wiesz co,czasem jestem zmęczony iOS-ami,Windowsami i Androidami.iOS to smartfn dla snoba z wypchanym portfelem i co tu dużo mówić,przegrywa z nowoczesnymi smaftfonami oraz dynamicznie rozwijanym Androidem.Windows jest szybki,ale brzydki,zawodny(zwiecha na prezentacji W8, tam właśnie próbowali sprzedać g..no w złotym papierku,ale wypadło i ubabrało podłogę) i podatny na wirusy.Siedzę już troszkę na różnych systemach i zdecydowanie nie czuję się bezpiecznie na Windowsie.Bezpieczeństwo,szybkość i stabilność-to cenię sobie najbardziej.Można kupować iPhony,telefony z Androidem czy Windowsem,który rozpaczliwie próbuje wepchnąć się na rynek,tylko po to,żeby zainstalować gierkę,programik do mierzenia siły ejakulacji czy innych pierdół.Poważnie zastanawiałem się nad Nokią N9,telefonem z szybkim,bezpiecznym i niezawodnym systemem,do dzwonienia,robienia zdjęć,kręcenia filmów,wysyłania sms,mms i e-maili.Ten cały badziew z marketów zamula telefony i pożera baterię.Podejrzewam też,że N9 ma funkcję nagrywania rozmów.Tak więc po co mi inny smartfon?

  • 0

    27.  2012-07-09 18:16:18

    @26 WP8 podatny na wirusy? przecież jeszcze żaden telefon czy tablet nie jest dostępny :/ a tak poza tym KAŻDY SYSTEM JEST PODATNY, to zależy wyłącznie od zachcianek hakerów którą platformę zaatakować, spójrz na maca, niby bezpieczny a ostatnio coraz więcej trojanów/virusów... A wtopy przy prezentacji są zawsze, wp8 nie jest wyjątkiem, wpadka Intela na CES2012 z F1, wpadka odblokowania androida ISC...

  • 0

    28. ~Unlimited  2012-07-09 19:10:27  host: 89-73-247-81.dynamic.chello.pl

    Pokaż mi włam na Linuxa, nie ma, ba sami hakerzy często z niego korzystają bo daję im gwarancję niezawodności. Poza tym jest bardziej wydajny, darmowy, po prostu lepszy niż Windows. Nie musze chwytać bełkotu marketingu, z tego co wiem to Jola(po finsku mała łódka), ma podpisany już kontrakt z 3-ma dużymi producentami. Jeśli napiszą lepszy system niż w N9, a reszta cech w tym dizajn/ekran/aparat będą stały na poziomie N9 to już będzie to HIT. Ja już Ci to dziś mówie. Ps. Miałem już symbiana, androida, obecnie mam WP 7,5, ale niebawem przechodzę na Meego, bo jest to genialny system, lepszy niż przereklamowany Android czy fajny ale niedopieszczony do końca WP 7,5. Choć nowy symbian belle 2 także będzie się prezentować świetnie(są już zrzuty z VR).

  • 0

    29.  2012-07-09 19:42:29

    Ta nowa inicjatywa i ludzie tam pracujacy musza przynosic zyski. Nie beda robic przeciez tego charytatywnie. Jak pomysl i smartfon nie chwyci to lipa. Skonczy sie na idei. Co do systemow to niestety iOS jest jak na razie jest the best. Spojny, aktualizowany, ma wsparcie i mase aplikacji. Do tego jest szybki i dopracowany.

  • 0

    30.  2012-07-09 20:04:48

    @29 istnieje takie coś jak dotacje :] spójrz na xda, samdroid.net i wiele wiele innych, czy to społecznych czy to prywatnych inicjatyw. działa? działa :]

  • 1

    31.  2012-07-09 21:51:34

    @29 - iOS ma korzenie Debianowe, po jailbreak'u i dodaniu kilku narzędzi można się o tym przekonać. Ale tu zgadzam się z powyższymi wypowiedziami - architektura MeeGo została dokładnie przemyślana pod kątem urządzeń mobilnych i chociażby z tego względu już jest lepszy. Qt to naprawdę świetne środowisko dla deweloperów i jeśli połączy się to w całość - iOS nie będzie miał szans. Ale na dzień dzisiejszy to tylko dywagacje oparte o trochę nierealistyczne zapowiedzi. Jolla zapowiada własnego smartfona na MeeGo, jeszcze w tym roku - trzymam kciuki, ale i zdaję sobie sprawę z trudności takiego przedsięwzięcia.

  • 0

    32. ~a_lex  2012-07-09 22:55:08  host: user-109-243-171-242.play-internet.pl

    applefan "Co do systemow to niestety iOS jest jak na razie jest the best" - Niestety!!? To zdradź kolego za kim w takim razie tak naprawdę trzymasz kciuki?-)

  • 0

    33.  2012-07-10 10:11:01

    @31 Debianowe? Myślałem, że to UNIX.

  • 0

    34.  2012-07-11 14:26:29

    @33 to tylko kwestia nomenklatury. Debian oparty jest na GNU i Linux. GNU wywodzi się z otwartej odmiany Unix-a.

  • 0

    35. ~  2012-07-11 15:21:19  host: abjg33.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To, że Linux jest bezpieczniejszy i bardziej niezawodny niż Windows jest powszechnie wiadome. Podobnie jest w przypadku porównania MeeGo z IOSem i Androidem. Nasuwa się jednak zasadnicze pytanie: skoro Linux jest tak dobry to dlaczego praktycznie nie istnieje przy Windowsie, IOSie i Androidzie? Czyżby producenci systemów operacyjnych chcieli nas na bieżąco kontrolować? Myślę, że o to właśnie chodzi, a Linux by im tę możliwość poważnie ograniczał.

Dodaj swoją opinię