Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Komisja Europejska zaczyna kolejną rundę postępowań ws. telekomunikacji

Komisja Europejska zaczyna kolejną rundę postępowań ws. telekomunikacji

WitekT 12 Października 2006 16:51

0 0

W nowej serii postępowań w sprawie możliwych naruszeń przepisów UE w dziedzinie telekomunikacji, Komisja Europejska wszczęła 9 nowych postępowań w sprawie naruszenia przepisów przeciwko państwom członkowskim. Komisja wystosowała również uzasadnione opinie do ośmiu państw członkowskich, otwierając drugi etap postępowań w sprawie naruszenia.

Większość spraw w nowej serii postępowań dotyczy nieukończenia analiz rynku służących ocenie konkurencji na krajowych rynkach telekomunikacji, bądź nieudostępniania służbom ratunkowym informacji o lokalizacji rozmówcy. W wyniku zadowalającego wdrożenia przepisów UE w niektórych państwach członkowskich 12. października Komisja zamknęła również 9 spraw.

Komisja zwraca baczną uwagę na prawidłowe wdrożenie wspólnotowych ram prawnych dotyczących łączności elektronicznej. Jest to kwestia szczególnie istotna, gdyż w chwili obecnej prowadzimy konsultacje na temat przyszłości tych ram. Niezmiernie ważną kwestią jest ukończenie analiz rynku przez krajowe organy regulacyjne w zakresie łączności, tak, by w razie potrzeby dysponować stosownymi rozwiązaniami służącymi zapewnieniu efektywnej konkurencji na korzyść konsumentów i przedsiębiorstw w UE. We wszystkich państwach członkowskich należy także pilnie zająć się kwestią dostępności informacji o lokalizacji rozmówcy dzwoniącego na jeden europejski numer alarmowy 112. Z przyjemnością stwierdzam jednak również, że udało nam się zamknąć 9 spraw, w których osiągnięto postępy - stwierdziła komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, Viviane Reding.

Nie wszystkie państwa członkowskie zakończyły pierwszy etap sporządzania analiz rynku w ramach przepisów ustanowionych w 2002 roku, w związku z czym Dania, Niemcy, Malta i Portugalia są adresatami wezwań do usunięcia uchybienia. Do Estonii, która ukończyła jedną analizę rynku oraz Luksemburga, który ukończył cztery (spośród 18 wymaganych), wystosowano uzasadnione opinie. Sprawa przeciwko Czechom została zamknięta, ponieważ ukończono wszystkie 18 analiz stosownych rynków.

Niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania wspólnotowych ram regulacyjnych dotyczących łączności elektronicznej jest sprawne dokonanie dokładnej analizy rynków przez krajowe organy regulacyjne. Jedynie po przeprowadzeniu starannej analizy rynku można dokonać oceny konkurencji oraz zidentyfikować operatorów o dominującej pozycji na rynku, co z kolei jest warunkiem zastosowania przez krajowe organy regulacyjne środków naprawczych gwarantujących efektywną konkurencję. Krajowe organy regulacyjne zostały zobowiązane do przeprowadzenia analizy 18 rynków mających znaczenie dla sektora łączności elektronicznej w możliwie najkrótszym terminie po wejściu w życie wspólnotowych ram prawnych (lipiec 2003 roku w przypadku "starych" państw członkowskich oraz maj 2004 roku w przypadku "nowych" państw). Jedynie dzięki naciskom ze strony Komisji oraz, w niektórych przypadkach, dzięki wszczęciu postępowania w sprawie naruszenia przepisów, udało się zapewnić przeprowadzenie wymaganych analiz prawie wszystkich istotnych rynków w przeważającej większości państw członkowskich UE.

Komisja zamierza wystosować uzasadnione opinie do sześciu państw członkowskich (Grecji, Litwy, Niderlandów, Słowacji, Włoch i Portugalii), w których nie są udostępniane informacje o lokalizacji rozmówców dzwoniących na jeden europejski numer alarmowy 112. Będące w toku postępowania przeciwko Irlandii, Cyprowi i Luksemburgowi mogłyby zostać zamknięte po potwierdzeniu przez władze krajowe, że udostępnianie informacji o lokalizacji rozmówcy jest już możliwe.

Jeśli chodzi o Francję, w chwili obecnej dostępny jest pełny spis abonentów, w związku z czym sprawę tę także zamknięto.
Ponieważ możliwość przenoszenia numerów jest w chwili obecnej w pełni dostępna na Malcie, w Polsce i Słowenii, postępowania w ich sprawach zostały zamknięte. Wezwanie do usunięcia uchybienia wystosowano natomiast do Słowacji, będącej ostatnim z państw członkowskich, w którym nie istnieje możliwość przenoszenia numeru stacjonarnego, pomimo że wprowadzono tam nowe przepisy.

Wezwanie do usunięcia uchybienia wystosowano również do Niemiec, ponieważ przepisy w zakresie obowiązkowej transmisji (tzw. "must-carry" rules) w poszczególnych krajach związkowych nie są zgodne z wymogami dyrektywy o usłudze powszechnej.

Nowe postępowanie w sprawie naruszenia przepisów wszczęto przeciwko Szwecji, ponieważ w tym państwie wyłącznie operator o dominującej pozycji na rynku ma prawo do zakwestionowania wyników analizy rynku.

Wezwanie do usunięcia uchybienia dotyczące finansowania usługi powszechnej wystosowano do Belgii, natomiast nowe postępowanie wszczęto przeciwko Luksemburgowi, gdyż krajowy organ regulacyjny tego państwa nie dokonał nigdy weryfikacji systemu księgowania kosztów operatora, ani nie publikował rocznego oświadczenia o zgodności.

Po dostarczeniu przez Grecję oficjalnego powiadomienia dotyczącego transpozycji do ustawodawstwa krajowego dyrektywy o prywatności i łączności elektronicznej, ostatnie postępowanie w sprawie niepowiadomienia zostało zamknięte.

Szczegółowe zestawienie na temat stanu poszczególnych postępowań w sprawie naruszenia przepisów jest dostępne na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów dotyczącej wdrażania i egzekucji przepisów.

Źródło tekstu: KE     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~  2006-10-12 16:58:05  host: apn-100-181.gprsbal.plusgsm.pl

  Europa..w Polsce trzeba jeszcze wielu lat by dogonić zachód,z zarobkami tez;-))

 • 0

  2.  2006-10-12 18:16:06

  Słyszalem że obecny stan europejski osiągniemy za mniej więcej 40-50 lat :( to ja wy*** z tego kraju - za 40 lat to ja bede bardzo posuniety wiekowo :P

 • 0

  3.  2006-10-12 20:39:44

  olek_skype--->moge CIe uswiadomic juz teraz, odrazu, mam 26 lat i od malego slysze ze Polska jest 40 lat w plecy do zachodu, mozesz nie czekac, to nigdy nie nastapi, zawsze bedziemy 40 lat w plecy

 • 0

  4. ~  2006-10-13 10:12:54  host: abbp203.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Szczególnie fajne są te Niderlandy. A jak swojsko brzmią! :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-150-98.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy robisz zakupy na Allegro?

Poczta Polska: nowa oferta dla firm sprzedających na Allegro

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet