Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kolejne firmy wymieniają się ruchem w Poznaniu

Kolejne firmy wymieniają się ruchem w Poznaniu

WitekT 20 Marca 2009 09:58

0 0

Poznań Internet eXchange, węzeł wymiany ruchu internetowego między dostawcami dostępu i treści internetowych działający w Poznaniu, zyskał dwóch nowych uczestników - Exatel i Bank Zachodni WBK.

W wymianie ruchu internetowego uczestniczy obecnie 20 firm. Są to zarówno dostawcy treści (np. Allegro.pl, Beyond.pl, Nasza-klasa.pl), dostawcy usług dostępu do Internetu (Exatel, Inea, Telekomunikacja Kolejowa) jak też duże przedsiębiorstwa mające siedzibę w Poznaniu (Międzynarodowe Targi Poznańskie, Bank Zachodni WBK). W projekcie bierze udział również wielu niezależnych lokalnych dostawców usług internetowych.
Poznański Punkt Wymiany Ruchu Internetowego (ang. Poznan Internet Exchange - w skrócie PIX) został zainicjowanym w 2005 roku przez firmy Horyzont Technologie Internetowe oraz Beyond.pl porozumieniem firm działających w Poznaniu i jego okolicach, zajmujących się dostarczaniem treści i dostępu do Internetu. Celem porozumienia jest stworzenie możliwości darmowej i szybkiej wymiany ruchu internetowego pomiędzy sieciami internetowymi wszystkich jego uczestników.

Obecność w PIX-ie w praktyce oznacza dla użytkowników końcowych że strony internetowe zlokalizowane na serwerach firm uczestniczących w projekcie otwierają się szybciej; skraca się również czas odpowiedzi serwerów na zapytania ze strony użytkowników. Dla uczestniczących firm oznacza to ponadto odciążenie innych łącz internetowych poprzez skierowanie dużej części ruchu internetowego przez darmowe łącze o wysokiej przepustowości; typowa przepustowość podłączenia do PIX-a to 1 Gb/s.

Źródło tekstu: PIX     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~lukasz  2009-03-20 11:04:12  host: 156.17.39.252

  no i good. W innych miastach też mogłyby lokalne IX`y ruszyc szybciej... mamy tylko PLIX i AC-X... we wrocławiu WRIX w pierwszej formie umarł...

 • 0

  2. ~nick  2009-03-20 22:04:29  host: cem97.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jesze na Górnym Śląsku jest SIX.

 • 0

  3. ~ukenamuniu  2009-03-22 16:34:37  host: 86-59-n1.aster.pl

  WitekT, TomaszŚ i inni dziennikarze piszą "łącz" tam, gdzie UKE, IŁ, PW piszą "łączy" (liczba łączy, przepustowość łączy). Jeszcze chwila i "łącz" się przyjmie.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-102-236.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet