Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Komunikacja mobilna przynosi korzyści na obszarach wiejskich i rozwijających się

Komunikacja mobilna przynosi korzyści na obszarach wiejskich i rozwijających się

LuiN 30 Września 2010 10:35

0 0

Usługi mobilne ułatwiają rozwój służby zdrowia, edukacji i małych firm - podaje Ericsson. Dzięki udostępnieniu komunikacji mobilnej w badanych krajach udaje się uratować co najmniej 6000 istnień ludzkich rocznie.

Trzy lata po rozpoczęciu projektu Wiosek Milenijnych (Millennium Villages) nowe badania przeprowadzone na obszarach objętych tym projektem przez firmę Ericsson, Instytut Ziemi oraz organizację Millennium Promise wykazały, że dzięki dostępowi do łączności bezprzewodowej znacznie się poprawiła jakość i dostępność usług medycznych i edukacyjnych na tych terenach.

Z opublikowanego ostatnio raportu wynika również, że łączność ta przynosi coraz większe korzyści małym firmom. Powoduje ona obniżenie kosztów transportu oraz zapewnia warunki niezbędne dla powstawania bardzo małych firm, a w tym łatwy dostęp do informacji cenowych i rynkowych.

Wyniki monitoringu i badań oceniających przeprowadzonych w Ghanie, Nigerii, Kenii i Tanzanii wykazały, że wprowadzenie sieci telefonii komórkowej może wpłynąć na rozwój socjoekonomiczny poszczególnych osób i całych wiosek na obszarach oddalonych od cywilizacji.

Wniosek ten jest zgodny z rezultatami różnych innych badań, z których wynika, że w krajach rozwijających się wzrost wskaźnika penetracji telefonii komórkowej o 10% powoduje zwiększenie produktu krajowego brutto (PKB) o 1,2%.
Dzięki telefonom komórkowym oraz bezpłatnemu numerowi telefonu do służb medycznych pracownicy tych służb mogą ratować ludziom życie. W krajach objętych badaniami umożliwia to uratowanie życia nawet 6 tys. osób rocznie.

W kontekście transportu respondenci odnotowywali średnio oszczędności rzędu 5 dolarów na wyjazd, mogąc zadzwonić zamiast jechać do lekarza. Różnica ta jest szczególnie ważna z uwagi na fakt, że dzienne dochody ludności na tych terenach wynoszą mniej niż 1 dolar.

Do usług najbardziej poszukiwanych przez użytkowników telefonów komórkowych na obszarach wiejskich w tym kraju należą: usługi udostępniania informacji rolniczych (40%), usługi rozrywkowe (16%), takie jak udostępnianie muzyki, oraz usługi finansowe (8%), takie jak mobilne przekazy i płatności. Piąte miejsce w rankingu ważności zajęły aplikacje medyczne.

Obecnie na świecie istnieje 5 mld abonamentów na telefonii komórkowej. Z tego 450 mln w Afryce, co stanowi 43% populacji Afryki. Na terenie Afryki subsaharyjskiej wskaźnik penetracji wynosi 42%, co oznacza 297 mln abonamentów. Analitycy szacują, że do 2013 roku penetracja sieci telefonii komórkowej na tym terenie wzrośnie do 65%.

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~mirekb  2010-09-30 19:06:07  host: user-109-243-96-65.play-internet.pl

    lubie raporty ericssona.wiedzą dzie jest kasa i mają dobre podstawy.nie są tani ale siec mają git

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-23-20-25-122.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet