Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Komórkowy portfel z problemami

Komórkowy portfel z problemami

sirmark 13 Grudnia 2007 12:58

0 0

Płatności mobilne to jeden z ostatnich hitów u operatorów komórkowych na całym świecie. W Polsce pionierem mobilnych płatności jest mPay, który współpracuje na razie z Polkomtelem. Dotychczasowe doświadczenia nie do końca jednak zadowalają operatora - pisze Gazeta Wyborcza.

System mPay, który pozwala płacić niewielkimi kwotami za pośrednictwem komórki, nie jest tak wygodny, jak w przypadku technologii zbliżeniowej - trzeba wybrać z klawiatury określonym ciąg znaków, a następnie po potwierdzeniu wpisać kod PIN. Pieniądze na zakupy trzeba jednak wcześniej przelać na specjalne konto w mPayu.

W ciągu trzech miesięcy od wprowadzenia usługi przekonaliśmy do płatności komórką ok. 7 tys. osób. To nieco mniej, niż zakładaliśmy - przyznaje Boduch. Jego zdaniem wpłynął na to m.in. zbyt wolny rozwój sieci sklepów akceptujących taki sposób płacenia. Na razie za pośrednictwem mPaya można płacić w kilkuset punktach, w większości w Warszawie. W ten sposób można też zapłacić za przejazd taksówką w Taxi Plus czy kupić puszkę coli w automacie. Za tydzień-półtora, mPay chce uruchomić płatności za parkowanie dla warszawskich kierowców. Można też płacić w sklepach internetowych albo za prąd czy telewizję.
Obecnie z płatności mPay w punktach korzysta niewiele osób. Trochę lepiej jest z transakcjami internetowymi, tych jest kilkaset dziennie. Firma pracuje nad tym, by ułatwić korzystanie z mPaya - np. aby klient mógł aktywować usługę w oddziale swojego banku. Wystarczy, że poda numer telefonu, a bank będzie ściągał należności ze zwykłego konta klienta, czyli tak jak to się dzieje w przypadku kart płatniczych. Prace nad podłączeniem banków do systemu mPaya mogą zakończyć się jeszcze przed wakacjami.

W przyszłym roku mPay liczy nawet na milion klientów płacących komórkami. Ale nie wiadomo, czy uda się to zrealizować, jeśli umowy nie podpiszą z nim Era i Orange. Krzysztof Dzięcioł, dyrektor departamentu usług mobilnych w PTC, nie ukrywa, że firma chce wdrożyć płatności komórkowe. Ale nie będzie to system podobny do mPaya. Chcemy uniknąć konieczności wpisywania wielocyfrowego kodu oraz zamrażania środków klienta przez wcześniejsze wpłacanie pieniędzy na specjalne konto - zaznacza Dzięcioł. Na dynamiczny rozwój rynku mobilnych płatności pozwoli przede wszystkim porozumienie wszystkich operatorów - podkreśla.

Era podpisała ostatnio umowę z Orange list intencyjny, dotyczący współpracy przy tworzeniu jednolitych standardów. Pierwszy wspólny system mobilnych płatności Ery i Orange ma być testowany już w przyszłym roku. Co ciekawe Polkomtel, choć ma u siebie mPaya, nie wyklucza współpracy z innymi sieciami.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza, wł     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1.  2007-12-13 13:12:40

  Spokojnie, to dopiero początki.

 • 0

  2. ~eSiK  2007-12-13 13:19:58  host: atropos.tpi.pl

  Ten mPay nigdy się nie przyjmie... o ile nie skrócą tych durnych kodów do płatności ;) Bo one najbardziej odstraszają i wkurzają klientów :(

 • 0

  3. ~issa  2007-12-13 14:14:39  host: inet20909nb-0.eranet.pl

  Dziś Wyborcza poświęciła nawet kawałek głównej strony na artykuł poświęcony tej tematyce "Zabrakło gotówki , zapłać komórką". Na gazeta.pl o dalszej ekskalacji sporu Polkomtela z dealerami , tym razem już wchodzą w grę oskarżenia o mobbing.

 • 0

  4. ~orniszon  2007-12-13 14:23:48  host: doz4.neoplus.adsl.tpnet.pl

  cyt Pierwszy wspólny system mobilnych płatności Ery i Orange ma być testowany już w przyszłym roku. bardzo fajnie to powinno byc ustandaryzowane.moge sie zalozyc w orange bedzie to lepszej jakosci niz tutaj

 • 0

  5.  2007-12-13 16:39:34

  a jak długi jest taki kod... ???? Już nie wspomnę, że 'kilkaset' punktów na 48 milionowy kraj, to raczej jakiś żart - trzeba było robić w jakimś małym mieście wcześniej projekt, tak by sprawdzić jak to funkcjonuje. Tak robią od lat na świecie... No ale skoro mają pieniądze, by je tracić na niedopięte projekty...

 • 0

  6.  2007-12-13 20:08:04

  Trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy, usługa jest sporym novum na naszym rynku, a paradoksalnie może mpayowi pomóc wprowadzenie płatności bezstykowych w mastercard i visie.

 • 0

  7. ~jojo  2007-12-13 21:55:07  host: eeh205.neoplus.adsl.tpnet.pl

  :o) - od kiedy Polska jest 48 milionowym krajem...? ;-)

 • 0

  8.  2007-12-13 23:24:32

  oczywiście 38 - ale to i tak niewiele zmienia

 • 0

  9. ~kotek  2007-12-14 18:11:29  host: fw-mpay.atm.com.pl

  eSiK, a dlaczego uważasz, że kod jest za długi? Próbowałeś? Najpierw spróbuj. dzwoniz pod taki sam numer, jakbys dzwonił do innej osoby. Jak masz z tym problemy, to pewno dzwonić tez nie potrafisz...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-133-152.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet