Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kolejna sieć WiMAX w Polsce

Kolejna sieć WiMAX w Polsce

WitekT 6 Sierpnia 2005 12:54

0 0

W Bielsku-Białej uruchomiono sieć bezprzewodową w standardzie WiMAX (802.16-2004). Rozwiązanie zapewnia bezprzewodowy dostęp do Internetu w promieniu 30 km od nadajnika.

We wdrożeniu brały udział trzy firmy: Intel (twórca układu scalonego ProWireless 5116; robocza nazwa Rosedale), Alvarion (producent sprzętu WiMAX; linia BreezeMAX) i SferaNET (polski dostawca usług sieciowych). Po zastosowaniu rozwiązania WiMAX, SferaNET oferuje swoim klientom praktycznie nieogranicz ony dostęp do Internetu na obszarze całego miasta.

Charakterystyczną cechą rozwiązania WiMAX jest to, że obie stacje (nadająca i odbierająca) nie muszą się "widzieć". Odbiorniki potrafią przetwarzać sygnały odbite od przeszkód (drzewa, pagórki czy budynki).

W centrum miasta zainstalowany został nadajnik, którego zasięg obecnie wynosi 30 km. W najbliższych tygodniach urządzenie zostanie przeniesione na komin Elektrociepłowni Bielsko-Biała, co zwiększy zasięg sieci do ok. 50 km.

Z nowoczesnej sieci korzysta już wiele firm oraz instytucji, m.in. szpital onkologiczny, szpital pediatryczny i szkoła muzyczna. W najbliższych miesiącach w sprzedaży pojawią się odpowiednie urządzenia odbiorcze dla klienta końcowego, które zapewnią szybki i bezprzewodowy dostęp do Internetu również odbiorcom indywidualnym.
Technologia WiMAX to ogromna szansa rozwoju dla operatorów, ale również użytkowników końcowych. Dzięki jej zastosowaniu podłączenie nowego abonenta do sieci ogranicza się praktycznie do podpisania umowy i dostarczenia klientowi końcowemu urządzenia - powiedział Tomasz Mołczan stojący na czele firmy SferaNET.

Bardzo nas cieszy uruchomienie pierwszej komercyjnej instalacji WiMAX w Polsce. Firma Alvarion jest mocno zaangażowana w rozwój tego typu rozwiązań na całym świecie, a dzięki swej silnej lokalnej reprezentacji - również w naszym kraju. Nie tylko zapewniamy w pełni funkcjonalny sprzęt WiMAX, ale również pomagamy w testach niezbędnych do uruchomienia gotowych systemów - dodaje Sylwester Chojnacki z firmy Alvarion.

Sieć WiMAX pracująca w Bielsku-Białej jest rozwiązaniem typu fixed wireless (stałe połączenie bezprzewodowe), co oznacza, że dostawca buduje połączenie punkt-punkt lub punkt-wiele punktów. Sieć składa się wtedy z typowej konfiguracji ze stacji bazowej (nadajnik) i odbiornika zainstalowanego na zewnątrz budynku. Stąd dane mogą być rozprowadzane wewnątrz budynku do poszczególnych komputerów przez kablową sieć Ethernet albo drogą radiową przy użyciu technologii WiFi.

W przyszłości stację odbiorczą będzie można umieszczać wewnątrz budynku (np. na biurku tuż obok komputera. Kolejna faza rozwoju sieci WiMAX zakłada, że technologia będzie wspierać mobilnych użytkowników, co przewiduje standard 802.16e. Odbiorniki WiMAX będą wtedy instalowane wewnątrz notebooków, tak jak ma to miejsce w przypadku intelowskiej platformy Centrino (WiFi).

To kolejne udane wdrożenie WiMAX w Polsce - w czerwcu podobną sieć w Zielonce uruchomił Crowley, o czym pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: SferaNET     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~andkra1  2005-08-06 13:49:50  host: gprs5.plusgsm.pl

  a w Wawie jeszcze nie ma WiMAX....

 • 0

  2.  2005-08-06 16:23:01

  a nie wiadomo, w których miastach będą następne sieci WiMAX???

 • 0

  3.  2005-08-06 16:29:03

  wojtek_kwiatek: poszukaj w kategorii URTiP (zakładka wiadomości, link Więcej... i już masz widok wszystkich kategorii). Poszukaj w ostatnich przetargach - no i tych planowanych.

 • 0

  4. ~gosciu  2005-08-06 22:44:54  host: gprs2.plusgsm.pl

  W W-wie pan prezydent Kaczynski nie zajmuje sie takimi pierdulami jak Wi-Max, bo ma wazniejsze rzeczy na glowie. Za to w Gdansku tamtejszy pan Prezydent ma glowe do takich rzeczy. I tym m.in. roznia sie prezydenci z PiS i PO ;-P
  I jeszcze jedno: to nie sa sieci Wi-Max, to jest pre Wi-Max, bo standard Wi-Max na razie nie jest zdefiniowany ;-)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-228-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet