Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Koniec czterocyfrowych numerów specjalnych TP

Koniec czterocyfrowych numerów specjalnych TP

LuiN 5 Lutego 2009 10:22

0 0

Na mocy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmienia się numeracja strefowa Abonenckich Usług Specjalnych i numerów skróconych tp. Od 15. lutego 2009 roku przed 4-cyfrowymi numerami telefonicznymi rozpoczynającymi się cyfrą 9, będziemy dodatkowo wybierać cyfrę 1.

Zmiana dotyczy to m.in. numerów błękitnej linii tp 9393 (nowy numer: 19393) oraz błękitnej linii tp biznes 9330 (19330). Zmiany obejmują wszystkie 4-cyfrowe numery rozpoczynające się na 9, z wyjątkiem tych, w których po cyfrze 9 następuje 8 lub 9. Przykładowo, przed takimi numerami jak 9491 (informacja miejska tp), czy też numerami radio taxi lub pogotowia drogowego, będziemy dodatkowo wybierać cyfrę 1.

Zgodnie z rozporządzeniem MI, od 15. lutego do 14. maja potrwa okres przejściowy. W tym czasie będzie można uzyskać połączenie zarówno po wybraniu "starego", 4-cyfrowego numeru, jak i nowego, 5-cyfrowego, z jedynką na początku. Ponadto, na dotychczasowych numerach będzie nagrana bezpłatna informacja o zmianach.




Począwszy od 15. maja 2009 r. będą już funkcjonować tylko numery 5-cyfrowe. Jeśli wybierzemy stary numer, usłyszymy komunikat o zmianie z prośbą o wybranie nowego, 5-cyfrowego numeru. Nagrania przypominające o nowych numerach będą funkcjonować do 31 sierpnia 2009.

Podstawą zmian jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28. lutego 2008 roku w sprawie planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych.

Źródło tekstu: TP     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10.  2009-02-05 11:53:29

    A właściwie to jeszcze inna wersja - bardziej damatyczna:D

  • 0

    11. ~w  2009-02-05 11:56:08  host: 90-156-93-101.magma-net.pl

    #9 usprawiedliwia Cię, to co napisałem w #2, zasady tej zmiany miały się zmienić i kto wie , czy nie zmieniły. Rozporządzenie podpisano, ale się nie ukazało i nie wiemy w jakiej postaci jest. Tym nie mniej - dziękuję za korektę

  • 0

    12. ~  2009-02-05 12:01:05  host: 199.67.203.142

    Robi to się bałagan, a nie porządek

  • 0

    13. ~bledos  2009-02-05 12:02:52  host: 078088096073.lom.vectranet.pl

    jakis czas temu hucznie bylo o zmianach nr komorkowych poprzez dodanie jednej cyfry z przodu. Ktos wie na jakim etapie sa te prace? Moze wybrali juz cyfre?? :)

  • 0

    14. ~w  2009-02-05 12:09:21  host: 90-156-93-101.magma-net.pl

    #13 na razie zarzucono gdyż jak pisał wyżej Vari 9ciocyfrowy KNA jest wystarczający.Raczej będzie "zwijanie" stacjonarnych do większych SN...

  • 0

    15.  2009-02-05 12:26:08

    Poważniejszy problem to uporządkowanie pseudoulgowych 0-8010,4,6 płatnych drożej niż zwykłe stacjonarne. Należy jak najszybciej uporządkować cennik nr o podwyższonej i obniżonej opłacie.

  • 0

    16. ~vari  2009-02-05 12:49:56  host: eje85.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Do "misza". Niestety urzędy AUTONOMICZNIE ustalają numerację od bardzo niedawna. Kiedyś robiła to OFICJALNIE TP a później długie lata nieoficjalnie. Tak więc akurat za bałagan nawet jeśli wprowadzały go kolejne nowelizacje sygnowane urzędowo - odpowiada TP. Nie umniejsza to znacznej roli jaką włożyli w ten burdel niekompetentni urzędnicy. Były nawet jawne lokalne kwiatki w postaci numerów niezgodnych z PNK (były to AUS). Dopiero dziś jako tako się to próbuje poprawić ale i tak widać, że nie każdy kto nad nowlizacjami PNK pracuje - zna się na tym co robi.

  • 0

    17. ~Bartek  2009-02-05 13:25:46  host: ip-94-42-52-97.multimo.gtsenergis.pl

    Po co to?

  • 0

    18. ~witek  2009-02-05 14:13:41  host: dok176.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ok niech będzie. ale raczej wynikało to z poprzedniego usytuowania i pozycji jaką kiedyś miała Polska Poczta, Telegraf i Telefon, a którą odziedziczyła TPSA...

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2009-02-05 14:16:48  host: 212.160.172.70

    ~w, ~vari: w rozporządzeniu zmieniającym (wchodzi 15 lutego) wprowadza sie zamiast numeru 8287 numer 987 oraz taki tekst związany z likwidacja prefiksu "0": od dnia 30 września 2009 r. rozpoczyna się okres przejściowy, w trakcie którego funkcjonują równolegle dwa schematy wybierania – z cyfrą 0 i bez cyfry 0; w przypadku użycia schematu wybierania z cyfrą 0 należy zapewnić – dla co najmniej 1 % takich wywołań na początku okresu przejściowego, w sposób narastający do 100 % po jego zakończeniu – bezpłatną automatyczną informację słowną o zaistniałych zmianach; od dnia 1 stycznia 2010 r. liczba wywołań, do których kierowana jest automatyczna informacja słowna powinna być większa od 15 %, lecz nie może przekroczyć 20 %, a od dnia 1 marca 2010 r. powinna być większa od 45 %, lecz nie może przekroczyć 50 %; po informacji słownej połączenie może zostać rozłączone; /właściwy tekst będzie w Dzienniku Ustaw/

  • 0

    20. ~w  2009-02-05 14:52:40  host: 90-156-93-101.magma-net.pl

    #19 czyli w znacznej mierze zgodnie z ostatnią wersją projektu. Jedynie nie przedłużono o 1,5 miesiąca procesu zmiany AUS co w projekcie stało napisane. Ciekawe w jakim stopniu uwzględniono moje uwagi do tabeli 2.PNK-09 jednak nadal jest nieopublikowany, nie wiem jak z terminami obowiązywania zatem ....

  • 0

    21. ~ukenamuniu  2009-02-05 15:13:40  host: 212.160.172.70

    ~w: Twoje uwagi? Masz na myśli to, że osiem gmin: Lututów, Konarzyny, Zbąszyń, Bolków, Świerzawa, Wojcieszów, Przeworno i Udanin nie zmieniło przynależności do SN, tzn. ich faktyczna przynależność do SN jest niezgodna z Tablicą 2? Obecnie chyba będzie zgodna (zmiana tablicy). Poczytamy.

  • 0

    22. ~w  2009-02-05 15:20:01  host: 90-156-93-101.magma-net.pl

    #21 tak. To w sumie symptomatyczne dla prawa u nas- w zakresie stanowienia , apotem przestzregania- gminy ponownie przewędrowały jakby to była literówka w druku. Najpierw ( już w 2002 r. !) lekką ręką przeniesiono szereg gmin, w 2004 następne, i przez 6 lat w przypadku tych 8 gmin nie doprowadzono do wyegzekwowania tego od OPów. A teraz kapitulacja MI i dawaj odkręcać. Inne uwagi miałem natury administracyjnej-nazwy gmin itp.

  • 0

    23. ~ukenamuniu  2009-02-05 15:26:18  host: 212.160.172.70

    ~w: wewnątrz powiatu abonenci mają zaliczanie lokalne. Numeracja krajowa jest z innej SN niż siedziba powiatu. Co w tym widzisz złego? Alternatywa: zmiana numeracji

  • 0

    24. ~w  2009-02-05 15:38:50  host: 90-156-93-101.magma-net.pl

    #23 ZŁEGO widzę najpierw we wprowadzaniu zmian do PNK bez zastanowienia nad technicznymi możliwościami ich realizacji i bez zapisania terminu wykonania zmian. Potem w tym, że dopuszcza się do nieprzestrzegania Rozporządzenia przez 6 lat, że SN prawne różnią się od technicznych i że jest prawny bajzel, bo np. 13 gmin jednak przez te lata przeniesiono, bo przez 3 lata jedna gmina leżała w 2 SN(!!!) bo TP swoich przełączyła , a Netia nie. Bo do dziś oficjalne tablice zagospodarowania numeracji PSTN są w tym zakresie nieścisłe. Bo nie wiem czy decyzja administracyjna decyzja- przydział numeracji dla Operatora "Pitu-Pitu" na SN Legnica opiewa na SN prawną czy techniczną, czy może on stosować tę numerację w Wojcieszowie, czy nie. Na koniec o to, że w MI pół roku temu jeszcze o tym nie wiedzieli-mam to czarno na białym (udzielenie info publicznej) oraz to, że prostują to w ciągu ostatnich 3 tygodni tylko dlatego, że jestem upierdliwy. I najprawdopodobniej zupełnie nie sprawdzając na jakim etapie być może inwestycyjnym przełączenie np. Bolkowa jest. O lekkomyślność i "jakoś to będzie".

  • 0

    25. ~ukenamuniu  2009-02-05 15:49:07  host: 212.160.172.70

    ~w: Masz rację w prawie 100 procentach! Bałagan zaczął się wtedy, gdy na papierze z 49 województw zrobiono 16 województw nie po granicach poprzednich tylko jak kto tam palec przyłożył. Efekt: nowe powiaty podzielone granicami stref numeracyjnych. Na razie tyle, bo mam inną robotę. Pozdrawiam.

  • 0

    26.  2009-02-05 23:11:54

    Co do tytułu - zasadą jest, że tytuły (dobre) nie powinny być dłuższe niż 4 słowa (w tym pojedyncze literki).

  • 0

    27. ~ukenamuniu  2009-02-06 10:21:00  host: 212.160.172.70

    ~tajniak: wystarczy skasować TP (w tytule) i pozostaną 4 słowa. Zmiana AUS z 4D na 5D dotyczy numeracji wszystkich operatorów a nie tylko TP.

  • 0

    28. ~ukenamuniu  2009-02-08 13:08:27  host: 86-59-n1.aster.pl

    U konkurencji ~tkubon na pytanie - po co zmiana numeracji AUS- odpowiedział: "po to, żeby tych numerów nie było max 9998 tylko 99999". Moje: ponieważ a/ telepolisowicze (anie?) czytają wszystko o telco i mogą źle się tam nauczyć, b/nie chcę zdradzać WitkaT pisząc u Wojciecha P., pozwolisz Witku, że tu odpowiem? Jak nie pozwalasz, skasuj. Numeracja AUS z 4D na 5D jest zmieniana, by po zlikwidowaniu prefiksu "0" nie było kolizji (konfliktów) numeracyjnych: np. AUS o pierwszych cyfrach 91 wchodzi w kolizję ze wskaźnikiem strefy numeracyjnej AB=91. Czy wzrośnie pojemność numeracyjna? Obecnie jest zakres od 9(000 - 999)/*p.uwaga/, będzie 19(000 - 999). Czyli w starych "na oko" tysiąc i w nowych tysiąc. * Uwaga. Ponieważ w związku z alarmowymi AUS=98x i 99x nie mogą być wykorzystywane obecnie numery 98xx i 99xx, to po wprowadzeniu przed numeracją 4D cyfry "1" będzie można przydzielać 198xx i 199xx. Pojemność wzrośnie więc o 200NN - jak jestem głupi, niech mnie "~list" poprawi.

  • 0

    29. ~ukenamuniu  2009-02-09 20:45:58  host: 86-59-n1.aster.pl

    wiwan: po wpisie u konkurencji widzę, że czytasz Telepolis? To fajnie, tylko podaj źródło.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-23-22-136-56.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Cham spod Radomia | 2017-12-16 17:48:55

Lata mi to kolo ch.u.j.a.2: to sr.aj w nachy


~Tłuk | 2017-12-16 17:13:32

To było do @2


~Tłuk | 2017-12-16 17:12:35

@3 to narżnij w kosz koło biurka


frasag | 2017-12-16 17:11:11

@2: to wsadź główeczkę do muszli i ogladaj


~nie mow ze | 2017-12-16 17:02:00

chce mi sie kupe a w kiblu nie mam neta :/

Ankieta

Czy ubezpieczasz wyświetlacz w swoim telefonie?

Play: Zmiany w usłudze Ochrona wyświetlacza

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet