Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Komisja Europejska - roaming w 2015 bez opłat?

Komisja Europejska - roaming w 2015 bez opłat?

Ringu 6 Grudnia 2010 09:11

0 0

Komisarz UE ds. agendy cyfrowej, Neelie Kroes, zapowiedziała przegląd taryf roamingowych na terenie Unii. Może to spowodować zmniejszenie cen lub całkowite zniesienie opłat dodatkowych za korzystanie z roamingu na terenie państw członkowskich.

Władze Unii chcą w najbliższym czasie obniżyć stawki za połączenia głosowe w roamingu o 50%, natomiast opłaty za wiadomości tekstowe o 60%. Obecnie cena za minutę połączenia z zagranicy nie może być wyższa niż 0,39 euro za połączenie wykonane, 0,15 euro za połączenie otrzymane i 0,11 euro za wysłanie wiadomości SMS.

Pojawiła się także propozycja zmniejszenia opłat za transmisję danych w roamingu. Urzędnicy chcą limitować odgórnie cenę za 1 GB transmisji danych.

Przegląd usług roamingowych zostanie zakończony w pierwszej połowie przyszłego roku. Po analizie komisarz zaproponuje konkretne rozwiązania. Neelie Kroes wolałaby zwiększać konkurencję na rynku usług roamingowych, zamiast nakładać kolejne limity cenowe. Wiceprzewodnicząca KE chce w efekcie całkowicie wyeliminować opłaty dodatkowe za roaming do 2015 roku.

Źródło tekstu: New York Times     

Dodaj do:
w sumie: 27
 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  8. ~  2010-12-06 10:45:55  host: 87-207-102-102.dynamic.chello.pl

  Mam nadzieję, że obnizenie cen roamingu dotyczyć będzie także transmisji danych. Teraz jadąc przez Europę można zwariować zmieniając w każdym kraju kartę SIM do transmisji danych, bo głównie to jest teraz problemem jeśli chodzi o koszty.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  9. ~  2010-12-06 11:19:52  host: ip-94-42-40-252.multimo.pl

  Świetna wiadomość :-)

 • Ten komentarz został ukryty.

  -2

  10.  2010-12-06 12:10:50

  Od dawna istnieje coś takiego jak rozmowy międzypaństwowe i "międzymiastowe" = międzywojewódzkie. I moim zdaniem jest całkiem uzasadnione, że dzwoniąc dalej płacę więcej - zwyczajnie są wyższe koszty. Ale dlaczego dzwoniąc w drugą stronę mam zapłacić więcej? Tego pojąć nie mogę. Dzisiejsza sytuacja pokazuje jakie są koszty połączeń. Skoro można zaoferować rozmowy międzypaństwowe w cenie lokalnych, to tylko pokazuje jakie są marże na tych drugich. W końcu nawet dziecko zrozumie, że koszt rozmowy wykonanej na większą odległość i z wykorzystaniem sieci dwóch (przynajmniej) operatorów jest wyższy.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  11.  2010-12-06 12:11:14

  No prosze, bardzo dobra informacja dla mnie.Pakiet internetowy w Gadu Air wykorzystam sobie będąc w Niemczech,Holandii, Anglii, Francji czy we Włoszech;) Ciekawe tylko czy do tego czasu w prepaidach Orange 5MB nadal będzie kosztowało 5zł;)

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  12. ~bakulik  2010-12-06 12:28:30  host: gdynia.limes.com.pl

  Powinno być "z zagranicy", a nie "zza granicy". No, chyba że chodzi o dzwonienie z miejsca tuż za miedzą. ;)

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  13.  2010-12-06 12:40:37

  @12 - racja, poprawione, dzięki

 • Ten komentarz został ukryty.

  -2

  14.  2010-12-06 12:47:56

  Trochę to niewiarygodne, będę zdziwniona, jeśli przejdzie. Znów UE ingeruje w sprawy wolnego rynku, zamiast zostawić je samym sobie. Jeśli roaming bez opłat naprawdę wejdzie, to kilku opów raczej upadnie.

 • Ten komentarz został ukryty.

  2

  15. ~galtom  2010-12-06 13:07:53  host: 173.208.45.178.rdns.ubiquityservers.com

  @10: nie zgadzam sie z Twoim tokiem myslenia. Po pierwsze: ""międzymiastowe" = międzywojewódzkie" - z tego co wiem to nasz anachronizm - nigdzie na swiecie sie z czyms takim nie spotkalem (UK, Nimecy, Wlochy). Rozmowa w kraju na stacjonarny kosztuje tyle samo bez wzgledu na to czy ten telefon jest ulice dalej czy na drugim koncu kraju. Jesli zostana zniesione oplaty roamingowe to - hipotetyczna sytuacja. Ty i Twoja polska komorka jestescie w Barcelonie a ja dzwonie z mojej polskiej komorki najpier do Ciebie a potem do hiszpana ktory stoi obok Ciebie (obaj teraz korzystacie z tej samej sieci) - dlaczego jedna rozmowa ma byc drozsza od drugiej? Poza tym skoro w telefoni stacjonarnej sie dalo to stawke ujednolicic to chyba tu tez sie da? Ja juz od jakiegos czasu dokladnie wiem jaki rachunek telefoniczny za tel . we domu dostane bez wzgledu na to czy gadam codziennie 5h i czy mniej i czy dzwonie do miasta obok, na drugi koniec kraju czy na drugi koniec Europy. Poza tym, na moje oko to roaming jako taki jest drozszy niz telefon bezposredni z kraju do kraju.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  16. ~triks  2010-12-06 13:09:23  host: crowley-nat.greenlan.pl

  @11 - pakiety raczej nie będą tak kamo korzystne w kraju macierzystym jak i poza nim, a to z prostej przyczyny - własna infrastruktura. Łatwiej dać tani pakiet do własnej sieci z własnej sieci niż to samo + płacić innemu opowi za korzystanie z jego nadajników itd. Gdyby było inaczej to będąc w jednej Polskiej sieci mógłbyś logować się także do każdej innej, bo co za różnica? Popatrz na Play, który ma rozróżnienie niektórych pakietów na wykonywane z jego sieci i jego oraz Plusa

 • Ten komentarz został ukryty.

  3

  17. ~galtom  2010-12-06 13:13:47  host: 173.208.45.178.rdns.ubiquityservers.com

  @ewaq: i dobrze - bo tu rynek narazie jest bezsilny. Jest podzielony wiec konsumenci nie moga wybierac nogami i swoimi decyzjami ksztaltowac cen. Poza tym zwroc uwage, ze ten roaming i tak jest troche fikcyjny. Wiekszosc telekomow w Europie to te same firmy - ten sam wlasciciel - to historyczne zaleznosci daly to, ze jest Orange UK, FR, PL, itd a nie po prostu jedna siec Orange (choc fizycznie tak na pewno jest bo wspolnych punktow na pewno jest sporo). Gdyby konceje wydawala bruksela to byly by telekomy europejskie i koniec. Wyobraz sobie sytuacje gdzie kazde polskie miasto ma wlasna koncesje - jedziesz z Warszawy do Lodzi i placisz za roaming bo jestes - w oinnym miesice i w innej sieci - CHORE? Owszem - i obecna sytuacje tez jest chora - tylko wiekszosc osob jest do nie przyzwyczjajona - tak bylo zawsze - i tego nie widzi. Dlaczego moge kupic za granica wiekszosc uslug i towarow (i nie place ekstra za to, ze zabieram je do innego kraju) a uslugi telekomunikacyjnej nie. Roaming i oplaty za polaczenia "miedzynarodowe" to tylko dodatkowy haracz dla tych firm - na czym starci Orange (glowne) jak oddzial polska przestanie placic oddzialowi UK? Na niczym poza sama gotowka.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  18.  2010-12-06 13:21:33

  Uważam że koszt rozmowy do Hiszpana i do mnie w Barcelonie powinien być taki sam (w przybliżeniu). Oczywiście dla Ciebie koszt byłby wyższy rozmowy z Hiszpanem, a różnicę kosztu rozmowy ze mną musiałbym pokryć sam (chyba, że wyraziłbyś zgodę na pokrycie jej). Co do standardów w innych krajach, to nie przekonuje mnie to, ze są jedynie słuszne. W mojej poprzedniej wypowiedzi miało wynikać: rozmowy lokalne powinny być dużo tańsze, międzynarodowe w cenie dzisiejszych "lokalnych", a za roaming nie powinny być pobierane żadne opłaty.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  19. ~galtom  2010-12-06 13:33:16  host: 173.208.45.178.rdns.ubiquityservers.com

  @m2m: " rozmowy lokalne powinny być dużo tańsze, międzynarodowe w cenie dzisiejszych "lokalnych", a za roaming nie powinny być pobierane żadne opłaty." Ale to co piszesz to fikcja literacka - rozmowy na telefony stacjonarne (w Europie od dawna) a i u nas sie to zaczyna nie kosztuja inaczej ze wzgledu na odleglosc. To troche tak jakbys chcial placic za internet w zaleznosci od tego czy otwierasz strone co wisi blisko Ciebie czy daleko. Osobiscie place (jak w kazdym normalnym kraju) stala oplate miesiacze swojemu opowi - a tego nie interesuje ile gadam (czas) i czy gadam z Gdanskiem, Kielcami, Londynem czy Nowym Yorkiem. Tak tez jest w Unii od dawna. Nie slyszalem takze aby wczesniej w "normalnych" krajach byl podzial cenowy na "wojewodztwa". Osobiscie jestem za jaknajszybszym stworzeniem takich samych przepisow dla EU. Koniec z roamingiem i rozmowami miedzynarodowymi. Dlaczego w kmorkach nigdy nie bylo rozmow miedzymiastowych?

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  20.  2010-12-06 13:45:13

  "Dlaczego w kmorkach nigdy nie bylo rozmow miedzymiastowych?" - bo nie było po drodze szeregu pań przy centralkach. Oczywiście dla "opa" jest bardzo opłacalne, jeśli mu płacę niezależnie czy korzystam z jego usług czy nie. Ja jednak wolę nie płacić za to czego nie wykorzystuję. A za przesył danych przez internet płaci się więcej niż przez sieci "własne" - i nie ma w tym nic dziwnego.

 • Ten komentarz został ukryty.

  2

  21.  2010-12-06 13:49:54

  @m2m: nie ma juz szeregu Pan przy centralkach - a w TPSA dalej za rozmowe ze Szczecinem placisz inaczej. Ja w Netii place 69 zl (wczesniej podobnie placiclem sieci TalkTalk w UK) za rozmowy ze stacjanarnymi w EU (bez ograniczen) - jak myslisz ile do tego doplacaja? Zwracam uwage, ze glos w sieci GSM to tez dane :-) bo siec jest cyfrowa - to czy mowisz czesc, czy otwierasz www. telepolis.pl jest dla urzadzenia bez znaczenia. Koszty rozmow sa sztucznie windowane a jako, ze rynek jest zdefragmentowany - bo wywodzi sie z osobnych bytow ekonmicznych (kiedy nie bylo EU) - to trzeba mu pomoc sie ujednolicic. Generalnie KE idzie w dobrym kierunku.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  22.  2010-12-06 14:00:18

  Ale ja nie jestem przeciwny łączeniu rynku. Wręcz przeciwnie, zwyczajnie nie chcę płacić nieuzasadnionych kosztów.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  23.  2010-12-06 14:12:41

  Na to czekam! Jak na razie zapowiedzi. Kiedy te decyzje odpowiednich władz UE nabiorą realnych kształtów? Oby "już" za pięć lat, nie później. To jest to! Jestem z polskim numerem np. w Niemczech, puszczam strzałkę i znajomy (rodzina) w Polsce oddzwania do mnie korzystając z nielimitowanych rozmów po sieci, a ja nie płacę ani grosza za odebrane połączenia! Tylko obawiam się jak na to zareagują zagraniczne sieci, czy wprowadzą jakieś limity na długość jednego połączenia, w końcu ja będę ze swoim telefonem tylko "gościem" w zagranicznej sieci.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  24. ~tit  2010-12-06 14:37:58  host: z10-02.opera-mini.net

  ciekawe ile opa kosztuje polaczenie do np niemiec na kom. Orange bierze np 2.50zl'za min. Ile mu z tego zostaje

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  25.  2010-12-06 14:42:14

  @14 - czyżbyś martwiła się, że "dojarki" przestaną nas doić ? Święty czas ! Mam nadzieję, że sprawa będzie rozwiązana KOMPLEKSOWO tj. z uwzględnieniem połączeń głosowych, sms, mms i transmisji danych.

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  26. ~galtom  2010-12-06 14:54:41  host: 62-148-76-2.adsl.inetia.pl

  Jakim "gosciem" w zagranicznej sieci??? Do kogo nalezy Orange PL, UK, FR itd....? Do koga zaraz bedzie nalezez cala ERA, T-Mobile UK, T-Mobile UK. Jakos Three (Hutchison 3G) traktuje wszystkie swoje sieciu w Europie (UK, Austria, Wlochy) jak jedna siec.

 • Ten komentarz został ukryty.

  2

  27.  2010-12-06 15:05:32

  alez to wszystko jest bardzo proste ... chcecie, zeby ceny w roamingu spadly do przyzwoitego poziomu ? ... przestancie rozmwiawiac *** ograniczcie sie do minimum zwlaszcza na wczasach, korzystajcie z wifi, ja w tym roku w Turcji wydalem w roamingu 4 zl, prawie wszystkie rozmowy i 100% danych przez wifi

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-58-169.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet