Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Komórkowa wojna w Kosowie

Komórkowa wojna w Kosowie

WitekT 27 Kwietnia 2010 12:44

0 0

Władze Kosowa wyłączyły stacje przekaźnikowe serbskich sieci komórkowych na swoim terenie. Kosowscy Serbowie w odwecie zaczęli wysadzać nadajniki, z których korzystają Albańczycy - pisze Gazeta Wyborcza.

23. kwietnia specjalne oddziały policji otoczyły stacje przekaźnikowe serbskich operatorów sieci komórkowych w Kosowie, a pracownicy tamtejszego urzędu telekomunikacyjnego zdemontowali anteny. Część sprzętu nadawczego zniszczono, a część załadowano na samochody i wywieziono. Demontaż kontynuowano w weekend.

Kosowski urząd ds. telekomunikacji lakonicznie wyjaśniał, że musiał wyłączyć 14 nadajników serbskich sieci Telekom, Telenor i Mobilkom, bo działały nielegalnie, bez wymaganych koncesji. Prasa w Serbii twierdzi jednak, że wyłączono ponad 20 nadajników. Serbowie o wydawanych przez rząd Kosowa koncesjach nie chcą słyszeć, bo ciągle uznają je za własną prowincję, w której obowiązuje serbskie prawo.




Tymczasem kosowscy Serbowie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. W odwecie wysadzili w powietrze kilka masztów antenowych używanych przez albańskie firmy telekomunikacyjne. Zapowiadają też demonstracje. Rząd w Belgradzie podgrzewa atmosferę i straszy rewoltą odciętych od telefonów rodaków. Szacuje się, że łączność straciło około 100 tys. kosowskich Serbów.

Kosowo nie ma własnego numeru kierunkowego, bo pod naciskiem Serbii nie nadała mu go Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna. Jak twierdzą serbskie media, wyłączając nadajniki, rząd w Kosowie próbuje pozbyć się serbskiego numeru kierunkowego.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 40
  • -1

    21. ~aqq  2010-04-27 16:56:58  host: 62.87.237.17

    @18 Moim zdaniem Serbowie to naród bandycki. Jedni są rusfobami, inny germanofobami, ja jestem serbofobką. I nie wstydzę się tego.

  • -1

    22. ~MIRKO MLADIĆ  2010-04-27 16:57:38  host: 83.230.8.57.gl.digi.pl

    jeśli nie wiadomo o co chodzi to nawet nie .o .........pieniądze tylko o ->służby specjalne nasłuch radiowy .któremu zależy na inwigilowaniu społeczeństwa dlatego te przepychanki.........o bts-Y

  • -1

    23. ~kello  2010-04-27 17:05:33  host: host-81-190-66-110.gdynia.mm.pl

    Ciekawe czy ci, co wysadzali site'y logowali sie na stacje :P

  • 1

    24. ~Dematerializator  2010-04-27 17:54:31  host: hsa122.internetdsl.tpnet.pl

    Kosove je Serbskie

  • -1

    25. ~pisul  2010-04-27 20:23:41  host: kwiatkowskiego.res.pl

    Jak dzieci.

  • -1

    26.  2010-04-27 21:02:42

    No,to mają przedzwonione :/

  • 1

    27. ~SA10B  2010-04-27 21:13:03  host: bzi90.internetdsl.tpnet.pl

    Kosowo to Serbia i tylko mi wstyd że nasze miernoty uznały to mafijne państewko.

  • 1

    28. ~  2010-04-27 21:56:28  host: t19-12.opera-mini.net

    @20: Dokładnie, ciekawe jak ma funkcjonować takie pseudopaństewko. @21: A my się wstydzimy za ciebie...

  • 1

    29. ~  2010-04-27 21:57:50  host: t19-12.opera-mini.net

    A i jeszcze jedno. To, że ktoś nie lubi Serbii, nie oznacza, że Kosowo ma być niepodległe.

  • 1

    30.  2010-04-27 22:44:31

    Ciekawi mnie, czy żydki jak budowali nielegalne osiedla mieszkaniowe to występowali do państwa Palestyńskiego o legalne pozwolenia na postawienie stacji bazowej?

  • 1

    31.  2010-04-28 01:09:22

    Nikt o tym nie napisał a propos braku kierunkowego dla Kosowa. Ichnie komórki używają kierunkowych ze Słowenii i... Monako http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_country_calling_codes +381 – Serbia Serbia +381 – Kosovo Republic of Kosovo, uses +381 for landlines but +377 44 Monaco and +386 49 Slovenia for mobile phones. Zwłaszcza to Monako jest ciekawe, bo u siebie chyba używają komórek z numeracją francuską +33

  • 1

    32. ~Łukasz_  2010-04-28 09:24:53  host: 212.2.99.204

    @30: Dobre :-) @31: To tylko pokazuje, że Kosowo nie powinno być niepodległe.

  • -1

    33.  2010-04-28 11:06:00

    Monako też nie powinno :-). No i co powiesz o Kanadzie i innych krajach co nie mają własnych numerów nierunkowych tylko +1 :-)?

  • 1

    34. ~  2010-04-28 14:59:25  host: t15-02.opera-mini.net

    Kolego o czym Ty mówisz... Gdzie Rzym, a gdzie Krym... Nie można porównywać Kosowa z Monako. Numer to pikuś, a Kanada jest wielkim silnym państwem.

  • -1

    35.  2010-04-29 00:15:57

    @34: smileya nie widziałeś?

  • 0

    37. ~aqq  2010-04-29 15:16:37  host: 62.87.237.99

    PS. Około 1,5 roku temu na wycieczce w Bośni naszego przewodnika napadła grupka młodzieży Serbów bośniackich - za to, że nawoływał swoją grupę po polsku machając proporczykiem. A wysadzanie masztów, obojętnie w jakim kraju by nie były, i grożenie zbrojną rewoltą, zamiast łągodzenie sporu, to pewnie też jest normalne zachowanie? Faktycznie spokojny, miłujący pokój naród.

  • 0

    38. ~aqq  2010-04-29 15:17:23  host: 62.87.237.99

    *łagodzenia sporu miało być oczywiście

  • 0

    39. ~Łukasz_  2010-04-29 17:59:47  host: system-1.pansa.pl

    @36: Zaraz zaraz... mniejszość serbska robiła to samo co bośniacka i chorwacka, a obwinianie za całe zło wyłącznie Serbów jest jakimś nieporozumieniem. Ja nie popieram tego co było złe, ale nie było to udziałem wyłącznie Serbów. A Milosević i inni są bohaterami bez wątpienia. Wysadzanie masztów? Gdyby mi ktoś wyłączył moje stacje NA MOIM TERYTORIUM to też bym mu maszty wysadził.

  • 0

    40. ~aqq  2010-04-29 20:56:08  host: 62.87.237.99

    Zaraz jaka mniejszość bośniacka i chorwacka? W Chorwacji i Bośni?

  • 0

    41. ~  2010-04-30 01:25:30  host: t05-07.opera-mini.net

    Dobra - nie mniejszość tylko po prostu Bośniacy i Chorwaci. Nie łap mnie za słówka, sens jest chyba jasny.

Dodaj swoją opinię