Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kolejna propozycja stawek w roamingu wg Reding

Kolejna propozycja stawek w roamingu wg Reding

WitekT 10 Lipca 2006 09:28

0 0

Komisarz Viviane Reding już w środę będzie przekonywać pozostałych członków Komisji Europejskiej do wprowadzenia surowych przepisów dla operatorów telefonii komórkowej za wysokie ceny roamingu.

W maju komisarz Reding wypuściła balon próbny – przedstawiła pierwszą radykalną koncepcję rozwiązań problemu. Już w marcu pojawiły się pierwsze, zdecydowane w swojej formie propozycje, o czym pisaliśmy w tej wiadomości.

Reakcja koncernów była zdecydowana. Uruchomiły one intensywną kampanię lobbingową, które poszło jednocześnie w trzech kierunkach:
firmy zarzuciły komisarz Reding, że łamie zasady wolnego rynku, próbując narzucić ceny,
jednocześnie ostrzegły, że straty spowodowane wprowadzeniem nowych regulacji zrekompensują sobie w opłatach za usługi standardowe (opłaty wzrosłyby o około 7%),
koncerny na wyścigi zaczęły ogłaszać, że same, z własnej woli, obniżają ceny roamingu. Przykładowo, sieć Orange zapowiedziała 25% spadek stawek, zaś Vodafone – nawet 40%. Na podobny krok zdecydował się też niemiecki T-Mobile.
Ta strategia lobbingowa zaczęła przynosić skutki. W Komisji Europejskiej – początkowo stojącej murem za Reding – zaczęły pojawiać się wątpliwości. Według nieoficjalnych informacji, co najmniej dwóch komisarzy (Niemiec Günter Verheugen oraz Brytyjczyk Peter Mandelson) zaczęło bronić telekomów.

Komisarz Reding postanowiła więc zmodyfikować swój projekt, zanim jeszcze zaprezentuje go w środę całemu kolegium komisarzy. O wcześniejszym projekcie i proponowanych stawkach pisaliśmy w tej wiadomości.

Projekt, choć znów zmieniony, nadal jest ostry wobec operatorów. Najbardziej kontrowersyjna zasada "ceny kraju pochodzenia" została wykreślona. W jej miejsca pojawia się jednak inna propozycja – detaliczna cena rozmowy roamingowej nie mogłaby przekroczyć 130% hurtowej ceny takich rozmów (operatorzy wykupują wzajemny dostęp do swoich sieci hurtowo). Reding chce też ustanowić maksymalny pułap cenowy dla połączeń odbieranych za granicą. Wynosiłby on 10 eurocentów (czyli około 40 groszy).

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1.  2006-07-10 09:39:10

  No to jak zwykle pieniądze zrobiły swoje.Jeszcze trochę i wymyślą, żeby podnieść stawki w roamingu, gdy lobbing się nasili. Czy wiesz może Witku coś o jakiejś konferencji P4, bo ktoś pisał na forum pod którymś z newsów,że ma się odbyć w tym tygodniu i mają zaprezentować swoje plany?

 • 0

  2.  2006-07-10 09:43:19

  napisał to "Artur 2006-07-09 01:42 ciw50.neoplus.adsl.tpnet.pl" pod newsem "Nie będzie drugiego MVNO w Erze". Czy wiadomo coś na ten temat?

 • 0

  3.  2006-07-10 09:46:07

  Tomek_19: tak, będzie w środę.

 • 0

  4. ~  2006-07-10 10:14:55  host: euy239.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Czasem marze, aby przywrocono Europie calosc praw rzymskich, a nie tylko przezute fragmenty. To co robia operatorzy w sprawie roamingu bez cienia watpliwosci zostaloby zaskarzone jako zdzierstwo (de repetundis). Nikt nie broni zyskow, o ile sa one godziwe, ale to co robia operatorzy to skandal. Jak sie to konczylo w starozytnym Rzymie to radze siegnac na przyklad do Kumanieckiego.

 • 0

  5. ~jarekt  2006-07-11 20:07:49  host: edh164.neoplus.adsl.tpnet.pl

  kazdemu kto nie rozumie potrzeby takich regulacji polecam nowa promoce Orange w ktorej dostajemy 3 MB do wykrozystania za granica za jedyne 98 zl (sic!). Nie ma granic a jadac nawet do durnych Czech (mimo e tam jest to samo orange) musze kupowac karte prepaida i zmieniac numer. To patologia.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-145-103-69.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet