Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kolejny krok w stronę e-paragonów

Kolejny krok w stronę e-paragonów

orson_dzi 29 Grudnia 2016 14:16

2 2

Ministerstwo Rozwoju oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia platformy paragonów elektronicznych z kas fiskalnych, umożliwiającej dystrybuowanie ich bezpośrednio do konsumentów.

Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Finansów uzgadnia zapisy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Proponowany w przepisach model zakłada, że kasy fiskalne od stycznia 2018 roku będą podłączone online i będą automatycznie przesyłać dane o sprzedaży do centralnego repozytorium prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Jednocześnie, kasy poza wydawaniem papierowych paragonów klientom będą wysyłać elektroniczne paragony zainteresowanym użytkownikom, którzy wyrażą na to zgodę i zarejestrują się. Pośredniczyć w tym będzie przygotowywana przez KIGEiT platforma dystrybucji paragonów elektronicznych z kas fiskalnych bezpośrednio do konsumentów. System ten ma gwarantować pełną anonimowość przesyłanych danych. Najprostszą formą będzie przekazanie paragonu elektronicznego na pocztę e-mail lub sms, czy też do aplikacji mobilnych.




Platforma będzie otwarta dla wszystkich uczestników rynku, którzy zadeklarują chęć udziału w systemie dystrybucji e-paragonów. Będzie też niezależna od centralnego repozytorium w Ministerstwie Finansów. Firmy będą mogły oferować klientom nowe usługi, m.in. aplikacje konsumenckie do przechowywania i analizy paragonów elektronicznych. Klienci natomiast będą mogli swobodnie zarządzać wydatkami oraz historią swoich zakupów.

Źródło tekstu: Ministerstwo Rozwoju     

Dodaj do:

Tagi: ministerstwo rozwoju | e-paragon

w sumie: 41
  • 0

    22. ~Punk  2016-12-29 21:05:53  host: apn-46-169-250-121.dynamic.gprs.plus.pl

    Akurat jestem za cyfrowym paragonem i cyfrową FV wtedy skończy się cwaniactwo niektórym politykom i ich kolegom po fachu np. ci z afery paliwowej.

  • -1

    23.  2016-12-29 21:15:02

    22 - myślisz? A co ma do tego forma faktury? Paliwa na paragon się nie sprzedaje - to nie dolanie za 20 zł do baku na najtańszej stacji ;-)

  • 0

    24. ~świadomy obywatel  2016-12-29 22:26:53  host: 85.195.110.37

    Ciekawe, czy ktoś choć przez chwilę pomyślał, w czyim interesie tak naprawdę leży rejestrowanie każdej transakcji handlowej przez MF...

  • 0

    25. ~mnm  2016-12-29 22:34:33  host: public-gprs180718.centertel.pl

    15@ Do zakupu sprzętu np. elektronicznego to ja biorę fakturę taka papierową...I jakoś daje radę.Prawda jest taka sklepy zaczną plajtować ba niektóre już się zamknęły bo ich właścicielom nie opłaca się zmieniać kasy ani kupować nowego sprzętu który spełniłby nowe normy. I nie piszę o spożywkach ale sklepach bardziej specjalistycznych których obroty nie są oszałamiające a marża dość niska.Teraz będą musieli albo się zlikwidować albo zainwestować a to oznacza wzrost marży sklepowej...

  • 1

    26.  2016-12-30 00:02:08

    Ja bym nie siał paniki bo to nie jest mus tylko opcja. Nikt nikogo nie będzie do tego zmuszał bo nie ma jak. Przecież emerytowi który nie ma nawet komórki nie każą zakładać konta do paragonów. Zależy czy faktycznie obciążą tym bardzo sprzedawców. Bo jak znam życie to pewnie żeby marchewkę sprzedawać w tym kraju to trzeba będzie mieć certyfikat cyfrowy :)

  • 0

    27. ~gość  2016-12-30 00:42:13  host: host-80-238-126-14.jmdi.pl

    a jarek będzie siedział i patrzył kto gdzie kiedy ośmiorniczki jadał:)
    oszukiwać będzie można dalej wystarczy nie wbijać na kasę i problem rozwiązany albo planowo odcinać internet.

  • -3

    28.  2016-12-30 09:43:16

    JackLondon - bardzo obciążą. Sprzedawca będzie musiał zidentyfikować klienta ;-)

  • -1

    29.  2016-12-30 09:45:51

    Tym, którzy płacą kartą, paragony będą dystrybuowane zapewne za pośrednictwem banku. Ale ci, którzy nie lubią być w żaden sposób inwigilowani itp., itd. nie będą mieć e-paragonów. Więc konkurencja polityczna też na płatności gotówkowe przejdzie - o ile taki zamysł rząd dobrej zmiany miał z e-paragonami ;-)

  • -2

    30.  2016-12-30 09:53:28

    Ja wczoraj wysłałem do skarbówki oświadczenie o sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych... Jak co roku - przysyłają takie wezwanie czy prośbę, żeby sprawdzić czy czasem kasy fiskalnej nie powinienem wprowadzić ;-)
    Poważnie im oświadczam, że nie sprzedałem usług za więcej niż 20 tysięcy. A - dla jaj bardziej niż z obowiązku - szczegółowo opisuję - na jakie kwoty, ile faktur, numery nawet. Nie jest to problem bo to od 0 do 3 faktur rocznie jest (w 2013 i 2014 - 0 w 2015 -2).
    Pytanie po co? Jestem płatnikiem VAT. Wystawiam faktury, na których jest nazwa/nazwisko kupującego usługę - w przeciwieństwie do paragonu... Po co mi kasa? Jeśli dodatkowo w ogóle w roku wystawiam mniej niż 100 faktur a wszystkie dokumenty księgowe - sprzedaży i zakupu z powodzeniem w jednym segregatorze się mieszczą i jeszcze luz jest?
    Żarty żartami, ale może się okazać, że jednak zrobię sprzedaż ponad 20 tysięcy na rzecz takich klientów. I co? Kasę wprowadzę żeby w przyszłym roku nie wystawić ani jednego paragonu? Państwo naprawdę nienawidzi przedsiębiorców. Albo kocha niektórych tylko - np. producentów coraz to nowszych modeli kas fiskalnych ;-)

  • 1

    31.  2016-12-30 10:23:39

    19@ Nie każdy jest złodziejem. Lecz ten uczciwy co płaci podatki nie ma szans z tym co oszukuje i sprzedaje poza kasą. Tych cwaniaków chcą wyłapać

  • 0

    32.  2016-12-30 12:42:51

    Andrzej24 - i sądzisz, ze rząd dobrej zmiany chce te szanse wyrównać? No dobre, dobre...

  • 0

    33. ~=  2016-12-30 13:44:28  host: public-gprs361565.centertel.pl

    Idziemy w stronę totalitaryzmu.

  • 0

    34. ~  2016-12-30 21:44:13  host: n05-06-03.opera-mini.net

    zaraz zaraz, a pono sam prezes konta bankowego nie ma...

  • 0

    35. ~  2016-12-31 14:12:16  host: secured-by.zenmate.com

    Powstanie baza paragonów i każdy będzie miał paragon na wszystko. Raj dla reklamujących towary.

  • 0

    36. ~klimass  2017-01-01 20:21:09  host: user-94-254-163-9.play-internet.pl

    @35 jesteś pewien? Paragon będzie raczej identyfikowany z imieniem i nazwiskiem kupującego poprzez dane karty płatniczej

  • 0

    37.  2017-01-01 20:23:25

    36 - a wszyscy płacą kartą? Raczej całkiem sporo płaci ciągle gotówką ;-)

  • 0

    38. ~klimass  2017-01-01 20:38:45  host: user-94-254-163-9.play-internet.pl

    @37 wlo - a jak chcesz dostać elektroniczny dokument płacąc gotówką? Wg mnie w takiej sytuacji dostaniesz tak samo papierowy i tylko taki. Przecież nie będziesz podawać przy kasie maila, żeby Ci paragon wysłali, a nawet jakby doszło do takiego absurdu, będziesz identyfikowany po mailu i pewnie proszony o imię i nazwisko. IMO e-paragon tylko z karta.

  • 0

    39.  2017-01-01 20:53:50

    38 - vide: 29 ;-)

  • 0

    40.  2017-01-01 20:57:37

    A co do e-paragonów dla płacących gotówką... Żebyś się nie zdziwił ;-) Już jest i świetnie się ma na to wygląda jeden przepis o weryfikacji danych ;-)

  • 0

    41. ~bzyk  2017-01-16 11:08:05  host: ata90.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jestem za każdym pomysłem który sprawi, że więcej wpłynie do budżetu kasy w sposób nie narażający ludzi na stałe koszty jak np podnoszenie podatków. Lepiej przecież uszczelniać luki przez które wypływa kasa niż walnąć znowu podwyżkę Vatu. Cebulaki dalej będą oszukiwać, a uczciwi za to płacić. Jak ktoś narzeka, że dla niego to koszt kupno kasy, to niech pomyśli czy x lat temu kosztem nie było kupowanie kasy jak zakładał działalność. Jak się nie podoba to zamknij kramik i idź do pracy a nie kombinuj jak oszukiwać dalej. Niestety raj dla cebulaków kombinatorów się kończy i to oni najwięcej narzekają, że to koszt a chodzi im tylko o zakończenie ich kombinatorskiej kariery.

Dodaj swoją opinię