Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Komórka za 20 dolarów

Komórka za 20 dolarów

WitekT 1 Lipca 2005 15:00

0 0

Philips zainicjował globalną inicjatywę opracowania super tanich telefonów komórkowych, dedykowanych na rynki krajów rozwijających się.

Pierwszym efektem akcji ma być stworzenie układu elektronicznego - kosztującego poniżej 5 dolarów - który będzie łączył w sobie łączył wszystkie elementy typowego telefonu komórkowego, zarówno z platformy sprzętowej jak i programowej.

Jeżeli uda się zrealizować ten cel, zostanie otwarta droga do opracowania w pełni funkcjonalnej komórki w cenie poniżej 20 dolarów. Byłaby to bardzo ciekawa propozycja skierowana na prężnie rozwijające się rynki telekomunikacyjne Chin, Indii, krajów afrykańskich, Południowej Ameryki i Europy Wschodniej.
W trakcie prezentacji nowej inicjatywy Philipsa wiceprezes firmy, Thierry Laurent, wyraził nadzieję, że do 2008 r. koszt wyprodukowania telefonu komórkowego spadnie do poziomu poniżej 15 dolarów za sztukę. Obecnie najtańsze komórki można wyprodukować za niecałe 40 dolarów. Dzięki stworzeniu taniego i kompletnego chipu umożliwiającego wyprodukowanie telefonu, Philips ma nadzieję przyczynić się do gwałtownej redukcji kosztów wytwarzania terminali komórkowych. Wraz ze spadkiem cen telefonów firma oczekuje większej ich popularności. Obecnie, choć 77% ziemskiej populacji żyje na obszarach pokrytych zasięgiem sieci komórkowych, to zaledwie 25% korzysta z telefonów komórkowych. Barierą dla szerszej popularyzacji nowoczesnej technologii są relatywnie wysokie koszty zakupu telefonu.

Telefon wykorzystujący rozwiązanie Philipsa będzie urządzeniem kompatybilnym z sieciami GSM, umożliwiającym prowadzenie rozmów i wysyłanie SMS-ów, wyposażonym w czarno-biały ekran i odtwarzającym polifoniczne dzwonki. Pierwsze próbne wersje telefonów mają się pojawić na rynku już w czwartym kwartale tego roku.

Źródło tekstu: I4U, 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 2
 • 0

  1. ~Rafal  2005-07-01 20:46:00  host: 212.122.214.204

  Z tymi swoimi wynalazkami Philips powinien na drzewo... hehe...

 • 0

  2. ~maruda  2005-07-03 23:06:00  host: host-ip194-106.crowley.pl

  w polsce taki aparat będzie kosztował te 20$
  (plus vat) pod warunkiem, że dolar będzie kosztował min 12 pln ( plus vat) :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-146-211.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz ofertę Prosto na kartę Plusa?

Prosto Na Kartę - nowa oferta dla klientów Plusa

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet