Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kolejne poprawki do Prawa Telekomunikacyjnego

Kolejne poprawki do Prawa Telekomunikacyjnego

WitekT 7 Grudnia 2005 18:02

0 0

Obowiązek przechowywania przez 15 lat danych o połączeniach telefonicznych oraz skrócenie procedury analizy rynków właściwych to poprawki PiS, które podkomisja ds. łączności włączyła w środę do rządowego projektu noweli ustawy Prawo Telekomunikacyjne.

Zgodnie z poprawką zgłoszoną przez przewodniczącego podkomisji Antoniego Mężydłę (PiS), przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą musieli przechowywać dane o połączeniach (billingi) przez 15 lat. Obecnie muszą to robić przez 12 miesięcy. Ta poprawka, która w zamyśle ma poprawić skuteczność sądów i prokuratorów, spotkała się z negatywną reakcją ze strony przedstawicieli branży telekomunikacyjnej.

Podkomisja wprowadziła także do rządowej noweli poprawkę zgłoszoną przez posłów PiS, która skraca procedurę wykonywania URTiP analiz rynków właściwych. Analizy polegają na stwierdzeniu, czy dany rynek jest konkurencyjny. Jeśli nie, to zostają wyznaczone na nim podmioty o znaczącej pozycji rynkowej, na które regulator może nałożyć odpowiednie obowiązki wynikające z ustawy, np. uzgadnianie cennika usług.

Dodatkowo podkomisja zdecydowała, że tylko decyzje URTiP, które mogą być zaskarżone do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (poza decyzjami o nałożeniu kary), będą automatycznie miały rygor natychmiastowej wykonalności. W projekcie noweli rząd proponował, że takim rygorem będą objęte wszystkie decyzje URTiP.
Rząd chce, by nowelizacja została uchwalona przed końcem roku.

W ciągu pół roku ma zostać przygotowana kolejna nowelizacja prawa telekomunikacyjnego o szerszym zakresie.

W Sejmie znajduje się także projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, zakładający likwidację URTiP i utworzenie na jego miejsce Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który przejmie od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji część kompetencji.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1.  2005-12-08 11:34:50

  a ja chce wiedziec ile czsu gadalem 40 lat temu z mikolajem :)

 • 0

  2. ~AndSa  2005-12-08 12:30:14  host: aec88.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Poniewaz PiS jest chorobliwie zapatrzony w oczyszczanie panswta, musi miec takze wglad w billingi ;-) Proponuje PiSowcom leczenie w zakladzie zamknietym, zamiast siedzenie w rzadzie!

 • 0

  3. ~  2005-12-09 13:46:01  host: nat01.rtk.net.pl

  zamiast na 15 lat kazywac przechowywac bilingi firmom telekomunikacyjnym (to wiąze sie z kosztami, za które to koszty pewnie firmy przysla rachunki nie rzadowi ale nam klientom), to moze by pomysleli co zrobic by sprawy sadowe byly krotsze..?? z tego wychodzi, iz PiS od razu zakłada ze kazda sprawa w sadzie bedzie srednio trwala okolo 15 lat..?? paranoja.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet