Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Komórka plus samochód to zestaw dla zaledwie 2,5% z nas

Komórka plus samochód to zestaw dla zaledwie 2,5% z nas

Q! 30 Marca 2010 09:50

0 0

Czy rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu musi rozpraszać naszą uwagę? Dobra wiadomość jest taka, że według naukowców z Uniwersytetu w Utah - nie musi. Zła natomiast - dotyczy to tylko niewielkiego odsetka badanych osób.

Dwaj naukowcy ze wspomnianego Uniwersytetu - Jason Watson oraz David Strayer - przebadali 200 osób pod kątem ich uwagi podczas prowadzenia samochodu i jednoczesnej rozmowy przez telefon komórkowy. Badanie przeprowadzone zostało na specjalnym symulatorze i składało się z dwóch etapów.

W pierwszym etapie badana była reakcja każdego z kierowców na wydarzenia na drodze bez telefonu przy uchu. W drugim - kierowcy mieli jednocześnie prowadzić samochód i rozmawiać przez telefon. Podczas rozmowy musieli oni nie tylko skupić się na drodze, ale również zapamiętać niektóre słowa i rozwiązywać proste zagadki matematyczne.

Tak jak spodziewali się naukowcy, ogromna większość badanych uzyskała zdecydowanie gorsze wyniki w drugim etapie, niż w pierwszym. Potrzebowali oni 20% więcej czasu na przyciśnięcie pedału hamulca. Również odległość od poprzedzającego samochodu zwiększała się o 30%. Także ich pamięć była o 11% gorsza, a zdolności matematyczne - o 3%. Takie wyniki dotyczyły 97,5% badanych.
Jednak pozostały odsetek badanych, czyli 2,5%, zanotowało, co najmniej, tak dobre wyniki, jak w przypadku prowadzenia samochodu bez telefonu przy uchu. Ich czas reakcji, dystans od poprzedzającego samochodu oraz zdolności matematyczne w obydwu próbach były takie same. Co więcej - ich zdolności pamięciowe poprawiły się o około 3%.

Taki wynik badań zaskoczył samych naukowców. Wszystko dlatego, że do tej pory, według teorii poznawczej, takie zjawisko nie miało prawa występować. Sądzono bowiem, że wielozadaniowość ma wpływ na jakość i tempo wykonywania każdej z czynności. Przeprowadzone badanie zaprzeczyło jednak tej teorii, otwierając być może nowy rozdział badań naukowych.

Jak podkreślają badacze, przeprowadzone przez nich doświadczenie nie miało na celu pokazania, że prowadzenie pojazdu i jednoczesne rozmawianie przez telefon może być niegroźne. Dowiodło ono jedynie, że niewielki odsetek populacji, nazwany jednostkami wielozadaniowymi (ang. supertaskers), może jednocześnie prowadzić pojazd i rozmawiać przez telefon komórkowy.

Źródło tekstu: mobilecrunch, wł     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 1

  1.  2010-03-30 10:02:41

  dziwni ci amerykanie - u nas co 2-ga blondynka tak robi i do tego jeszcze makijaż poprawia we wstecznym lusterku (bo to w daszku przeciwsłonecznym "nie ogarnia jej").

 • -1

  2. ~  2010-03-30 10:04:20  host: 194.246.124.200

  więc może wprowadzimy przepisy zakazujące rozmawianie przez telefon przy ruchu pojazdu ponad 20-30 km/h ??

 • 1

  3. ~Kamil  2010-03-30 10:26:01  host: hrg17.internetdsl.tpnet.pl

  Rozmowa przez telefon i przekraczanie prędkości to chyba najczęściej popełniane wykroczenie. Zgadzam się co do drugiego, ale rozmów przez telefon podczas jazdy - tego nie rozumiem, chociaż też nie do końca. W mieście nie powinno się rozmawiać przez telefon, wiadomo dlaczego(duży ruch, różnorakie niespodzianki na dorodze, przejścia dla pieszych). Na trasie to coś zupełnie innego. Może czas by to zmienić?

 • 1

  4.  2010-03-30 15:42:09

  Naukowcy wiedzą swoje a Polacy swoje ;-) Ja przyznam, ze każdy kto siedzi w samochodzie, który prowadzę mówi, ze znacznie zwalniam prowadząc rozmowę przez komórkę (korzystam ze słuchawki uwalniającej ręce). Szczególnie w mieście ;-)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-98-96.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (13)

Archiwum Ankiet