Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Komórkowy wirus

Komórkowy wirus

sirmark 16 Czerwca 2004 20:53

0 0

Cabir to pierwszy wirus rozprzestrzeniający się pomiędzy telefonami komórkowymi. Robak posiada zdolność infekowania aparatów wyposażonych w moduł Bluetooth i pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian.

Wirus jest dziełem międzynarodowej grupy hakerów o nazwie 29a i jak dotąd nie znalazł się na "wolności" – autorzy programu przesłali go w poniedziałek do firm zajmujących się tworzeniem aplikacji antywirusowych. Cabir nie wykonuje żadnych działań destrukcyjnych, a ze względu na relatywnie niewielką popularność Symbiana i modułów Bluetooth, liczba potencjalnie zagrożonych telefonów jest i tak nieduża. Nie da się jednak ukryć, że jest to pierwszy wirus rozsyłający się w sieciach komórkowych i w przyszłości na jego kodzie mogą zostać oparte zdecydowanie bardziej szkodliwe robaki.
Graham Cluley, ekspert z firmy Sophos, przypomina że w roku 2000 wirus Timifonica wysyłał z zarażonych komputerów SMS-y, jednak Cabir "jest pierwszym wirusem, który przenosi się z telefonu na telefon".

Aplikacja nie wykorzystuje żadnych luk w oprogramowaniu, a po prostu właściwość komunikacji Bluetooth. Aparaty obsługujące ten standard automatycznie kontaktują się z innymi "sinozębymi" urządzeniami objętymi zasięgiem. Po znalezieniu takich telefonów, Cabir próbuje przesłać do nich swoją kopię. Wirus wyświetla też na wyświetlaczu zainfekowanego telefonu napis "Caribe-VZ/29a".

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-243-214.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet