Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Komisja Europejska - roaming w 2015 bez opłat?

Komisja Europejska - roaming w 2015 bez opłat?

Ringu 6 Grudnia 2010 09:11

0 0

Komisarz UE ds. agendy cyfrowej, Neelie Kroes, zapowiedziała przegląd taryf roamingowych na terenie Unii. Może to spowodować zmniejszenie cen lub całkowite zniesienie opłat dodatkowych za korzystanie z roamingu na terenie państw członkowskich.

Władze Unii chcą w najbliższym czasie obniżyć stawki za połączenia głosowe w roamingu o 50%, natomiast opłaty za wiadomości tekstowe o 60%. Obecnie cena za minutę połączenia z zagranicy nie może być wyższa niż 0,39 euro za połączenie wykonane, 0,15 euro za połączenie otrzymane i 0,11 euro za wysłanie wiadomości SMS.




Pojawiła się także propozycja zmniejszenia opłat za transmisję danych w roamingu. Urzędnicy chcą limitować odgórnie cenę za 1 GB transmisji danych.

Przegląd usług roamingowych zostanie zakończony w pierwszej połowie przyszłego roku. Po analizie komisarz zaproponuje konkretne rozwiązania. Neelie Kroes wolałaby zwiększać konkurencję na rynku usług roamingowych, zamiast nakładać kolejne limity cenowe. Wiceprzewodnicząca KE chce w efekcie całkowicie wyeliminować opłaty dodatkowe za roaming do 2015 roku.

Źródło tekstu: New York Times     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 1

    8. ~  2010-12-06 10:45:55  host: 87-207-102-102.dynamic.chello.pl

    Mam nadzieję, że obnizenie cen roamingu dotyczyć będzie także transmisji danych. Teraz jadąc przez Europę można zwariować zmieniając w każdym kraju kartę SIM do transmisji danych, bo głównie to jest teraz problemem jeśli chodzi o koszty.

  • 1

    9. ~  2010-12-06 11:19:52  host: ip-94-42-40-252.multimo.pl

    Świetna wiadomość :-)

  • -2

    10.  2010-12-06 12:10:50

    Od dawna istnieje coś takiego jak rozmowy międzypaństwowe i "międzymiastowe" = międzywojewódzkie. I moim zdaniem jest całkiem uzasadnione, że dzwoniąc dalej płacę więcej - zwyczajnie są wyższe koszty. Ale dlaczego dzwoniąc w drugą stronę mam zapłacić więcej? Tego pojąć nie mogę. Dzisiejsza sytuacja pokazuje jakie są koszty połączeń. Skoro można zaoferować rozmowy międzypaństwowe w cenie lokalnych, to tylko pokazuje jakie są marże na tych drugich. W końcu nawet dziecko zrozumie, że koszt rozmowy wykonanej na większą odległość i z wykorzystaniem sieci dwóch (przynajmniej) operatorów jest wyższy.

  • 1

    11.  2010-12-06 12:11:14

    No prosze, bardzo dobra informacja dla mnie.Pakiet internetowy w Gadu Air wykorzystam sobie będąc w Niemczech,Holandii, Anglii, Francji czy we Włoszech;) Ciekawe tylko czy do tego czasu w prepaidach Orange 5MB nadal będzie kosztowało 5zł;)

  • 1

    12. ~bakulik  2010-12-06 12:28:30  host: gdynia.limes.com.pl

    Powinno być "z zagranicy", a nie "zza granicy". No, chyba że chodzi o dzwonienie z miejsca tuż za miedzą. ;)

  • 1

    13.  2010-12-06 12:40:37

    @12 - racja, poprawione, dzięki

  • -2

    14.  2010-12-06 12:47:56

    Trochę to niewiarygodne, będę zdziwniona, jeśli przejdzie. Znów UE ingeruje w sprawy wolnego rynku, zamiast zostawić je samym sobie. Jeśli roaming bez opłat naprawdę wejdzie, to kilku opów raczej upadnie.

  • 2

    15. ~galtom  2010-12-06 13:07:53  host: 173.208.45.178.rdns.ubiquityservers.com

    @10: nie zgadzam sie z Twoim tokiem myslenia. Po pierwsze: ""międzymiastowe" = międzywojewódzkie" - z tego co wiem to nasz anachronizm - nigdzie na swiecie sie z czyms takim nie spotkalem (UK, Nimecy, Wlochy). Rozmowa w kraju na stacjonarny kosztuje tyle samo bez wzgledu na to czy ten telefon jest ulice dalej czy na drugim koncu kraju. Jesli zostana zniesione oplaty roamingowe to - hipotetyczna sytuacja. Ty i Twoja polska komorka jestescie w Barcelonie a ja dzwonie z mojej polskiej komorki najpier do Ciebie a potem do hiszpana ktory stoi obok Ciebie (obaj teraz korzystacie z tej samej sieci) - dlaczego jedna rozmowa ma byc drozsza od drugiej? Poza tym skoro w telefoni stacjonarnej sie dalo to stawke ujednolicic to chyba tu tez sie da? Ja juz od jakiegos czasu dokladnie wiem jaki rachunek telefoniczny za tel . we domu dostane bez wzgledu na to czy gadam codziennie 5h i czy mniej i czy dzwonie do miasta obok, na drugi koniec kraju czy na drugi koniec Europy. Poza tym, na moje oko to roaming jako taki jest drozszy niz telefon bezposredni z kraju do kraju.

  • 1

    16. ~triks  2010-12-06 13:09:23  host: crowley-nat.greenlan.pl

    @11 - pakiety raczej nie będą tak kamo korzystne w kraju macierzystym jak i poza nim, a to z prostej przyczyny - własna infrastruktura. Łatwiej dać tani pakiet do własnej sieci z własnej sieci niż to samo + płacić innemu opowi za korzystanie z jego nadajników itd. Gdyby było inaczej to będąc w jednej Polskiej sieci mógłbyś logować się także do każdej innej, bo co za różnica? Popatrz na Play, który ma rozróżnienie niektórych pakietów na wykonywane z jego sieci i jego oraz Plusa

  • 3

    17. ~galtom  2010-12-06 13:13:47  host: 173.208.45.178.rdns.ubiquityservers.com

    @ewaq: i dobrze - bo tu rynek narazie jest bezsilny. Jest podzielony wiec konsumenci nie moga wybierac nogami i swoimi decyzjami ksztaltowac cen. Poza tym zwroc uwage, ze ten roaming i tak jest troche fikcyjny. Wiekszosc telekomow w Europie to te same firmy - ten sam wlasciciel - to historyczne zaleznosci daly to, ze jest Orange UK, FR, PL, itd a nie po prostu jedna siec Orange (choc fizycznie tak na pewno jest bo wspolnych punktow na pewno jest sporo). Gdyby konceje wydawala bruksela to byly by telekomy europejskie i koniec. Wyobraz sobie sytuacje gdzie kazde polskie miasto ma wlasna koncesje - jedziesz z Warszawy do Lodzi i placisz za roaming bo jestes - w oinnym miesice i w innej sieci - CHORE? Owszem - i obecna sytuacje tez jest chora - tylko wiekszosc osob jest do nie przyzwyczjajona - tak bylo zawsze - i tego nie widzi. Dlaczego moge kupic za granica wiekszosc uslug i towarow (i nie place ekstra za to, ze zabieram je do innego kraju) a uslugi telekomunikacyjnej nie. Roaming i oplaty za polaczenia "miedzynarodowe" to tylko dodatkowy haracz dla tych firm - na czym starci Orange (glowne) jak oddzial polska przestanie placic oddzialowi UK? Na niczym poza sama gotowka.

  • 1

    18.  2010-12-06 13:21:33

    Uważam że koszt rozmowy do Hiszpana i do mnie w Barcelonie powinien być taki sam (w przybliżeniu). Oczywiście dla Ciebie koszt byłby wyższy rozmowy z Hiszpanem, a różnicę kosztu rozmowy ze mną musiałbym pokryć sam (chyba, że wyraziłbyś zgodę na pokrycie jej). Co do standardów w innych krajach, to nie przekonuje mnie to, ze są jedynie słuszne. W mojej poprzedniej wypowiedzi miało wynikać: rozmowy lokalne powinny być dużo tańsze, międzynarodowe w cenie dzisiejszych "lokalnych", a za roaming nie powinny być pobierane żadne opłaty.

  • 1

    19. ~galtom  2010-12-06 13:33:16  host: 173.208.45.178.rdns.ubiquityservers.com

    @m2m: " rozmowy lokalne powinny być dużo tańsze, międzynarodowe w cenie dzisiejszych "lokalnych", a za roaming nie powinny być pobierane żadne opłaty." Ale to co piszesz to fikcja literacka - rozmowy na telefony stacjonarne (w Europie od dawna) a i u nas sie to zaczyna nie kosztuja inaczej ze wzgledu na odleglosc. To troche tak jakbys chcial placic za internet w zaleznosci od tego czy otwierasz strone co wisi blisko Ciebie czy daleko. Osobiscie place (jak w kazdym normalnym kraju) stala oplate miesiacze swojemu opowi - a tego nie interesuje ile gadam (czas) i czy gadam z Gdanskiem, Kielcami, Londynem czy Nowym Yorkiem. Tak tez jest w Unii od dawna. Nie slyszalem takze aby wczesniej w "normalnych" krajach byl podzial cenowy na "wojewodztwa". Osobiscie jestem za jaknajszybszym stworzeniem takich samych przepisow dla EU. Koniec z roamingiem i rozmowami miedzynarodowymi. Dlaczego w kmorkach nigdy nie bylo rozmow miedzymiastowych?

  • 1

    20.  2010-12-06 13:45:13

    "Dlaczego w kmorkach nigdy nie bylo rozmow miedzymiastowych?" - bo nie było po drodze szeregu pań przy centralkach. Oczywiście dla "opa" jest bardzo opłacalne, jeśli mu płacę niezależnie czy korzystam z jego usług czy nie. Ja jednak wolę nie płacić za to czego nie wykorzystuję. A za przesył danych przez internet płaci się więcej niż przez sieci "własne" - i nie ma w tym nic dziwnego.

  • 2

    21.  2010-12-06 13:49:54

    @m2m: nie ma juz szeregu Pan przy centralkach - a w TPSA dalej za rozmowe ze Szczecinem placisz inaczej. Ja w Netii place 69 zl (wczesniej podobnie placiclem sieci TalkTalk w UK) za rozmowy ze stacjanarnymi w EU (bez ograniczen) - jak myslisz ile do tego doplacaja? Zwracam uwage, ze glos w sieci GSM to tez dane :-) bo siec jest cyfrowa - to czy mowisz czesc, czy otwierasz www. telepolis.pl jest dla urzadzenia bez znaczenia. Koszty rozmow sa sztucznie windowane a jako, ze rynek jest zdefragmentowany - bo wywodzi sie z osobnych bytow ekonmicznych (kiedy nie bylo EU) - to trzeba mu pomoc sie ujednolicic. Generalnie KE idzie w dobrym kierunku.

  • 1

    22.  2010-12-06 14:00:18

    Ale ja nie jestem przeciwny łączeniu rynku. Wręcz przeciwnie, zwyczajnie nie chcę płacić nieuzasadnionych kosztów.

  • 1

    23.  2010-12-06 14:12:41

    Na to czekam! Jak na razie zapowiedzi. Kiedy te decyzje odpowiednich władz UE nabiorą realnych kształtów? Oby "już" za pięć lat, nie później. To jest to! Jestem z polskim numerem np. w Niemczech, puszczam strzałkę i znajomy (rodzina) w Polsce oddzwania do mnie korzystając z nielimitowanych rozmów po sieci, a ja nie płacę ani grosza za odebrane połączenia! Tylko obawiam się jak na to zareagują zagraniczne sieci, czy wprowadzą jakieś limity na długość jednego połączenia, w końcu ja będę ze swoim telefonem tylko "gościem" w zagranicznej sieci.

  • 1

    24. ~tit  2010-12-06 14:37:58  host: z10-02.opera-mini.net

    ciekawe ile opa kosztuje polaczenie do np niemiec na kom. Orange bierze np 2.50zl'za min. Ile mu z tego zostaje

  • 1

    25.  2010-12-06 14:42:14

    @14 - czyżbyś martwiła się, że "dojarki" przestaną nas doić ? Święty czas ! Mam nadzieję, że sprawa będzie rozwiązana KOMPLEKSOWO tj. z uwzględnieniem połączeń głosowych, sms, mms i transmisji danych.

  • 1

    26. ~galtom  2010-12-06 14:54:41  host: 62-148-76-2.adsl.inetia.pl

    Jakim "gosciem" w zagranicznej sieci??? Do kogo nalezy Orange PL, UK, FR itd....? Do koga zaraz bedzie nalezez cala ERA, T-Mobile UK, T-Mobile UK. Jakos Three (Hutchison 3G) traktuje wszystkie swoje sieciu w Europie (UK, Austria, Wlochy) jak jedna siec.

  • 2

    27.  2010-12-06 15:05:32

    alez to wszystko jest bardzo proste ... chcecie, zeby ceny w roamingu spadly do przyzwoitego poziomu ? ... przestancie rozmwiawiac *** ograniczcie sie do minimum zwlaszcza na wczasach, korzystajcie z wifi, ja w tym roku w Turcji wydalem w roamingu 4 zl, prawie wszystkie rozmowy i 100% danych przez wifi

Dodaj swoją opinię