Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Koniec dominacji Windowsa

Koniec dominacji Windowsa

orson_dzi 10 Marca 2017 19:38

4 4

windows bs

Już niedługo Windows może przestać być najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Okienka już czują na szybach oddech Androida.

Serwis StatCounter zaprezentował dane dotyczące systemów operacyjnych w urządzeniach, które łączą się z Internetem. Jeszcze pięć lat temu taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia, ale obecnie różnica między Windowsem i Androidem to zaledwie 1,2%.

systemy operacyjne




Istnieją dwa główne powody takiego stanu rzeczy, oba niekorzystne dla Windowsa. System Microsoftu jest zainstalowany w większości komputerów osobistych (domowych i przenośnych), które powoli tracą na popularności. Ich miejsce zajmują mniejsze urządzenia przenośne, w których z kolei króluje Android. Drugą kwestią jest to, że Android trafia obecnie do większości sprzętów łączących się z Internetem. Urządzenia Internetu rzeczy są coraz popularniejsze i liczba pralek, lodówek, piekarników czy inteligentnych doniczek do kwiatków stale rośnie, poprawiając wynik Androida.

systemy operacyjne

A jak wygląda sytuacja w Polsce? Okazuje się, że jesteśmy bardzo nowocześni i u nas już w 2015 roku Android po raz pierwszy wyprzedził Windowsa. Aktualnie system Google jest w 53,29% urządzeń łączących się z Internetem w Polsce, a Windows w w 40,5%.

Źródło tekstu: StatCounter; wł     

Dodaj do:

Tagi: windows | android

w sumie: 47
  • -1

    72.  2017-03-11 13:02:05

    Też powoli nie widzę sensu korzystania z tradycyjnego kompa na windowsie. Filmy lecą przez Smart TV, muzyka przez BT w mini wieży, www przez tablet lub smartfon. Od święta odpali się kompa żeby zrobić jakąś operację na plikach. Drugi komp w pracy, więc w domu nawet do tego mnie nie ciągnie. Stacjonarne stare pudło poszło na sprzedaż i jest więcej miejsca w mieszkaniu. Został mały i poręczny laptop w zapasie. Wystarczy na kolejne 3 lata.

  • 0

    78.  2017-03-11 13:30:22

    77). Tangent typ już tak ma.

  • 0

    79. ~  2017-03-11 13:53:07  host: n24-06-03.opera-mini.net

    @78 Okey. Jasna sprawa.
    A tak na marginesie. Calm7, to polecam Ci przeglądarke Puffin do tel. z Androidem. SUPER

  • 0

    81. ~Adam  2017-03-11 17:57:14  host: user-94-254-131-118.play-internet.pl

    Laptopa nie mam i nawet nie zamierzam kupować, a już tym bardziej PC.
    Tablet i smartfon w zupełności wystarczy.
    Dla mnie to już historia pc i laptop.

  • 1

    82.  2017-03-11 18:29:51

    @81: Adam- ja Ciebie rozumiem bo sam chyba przez 4 lata miałem tylko tel. z Java ekran 240*320 najpierw Siemens C75 a potem jakaś Nokia z klapką. I też mi wystarczało bo musiało do internetu- nie było kasy na więcej. Ale teraz prawie wcale z Lumii 5 cali nie korzystam- za małe to wszystko- po co się mam męczyć, zwłaszcza że tylko w domu gugluję.

  • 0

    84. ~  2017-03-11 19:35:39  host: n20-01-08.opera-mini.net

    Treść wiadomościmam pceta i 2 monitory 23". Nie wyobrazam sobie zebym mial zrezygnowac na korzysc laptopa. oczywiscie laptop tez jest rozwiazanien ale opracowanie schematow, mapy czy inne rysunki powoduja ze musze miec duzy monitor

  • 0

    90. ~sueshack  2017-03-11 21:34:35  host: 89-73-115-179.dynamic.chello.pl

    Jedno badziewie zastępuje drugie. Windows miał przynajmniej taką zaletę, że nie był jednym wielkim spywarem zaprojektowanym po to żeby zbierać dane o swoim użytkowniku. Miał, bo od 10tki dość mocno się to zmieniło.

  • 0

    103. ~  2017-03-11 23:23:15  host: n16-08-07.opera-mini.net

    to dobra wiadomość, dominacja np windowsa nie jest niczym dobrym bo monopolista może sobie wystawić cenę za legalnego windowsa 400-500 zł i kto chce mieć legalny system zapłaci, a parę lat potem Microsoft podejmuje decyzje, że nie będzie wspierał aktualizacji jakiejś tam wersji Windowsa od tak, kup sobie nowy jak chcesz wsparcie, który będzie bardziej mulił, który będzie bardziej wymagający, dobrze, że Android jest coraz bardziej znany i używany, a co do szpiegowania to czy Android czy Windows to i tak pewnie obydwa systemy wysyłają dane do służb np USA więc nie ma co się łudzić anonimowością, pewnie nigdy jej nie było tylko wcześniej ludzie nie byli tego tak świadomi jak dziś, korzyść z tego taka, że Android jest darmowy, a Android też ma swoje minusy, mogą być wycofane aplikacje dla starszych wersji Androida jak są wycofane dla wersji 2,2-2,3, które mają jeszcze smartfony i jak się przywróci fabryczne ustawienia po jakimś problemie z telefonem to po ponownym uruchomieniu już nie da się pobrać i zainstalować aplikacji co zmusza do zakupu nowego telefonu czy tabletu na którym działa taki Android, ale w pewnym sensie z Windowsem jest podobnie, też starsze wersje nie wszystko obsługują

  • 0

    107. ~Gall  2017-03-12 07:00:19  host: n06-07-02.opera-mini.net

    Ktos poleca Puffina i potwierdzam ze jest szybka tylko na Telepolis jest ustawiony filtr antyspamowy na tę przeglądarkę

  • 0

    108. ~Adam  2017-03-12 10:20:09  host: user-94-254-130-131.play-internet.pl

    @82. frasag jeśli ty tak miałeś to nie znaczy że każdy. Czytaj ze zrozumieniem. Laptop jest to zbędna rzecz oprócz
    pracy na nim. Wole wydać 1300zł na tablet niż na laptopa. W ogóle pc jak i laptop to już jest przereklamowane.
    99% ludzi korzysta do stron www, gier, filmów, a 1% pewnie do pracy ( więc tu przyda sie laptop, ale do niczego więcej ) o pc nawet nie mówie bo nie znam nikogo kto by miał blaszaka. Ja nie potrzebuje czegoś co podniesie mi samoocene jak tobie. Jak
    większość ludzi kupuje duże samochody jak by drabiny mieli przewozić, a tak nie jest. Tak jak by kupić ferrari, a jeździć na 2 biegu 50km/h zawsze. Nie tędy droga.

  • 0

    109. ~Jacek  2017-03-12 13:53:08  host: 78.10.90.132

    Kompa włączam od święta w domu, nie rozumiem ludzi oglądających filmy na monitorach 24 cali, mam smart tv i z tableta przez program o nazwie vget wysyłam adres filmu do TV przez dlna a ten uruchamia film z neta nie z tabletach, a windows komu to po co w domu.

  • 0

    110. ~  2017-03-12 23:28:44  host: host-176-221-123-98.dynamic.mm.pl

    A to wszystko za sprawą niekontrolowanych połączeń Androida z Internetem :D
    Btw. gdzie inne systemy łączące się z Internetem oparte na Linuxie/Unixie? A serwery? Gdzie są serwery z tym zestawieniu?

  • 0

    111. ~  2017-03-12 23:50:00  host: n09-06-05.opera-mini.net

    To musiało kiedyś nastąpić

  • 0

    112. ~  2017-03-13 01:09:53  host: n29-06-02.opera-mini.net

    110, jakich niekontrolowanych, dotykasz przycisk rozłączający net i Android w ogóle nie łączy się z netem, w ogóle, jak się łączysz znowu naciskasz i masz net, a bajki o niekontrolowanych połączeniach to można opowiadać tym,którzy nie używali Androida i w to uwierzą albo tacy,którzy się nie znają i nie rozłączają połączenia z netem, ja kiedyś zanim wziąłem pierwszy smartfon w to uwierzyłem dlatego od razu wykupiłem pakiet i okazało się że to były bajki o tym,że Android łączy się sam, tak ale tylko wtedy kiedy ma nierozłączone połączenie z netem

  • 0

    113. ~  2017-03-13 01:13:30  host: n29-06-02.opera-mini.net

    zresztą jak się bierze smartfon z windowsem czy androidem to po to,żeby korzystać z netu więc to normalne, że jakiś pakiet trzeba mieć albo choć lejek bezpłatny, żeby nie narobić kosztów bo z netu się w smartfonie korzysta, tak jak samochód się kupuje po to,żeby nim jeździć, a nie po to,żeby stał bezużyteczny

  • 0

    114.  2017-03-13 08:24:47

    ➖112➖
    Rozłącz /załącz - najmniejszy problem, gorzej gdy coś się samoczynie uruchamia wraz z załączeniem dostępu do neta i ciągnie z 30% procesora, a ja nie mam pojęcia co to za syf.... eh... ten Android 5...

  • 0

    115. ~  2017-03-13 08:53:57  host: host-176-221-123-98.dynamic.mm.pl

    @112, czy Ty nie widzisz szerokiej gęby po moim pierwszym zdaniu?
    I w ogóle o co się spierasz? Android ma wiele rzeczy domyślnie włączonych i to generuje ruch sieciowy jeśli tylko połączenie jest włączone. I bez sensu jest tu mówić o włączaniu połączenia za każdym razem, gdy chcemy skorzystać i wyłączaniu za każdym razem, gdy odkładamy telefon. Nawet nie o tym pisałem. Śmiałem się z tego, że Android sam sprawdza sobie w sieci więcej niż Windows.

  • 0

    116. ~  2017-03-13 12:45:58  host: n10-02-02.opera-mini.net

    115, nie do końca się zgodzę czy Android sprawdza więcej niż Windows bo jak Windows zacznie sprawdzać to muli jeszcze gorzej od Androida :)...

  • 0

    117.  2017-03-14 01:31:47

    Mi komputer przydaje się do serwisowania zabawek z Androidem.
    Jak tacy mądrzy jesteście to zobaczymy ile wybulicie i co zrobicie gdy wam w zabawce z Androidem padnie system. Będąc bez komputera, wiedzy i umiejętności.
    Póki co zostałem bez kompa.
    Bo stary laptop z Windows XP padł całkowicie.
    Stary był miał swoje lata.
    Ale złego słowa na niego nie powiem.
    Dzięki niemu naprawiłem około 500 różnych zabaweczek z Androidem.
    Dla mnie komputer w domu to podstawa.
    Zabaweczki z Androidem póki lubią mulic. Wyświetlać reklamy bez mojej wiedzy.
    Nie ma normalnych gier typu stary dobry Silent Hill 2.
    Tylko jakieś popierdółki na parę minut.
    Nie obsługują normalnie myszki, klawiatury. Przez normalne USB 2.0
    I nie są zoptymalizowane porządnie.
    Dopóty nie zmienię komputera na smartfon, tablet.
    Zabaweczki z Androidem mają swoje zalety nie powiem.
    Ale jeszcze sporo musi minąć żebym zrezygnował całkowicie z komputera

  • 0

    118.  2017-03-16 00:52:23

    ale dla kzdego podstawa to Windows, ale prawie każdy ma telefon z androidem, co zrobisz na takim androidzie? nic powaznego, bardziej zaawansowanego...

Dodaj swoją opinię