Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Komisja Administracji i Cyfryzacji o Aukcji LTE i szerokopasmowym Internecie

Komisja Administracji i Cyfryzacji o Aukcji LTE i szerokopasmowym Internecie

orson_dzi 11 Września 2015 13:37

6 1

10 września, odbyło się w Sejmie RP posiedzenie Komisji Administracji i Cyfryzacji. Zasadniczym tematem spotkania była dyskusja nad propozycją inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju sieci i usług - ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z kosztami zajęcia pasa drogi podczas prowadzonych inwestycji telekomunikacyjnych (budowy sieci światłowodowych pod Internet szerokopasmowy).

Pierwsza cześć spotkania - to bardzo ciekawe i trafne w ocenie - wystąpienie posła Antoniego Mężydło w temacie tzw. aukcji na częstotliwości LTE oraz zakończonych właśnie konsultacji społecznych w zakresie budzącego wiele kontrowersji projektu rozporządzenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dotyczącego aukcji LTE. Co ciekawe, ocena posła Mężydło w zdecydowanej części pokrywa się z ww. stanowiskiem Business Centre Club. Poseł zaproponował ponadto wniesienie do agendy posiedzenia niniejszej komisji dyskusji na temat projektu dezyderatu skierowanego do ministra administracji i cyfryzacji - Andrzeja Halickiego, w sprawie wstrzymania konsultowanego rozporządzenia. Ten punkt spotkania w drodze głosowania ostatecznie nie został przyjęty przez posłów, natomiast ze strony Prezydium Komisji pojawiło się zapewnienie zwołania w najbliższym czasie specjalnego posiedzenia komisji w sprawie trwającej aukcji LTE.
Na uwagę zasługuje również bardzo zdroworozsądkowe podejście do problemu wysokich kosztów zajęcia pasa drogi podczas wprowadzonych inwestycji telekomunikacyjnych zaprezentowane przez wiceministra (MAiC) Juranda Dropa, pokrywające się zasadniczo ze stanowiskiem samorządu wojewódzkiego (w tym wypadku Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego), przy sprzeciwie przedstawicieli gmin i powiatów (m.in. Związku Powiatów Polskich). Generalnie sprawa dotyczy bardzo dużych opłat na korzyść gmin i powiatów (z tytuł zajęcia pasa drogi), na które nie mogą sobie pozwolić samorządy wojewódzkie. Mając na uwadze, iż budowa szerokopasmowego Internetu powinna być traktowana w kategorii misji społecznej, należy wypracować tu pewnie kompromis - szczególnie w zakresie stawek (potencjalnie wielokrotnie niższych), który został wstępnie zarysowany do dalszej dyskusji. Jest to również niezmiernie istotne w świetle obowiązującej nas Europejskiej Agendy Cyfrowej 2020 (czyli dostarczenia szerokopasmowego Internetu 100% społeczeństwa do roku 2020), przy ograniczonych funduszach unijnych na ten cel w ramach POPC 2014-2020, będących na poziomie 4,5 miliarda złotych przy potrzebach poziomu 18 miliardów złotych.

Budowa szerokopasmowego Internetu, którą ze względu na rozmach i zakres prac można porównać do elektryfikacji kraju sprzed kilkudziesięciu lat, powinna być priorytetem każdej władzy i każdego rządu. Wiele lat temu - za czasów elektryfikacji Polski - dostrzegł to prezydent Ignacy Mościcki wydając 27.10.1933 r. rozporządzenie w zakresie szczególnych ułatwień, uproszczeń, zwolnień i priorytetu prowadzenia tej inwestycji. Być może, warto teraz sięgnąć do tych zapisów, dyskutując obecnie nad internetyzacją Polski.

Źródło tekstu: BCC     

w sumie: 9
 • 0

  1. ~pabloki  2015-09-11 14:01:36  host: 188.146.79.222.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  no to pewnie za 4 lata coś wymyślą.

 • 5

  2.  2015-09-11 14:02:21

  Aukcja swoją drogą, ale jak pokazują świeżutkie przykłady z Krakowa i Gdańska, społeczeństwo nie chce już masztów.Chce szybki Internet, zasięg w każdym lasie i na każdej górze, ale masztów nie.

  Z początku aukcji polityki było bardzo mało, za chwilę mam obawy- będzie to doskonały pretekst do walenia między oczy w nadchodzących wyborach.

 • 0

  3. ~  2015-09-11 15:36:15  host: n15-06-02.opera-mini.net

  2. Spokojnie - będzie internet z satelity :-)

 • 0

  4.  2015-09-11 16:31:38

  @1 - od 8 lat już myślą to chyba przed końcem kadencji nie zdążą...

 • 2

  5. ~  2015-09-11 18:45:09  host: user-109-243-94-255.play-internet.pl

  Orson, przeklejanie słowo w słowo komunikatów lobbystów nie ma najmniejszego sensu. Wychodzi, że w 123% zgadzasz się z każdym zawartym w nich słowem. A może rzeczywiście się zgadzasz z "Co ciekawe, ocena posła Mężydło w zdecydowanej części pokrywa się z ww. stanowiskiem Business Centre Club" Tyle, że tego stanowiska nam nie ujawniłeś. A powinieneś, skoro tak cię zafrapowała jego zbieżność z wystąpieniem posła Mężydło, którego też nie raczyłeś omówić nawet jednym zdaniem

 • 1

  6.  2015-09-12 00:26:11

  Dokładnie tak BCC to bananowa organizacja, która dawno powinna zostać zdelegalizowana. Największą jej porażką z mojego punktu widzenia jest obsadzenie na stanowisku Komisji ds. Papierów Wartościowych Business Centre Club jednego z największych złodziei na GPW niejakiego Mariusza Parówkowicza (splity, resplity, dodruki bez prawa poboru, działalność operacyjna polegająca na masowym dodruku makulatury, manipulacje kursem, każdy wtajemniczony wie o kogo chodzi). Tylko po tym przykładzie żadnych jej analiz ani wniosków nie biorę na serio.

 • 0

  7. ~Jan  2015-09-12 10:53:34  host: 155.133.72.42

  Mhhh

 • 1

  8. ~gość  2015-09-13 14:52:51  host: user-109-243-111-148.play-internet.pl

  Zdaniem BCC "jeden z najważniejszych grzechów aukcji to wymóg obligatoryjnego pokrycia siecią LTE prawie całego kraju przez operatorów, którzy wylicytowali najwyższe kwoty." (cyt. z opinii przestawionej przez Pana Szuberta). Jeżeli panowie z BCC w tej sytuacji zarzucają, że zobowiązania są problemem, to chyba wyraźnie widać czyje interesy są dla nich nadrzędne...

 • 0

  9.  2015-09-13 16:01:10

  8 - zainteresowało mnie co napisałeś... Gdzie można przeczytać tę opinię?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-97-221.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak często chodzisz do kina?

Studenci i uczniowie z Blikiem płacą mniej w Multikinie

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet